CIN Tedavisi

CIN tedavisi mümkündür. Korkmayın. CIN ve rahim ağzı kanseri HPV denilen genital siğil virüsünün yaptığı hasar sonucu gelişir. HPV 16 ve 18 tipleri gibi yüksek riskli, kanser yapma potansiyeli olan virüslerin, HPV testi ile tespiti sayesinde artık kadınları rahim ağzı kanseri olmadan önceki safhalarda tedavi ediyoruz.

CIN Tedavisi

Kimlere kolposkopi yapılmalıdır?

HPV testi sonucu yüksek riskli virüsler için pozitif olan kadına mutlaka kolposkopi yapılmalıdır.

Kolposkopi sırasında rahim ağzında değişiklik tespit ettiğimizde rahim ağzından biyopsi alıyoruz. Biyopsi sonucunda CIN rapor edilen kadınların yaşına ve çıkan CIN derecesine göre yakın takip veya LEEP, LLETZ uygulamaları yapıyoruz.

CIN tedavisi için yapılan LEEP, LLETZ uygulaması ne kadar sürer?

CIN tedavisi için yaptığımız uygulama yaklaşık 30 dakika sürmektedir.

İşlemden hemen sonra yürüyerek kliniğimizden çıkarsınız.

LEEP, LLETZ uygulaması işlemi nasıl yapılır?

Planlanan LEEP, LLETZ işlemi öncesi kadının 3 gün ilişkiye girmemiş olması ve aktif vajinal enfeksiyonunun olmaması gereklidir.

LEEP, LLETZ uygulamaları rahim ağzının tamamen kesilmesi değildir.

Aynı bir kase pudingten bir kaşık almak gibi sadece hastalıklı olan bölge çıkarılır.

LEEP ve LLETZ işlemi başlamadan önce rahim ağzını lokal anestezikler ile  uyuşturyoruz. Asetik asit ve lugol solüsyonları ile rahim ağzı silerek hastalıklı alan tespit ediyoruz.

Ellman Radyofrekans kullanarak yaptığımız LEEP ve LLETZ uygulamalarından sonra hızlı iyileşme olmaktadır.

Alınan parçanın patolojik değerlendirmesi çok önemlidir. Kullandığımız Ellman Radyofrekans sayesinde, dokunun kesildiği alanda bozulma olmaz ve patolog, hastalığın sınırının  temiz olup olmadığını net bir şekilde söyler. Uygulama sırasında mutlaka endoservikal smear da alıyoruz. Biz kliniğimizde yeni yöntem olan LLETZ uygulamasını yapmayı tercih ediyoruz.

LEEP ve LLETZ işlemi sonrası yapmanız ve yapmamız gerekenler?

Rahim ağzı kanserinin mukozaya sınırlı olduğu evre olan CIN lezyonu LEEP veya LLETZ  ile kesin tedavi sağlar. LLETZ yapılan  gün hafif kasık ağrısı, vajinal lekelenme olabilir. Lekelenme 1 hafta sürebilir.  İşlem sonrasında yara yeri genelde 1 haftada iyileşir. Çıkarılan alanın genişliği fazla ise  iyileşme süresi 2-3 hafta sürebilir.

İyileşme döneminde sulu akıntı olması normaldir.

İşlem sonrası vajinal veya oral antibiyotik kullanılması gerekebilir.

LLEETZ ve LEEP sonrası 2 hafta havuza girmemelisiniz.

İşlemden 3 hafta sonrası cinsel ilişki başlanabilir.

CIN tedavisi olmuş kadınlar nasıl takip edilir?

LEEP veya LLETZ sonrası alınan patoloji raporuna göre eğer cerrahi sınırlar temiz ise kadının yaşına göre ve rapordaki CIN derecesine göre altı ayda bir veya yılda bir smear ve HPV testi ile en az 2 sene takip gereklidir. Eğer sınırlar temiz değilse, sınırdaki CIN derecesine göre işlemin tekrarlanması veya daha yakın takip işlemi yapılabilir.

Ebru Ünal Kadın Sağlığı Ünitesinde LGSIL, CIN, VIN, ASCUS tanı, tedavi ve takibi yapılmaktadır. Kolposkopi, LEEP ve LLETZ uygulamasında tecrübeli ve uzman olan Op. Dr. Ebru Ünal, kliniğinde lokal anestezi ile bu uygulamaları yapmaktadır.