Ağrılı Cinsel İlişki Tedavisi

Ağrılı cinsel ilişki tedavisi, cinsel ilişki sırasında ağrı sık karşılaşılan bir durumdur, neredeyse 4 kadından 3’ünde hayatlarının bir döneminde ilişki sırasında ağrı olur. Bazı kadınlar için bu geçici bir durum olsa da bazı kadınlarda cinsel ilişkide ağrı sürekli oluyor.

Ağrılı Cinsel İlişki Tedavisi

Vestibülitis – vulvodynia nedir? Tedavisi var mıdır?

Ağrılı Cinsel İlişki Tedavisi; ilişki sırasında ağrı olması jinekolojik bir hastalığın örneğin, over kisti veya endometriozis, belirtisi olduğu gibi cinsel ilişkiyi istememe veya ilişkiden zevk almamaya da bağlı olabilir. Ağrı vulva denen kadın genital organının en dış kısmında, veya vajina giriş yerinde veya vajinanın içinde hissedilebilir. Perine denen dış genital bölge ise cinsel ilişkide ağrının en sık hissedildiği yerdir. Ayrıca alt bel bölgesinde, pelvis bölgesinde, rahim ve mesanede de ağrı hissedilebilir.

Muayenemizde  cinsel sorunlar açısından değerlendirme yaparak ağrınızın kaynağını belirleyebiliriz.

Eğer ilişki sırasında sık sık ve şiddetli ağrı hissediyorsanız bir jinekolog ile görüşmeniz gereklidir. Ağrıya sebep olan jinekolojik rahatsızlıklar açısından değerlendirilmeniz gerekir. Kadınlarda vulva ve perinede olan ağrının sık nedenlerinden biri vulvodynia veya vestibulitis denen hastalıktır. Bu tanı maalesef birçok kadında doktor doktor gezdikten sonra ancak konulabiliyor. Genellikle ağrının sebebinin psikolojik olduğu söylendiği için kadın cinsel ilişkiden daha çok soğuyor ve yalnızlığa itiliyor.

Vestibülitis veya vulvodynia belirtileri nelerdir?

Vulvodynia (vestibulitis) kadınlarda cinsel ilişkide görülen ağrı sebeplerinden en sık olandır. Vulvadaki bu ağrı kadından kadına değişik belirti verebilir.

  • Yanma veya bıçak gibi keskin ağrı
  • Vulvanın tahrişi ve bazı kadınlarda kaşınma
  • Sert ve kaba bir cisim sürtüyormuş gibi ağrı hissetme
  • Şişme ve bazı kadınlarda ise sert topa oturuyormuş gibi hissetme

Vestibulitiste vulvar ağrı belli bir noktada veya yaygın olabilir. Bazı kadınların ağrısı her zaman vardır. Bazılarının ise sadece o bölgeye dokunulduğunda ağrısı oluşur. Mesela, bazı kadınlar bu bölgeyi yıkadıklarında veya eşleri ile ilişkiye girdiğinde ağrı hisseder. Vulvar ağrının başka birçok sebebi olabilir.

Bazılarını şu şekilde sıralamak istiyorum:

  • Vulva veya vajinanın enfeksiyonu
  • Bu bölge için kullanılan sabun veya losyona karşı gelişmiş bir hassasiyet
  • Bebek doğumundan sonra hormonal değişiklikler
  • Doğum sırasında oluşan yırtığa bağlı olarak veya bunun iyileşmesi sırasında ağrı
  • Menopoz

Vestibülitis şikayeti olan kadınlarda yukardaki sorunlardan biri veya birkaçı eşlik edebilir.

Vestibülitisin nedeni nedir? Hangi kadınlarda görülür?

Vestibülitis şikayeti olan kadınlarda oluşan ağrının sebebi bilinmemektedir. Yapılan bazı çalışmalarda bu bölgede yer alan bartolin bezlerinin inflamasyonu sonucu bu ağrının oluştuğunu ileri sürülmüştür.

Vestibülitis  şikayeti olan kadınlar mükemmeliyetçi ve işlerine çok önem veren kişilerdir. Bu kişilerde bu rahatsızlıkla beraber fibromiyalji görülme sıklığı daha yüksektir. Ağrı yüzünden ilişkiye giremeyen kadında ikincil vajinismus gelişebilir. Bazen eşlerin boşanmasına kadar ilerleyen ciddi cinsel soruna yol açar.

Vestibülitis tanısı nasıl konur?

Vestibülitis’ in tanısı için, ağrıyan bölgenin pamuklu çubuk ile test edilmesi yeterlidir. Kronik vakalarda cilt biyopsisi yapmak deri hastalığını dışlamak için bazen gerekli olabilir.

Vestibülitis- vulvodynia tedavisinde yeni uygulamalar ile çok iyi sonuçlar alıyoruz.

Vestibülitis şikayeti olan kadınların yaşadığı ilişki sırasındaki yanma sorununu artık PRP uygulaması ile çözümleyebiliyoruz. PRP, sizden aldığımız 20 cc kanın ayrıştırılması ile elde edilen muhteşem bir iyileşme faktörü deposudur. Bu altın sıvıyı ağrı olan alanlara ve etrafına uyguladıktan sonra, ağrıda 3 hafta içinde ciddi azalma oluşur. Tedavinin en az 3 seans tekrarlanması gereklidir.

Uzun yıllardır olan veya ciddi vakalarda göbek etrafındaki yağdan alarak elde ettiğimiz nanofat kök hücrelerini PRP ile karıştırıyoruz ve ağrılı bölgeye ve etrafına uyguluyoruz.

PRP ve nanofat tedavilerimiz sonrası ağrınız geçecek ve cinselliğiniz artık normal hale gelecektir.

Yaptığımız muayene sonrasına bazı vakalarda ise Femilift Lazer ile bu bölge derisinde yenileme ve uyarma işlemi yapabiliyoruz. Bu sayede oluşan yeni deride enflamasyon olmuyor ve ilişki sırasında oluşan yanma geçiyor. Femilift Lazer ile PRP uygulamasını beraber de yapabiliyoruz.