top of page

CIN Tedavisi

CIN tedavisi mümkündür. Korkmayın. CIN ve rahim ağzı kanseri HPV denilen genital siğil virüsünün yaptığı hasar sonucu gelişir. HPV 16 ve 18 tipleri gibi yüksek riskli, kanser yapma potansiyeli olan virüslerin, HPV testi ile tespiti sayesinde artık kadınları rahim ağzı kanseri olmadan önceki safhalarda tedavi ediyoruz. Kadın Sağlığı Ünitesi olarak, tüm ihtiyaçlarınıza cevap verebiliyoruz. Bize hemen ulaşabilirsiniz.

cancer.jpeg
V-İCON.png

Kimlere Kolposkopi Yapılmalıdır?

HPV testi sonucu yüksek riskli virüsler için pozitif olan kadına mutlaka kolposkopi yapılmalıdır.

 

Kolposkopi sırasında rahim ağzında değişiklik tespit ettiğimizde rahim ağzından biyopsi alıyoruz. Biyopsi sonucunda CIN rapor edilen kadınların yaşına ve çıkan CIN derecesine göre yakın takip veya LEEP, LLETZ uygulamaları yapıyoruz.

V-İCON.png

LEEP, LLETZ Uygulaması İşlemi Nasıl Yapılır?

Planlanan LEEP, LLETZ işlemi öncesi kadının 3 gün ilişkiye girmemiş olması ve aktif vajinal enfeksiyonunun olmaması gereklidir.

 

LEEP, LLETZ uygulamaları rahim ağzının tamamen kesilmesi değildir.

 

Aynı bir kase pudingten bir kaşık almak gibi sadece hastalıklı olan bölge çıkarılır.

 

LEEP ve LLETZ işlemi başlamadan önce rahim ağzını lokal anestezikler ile  uyuşturyoruz. Asetik asit ve lugol solüsyonları ile rahim ağzı silerek hastalıklı alan tespit ediyoruz.

 

Ellman Radyofrekans kullanarak yaptığımız LEEP ve LLETZ uygulamalarından sonra hızlı iyileşme olmaktadır.

 

Alınan parçanın patolojik değerlendirmesi çok önemlidir. Kullandığımız Ellman Radyofrekans sayesinde, dokunun kesildiği alanda bozulma olmaz ve patolog, hastalığın sınırının  temiz olup olmadığını net bir şekilde söyler. Uygulama sırasında mutlaka endoservikal smear da alıyoruz. Biz kliniğimizde yeni yöntem olan LLETZ uygulamasını yapmayı tercih ediyoruz.

V-İCON.png

CIN Tedavisi Olmuş Kadınlar Nasıl Takip Edilir?

LEEP veya LLETZ sonrası alınan patoloji raporuna göre eğer cerrahi sınırlar temiz ise kadının yaşına göre ve rapordaki CIN derecesine göre altı ayda bir veya yılda bir smear ve HPV testi ile en az 2 sene takip gereklidir. Eğer sınırlar temiz değilse, sınırdaki CIN derecesine göre işlemin tekrarlanması veya daha yakın takip işlemi yapılabilir.

 

Ebru Ünal Kadın Sağlığı Ünitesinde LGSIL, CIN, VIN, ASCUS tanı, tedavi ve takibi yapılmaktadır. Kolposkopi, LEEP ve LLETZ uygulamasında tecrübeli ve uzman olan Op. Dr. Ebru Ünal, kliniğinde lokal anestezi ile bu uygulamaları yapmaktadır.

V-İCON.png

CIN Tedavisi için Yapılan LEEP, LLETZ Uygulaması Ne Kadar Sürer?

CIN tedavisi için yaptığımız uygulama yaklaşık 30 dakika sürmektedir.

 

İşlemden hemen sonra yürüyerek kliniğimizden çıkarsınız.

V-İCON.png

LEEP ve LLETZ İşlemi Sonrası Yapmanız ve Yapmamız Gerekenler Nelerdir?

Rahim ağzı kanserinin mukozaya sınırlı olduğu evre olan CIN lezyonu LEEP veya LLETZ  ile kesin tedavi sağlar. LLETZ yapılan  gün hafif kasık ağrısı, vajinal lekelenme olabilir. Lekelenme 1 hafta sürebilir.  İşlem sonrasında yara yeri genelde 1 haftada iyileşir. Çıkarılan alanın genişliği fazla ise  iyileşme süresi 2-3 hafta sürebilir.

 

İyileşme döneminde sulu akıntı olması normaldir.

 

İşlem sonrası vajinal veya oral antibiyotik kullanılması gerekebilir.

 

LLEETZ ve LEEP sonrası 2 hafta havuza girmemelisiniz.

 

İşlemden 3 hafta sonrası cinsel ilişki başlanabilir.

  • Yanma veya bıçak gibi keskin ağrı

  • Vulvanın tahrişi ve bazı kadınlarda kaşınma

  • Sert ve kaba bir cisim sürtüyormuş gibi ağrı hissetme

  • Şişme ve bazı kadınlarda ise sert topa oturuyormuş gibi hissetme

  • Vestibulitiste vulvar ağrı belli bir noktada veya yaygın olabilir. Bazı kadınların ağrısı her zaman vardır. Bazılarının ise sadece o bölgeye dokunulduğunda ağrısı oluşur. Mesela, bazı kadınlar bu bölgeyi yıkadıklarında veya eşleri ile ilişkiye girdiğinde ağrı hisseder.

V-İCON.png

Vestibülitis Tanısı Nasıl Konur?

Vestibülitis’ in tanısı için, ağrıyan bölgenin pamuklu çubuk ile test edilmesi yeterlidir. Kronik vakalarda cilt biyopsisi yapmak deri hastalığını dışlamak için bazen gerekli olabilir.

 

Vestibülitis- vulvodynia tedavisinde yeni uygulamalar ile çok iyi sonuçlar alıyoruz.

bottom of page