Balıkesir Vajinismus Tedavisi

Balıkesir Vajinismus Tedavisi ağrılı cinsel ilişkinin tedavisi, cinsel ilişkide ağrı hissetmek, cinselliğin zevk yerine işkenceye dönüştüğü, haz yerine acı verdiği bir sorundur. Bu sorun, kadının kedine güvenini zedelediği gibi, eşi ile ilişkisini de kötü yönde etkilemektedir. Kadınların bazıları tarafından bu durum çok mahrem olarak görüldüğü için paylaşmak yerine, ağrılı cinsel ilişkinin nedenlerini araştırmak yerine, saklamakta ve tedavi aramamaktadır. Kadının zamanla toplumdan kendini izole etmesi, anksiyete sorunlarının başlaması ile sonlanabilmektedir. Vajinismus değilim ama ilişkiye giremiyorum diyorsanız yazımızı okumaya devam edin! Balıkesir Vajinismus Tedavisi

Balıkesir Vajinismus Tedavisi

Balıkesir Vajinismus Tedavisi

Ağrılı cinsel ilişiki tedavisi istemsiz kas spazmı nedeniyle vajina girişinin etrafındaki kaslarda kasılma sorununun çözümüdür. Kasılma o kadar ciddi bir seviyede olmaktadır ki hem kadın hem de eşi bu kasılmayı, ‘orada girişi kapatan bir duvar var, ilişkiye girince ağrı olmasına neden oluyor, ilişkiye giremememizi sağlıyor’ olarak tanımlar. İlişkiye girememe hastalığı olarak da bilinen  en sık sebep olan vajinismustur, eskiden sadece psikolojik sebepli olarak düşünülüyordu. Bir kısım hastalar ise duvar hissi nedeniyle duvarın kızlık zarı kaynaklı olduğu düşünüyor. Girişi kapatan duvar, kızlık zarı nedeniyle olmadığı için kızlık zarının ameliyat ile çıkarılmasının vajinismusun tedavisinde yeri yoktur. Vajinismus sorunu olan kadınların birçoğunun da ilişki sırasında yanma da hissetmektedir.

Neyse ki artık, sorunun vajina etrafındaki kaslardan kaynakladığını, kadının beyninden kaynaklanan bir sorun olmadığını biliyoruz. İlişkiye girememeye neden olan vajinismusun tedavisi ise bu vajina etrafındaki kasların gevşetilmesi ve böylece giriş yolunu açması ile sağlanır.

Uzun yıllar psikoterapi, parmak egzersizleri, cinsel eğitim ve egzersiz teknikleri ile kadına, vajina girişi etrafında yer alan kasları öğretip, gevşemesini sağlaması üzerine çalışmalar yapıldı. Bu vajinismusu yenmede kadınların %70 inde etkili olan tedavi seçeceği herkeste işe yaramadığı gibi uygulama ve etkinin görülmesi uzun zaman dilimi ve hasta uyumu gerektirmektedir.

Kliniğimizde yaptığımız vajinismus tedavisinin uygulamanın etkisi 10 gün içinde başlamaktadır ve kadının, egzersiz veya kası gevşetmeye çalışması için zaman ve çaba harcamasına gerek yoktur. Kas içine yaptığımız ilaç sayesinde girişi kapatan kaslar kolaylıkla gevşemekte ve beyin artık bu sıkma işlemini sonsuza kadar unutmaktadır.

Vajinismus tedavisini kliniğimizde nasıl yapıyoruz?

Ağrılı cinsel ilişkiye sebep olan vajinismusun tedavisinde botulinum toksin denilen ve kas gevşemesi ya da halk arasında kasta felç yapan ilacı kullanıyoruz.

Tek seans uygulanan bu tedavinin kadının ne rahim , ne yumurtalık ne de doğurganlığı üzerinde olumsuz bir etkisi yoktur. Botulinum toksini sadece kasa etki eden bir ilaçtır. Bu nedenle vücudun diğer organların etki etmesi söz konusu değildir.

Tek seans yaptığımız uygulamayı, hafif sedasyon dediğimiz anestezi yöntemi altında yaptığımız için herhangi bir ağrı hissetmezsiniz. Ağrılı cinsel ilişkiye sebep olan vajinismusun botulinum toksin uygulama süresi yaklaşık 40 dakikadır. Bu süreden sonra evinize gidebilirsiniz. İşlem sonrası hemen ilişki önermiyoruz. Vajina etrafı kasların gevşemesi için 10 gün bekleme süresi vardır. Bu süreden sonra artık cinsel ilişki sırasında kesinlikle ağrı hissetmezsiniz.

Yaptığımız tedavi ile ilgili bir çok psikolog veya psikiyatrist ve hatta kadın doğum uzmanından olumsuz geri bildirim almış olabilirsiniz. Ama DR Ebru Ünal , bu tedaviyi Amerika’da öğrenmiştir. Ayrıca bu tedavi şu anda  Avusturalya sağlık bakanlığı tarafından onaylanmıştır ve Avusturalya devlet hastanelerinde uygulamaları yapılmaktadır.

Tedaviden sonra vajinismus tekrarlar mı? Vajinismustan kurtulmak mümkün mü?

Ağrılı cinsel ilişki sorunu olan vajinismusun, botulinum toksin ile tedavisinden sonra vajinismus ortadan kalkar ve vajinismus bir daha tekrarlamaz.

Tedavi sonrası gebelik mümkün mü?

Vajinismus tedavisinin botulinum toksin ile yapılmasından sonra 4 ay gebe kalınmasını önermiyoruz. Bunun nedeni rahim ya da yumurtalıklarınızda sorun olacağından değil vücudunuzda bulunan botulinum toksininin bebeğinize verebileceği zararı bilmediğimiz içindir. Size uyguladığımız doz, bebeğin gelişimini bozmaz ama kesinlikle zarar vermez diyemediğimiz için ilk 4 ay korunmanızı ve 4 ay sonrasında gebe kalmanızı öneriyoruz. Botulinum toksinin gebe kalmayı engelleyici hiçbir etkisi yoktur. Rahim ağzını gevşetme gibi sorunlar yapmaz.

Tedavi için ne yapmalıyım?

Eğer cinsel ilişkide ağrı sebebiniz vajinismus ise ve tedaviye karar verdiyseniz veya henüz karar veremediniz ve yaptığımız tedavi ile ilgili soru sormanız gerekiyor ise 05326324034 arayarak görüşme ayarlayabilirsiniz. Vadistanbuldaki kliniğimizde yaptığımız vajinismus tedavisi için bizi online olarak @doktorebruunal instagram adresinden de takip edebilir, DM den soru sorabilirsiniz.

Balıkesir Vajinismus Tedavisi