• Hypnobirthing
 • Nefes Eğitimi
 • Lamaze Eğitimi
 • Doğum Sonrası Eşler Arası İletişim
 • Anneliğe Hazırlık
 • Katılım ücretlidir. Ücret bilgisi için bizi arayınız.
 • Kayıt İçin Hemen Arayın! 0322 458 458 9

DOĞAL DOĞUM

Kadınların  tıbbi müdahale olmadan doğurmaları Doğal Doğum felsefesinin temelidir.

Doğum normal bir fizyolojik süreçtir. Sağlıklı kadınların bedenleri sağlıklı bebekler dünyaya getirmek için gereken her şeye sahiptir. Doğum sağlıklı kadınlar için güvenli ve normaldir.  Doğum doğal sürecinde müdahale, kadınlar için sorunlar yaratabilir.Doğal doğum indüksiyon, epidural, sürekli elektronik fetal izleme ve episiotomi gibi ortak girişimleri önler.  Doğal doğum kadına yeni bir soluk getiren bir süreçtir.

Doğal doğum, sağlıklı anne ile başlar.

Op. Dr Ebru Ünal Doğal Doğum derneğinin kurucu başkanı olarak gebeleri bu felsefe hakkında bilgilendirmektedir.

HAMİLELER DOĞUMA PSİKOLOJİK VE FİZYOLOJİK OLARAK NASIL HAZIRLANMALI?

 • Doğumdan korkutmayan, doğru yapılandırılmış doğuma hazırlık kursuna gitmek,
 • Hamile platesi gibi uygun egzersiz programlarına katılmak bedeni doğuma hazırlamak,
 • Doğum sırasında ebe desteği  almak.

Anne adaylarının hamilelikleri boyunca kulaklarını çevresinden gelebilecek korkutucu doğum hikayelerine tıkaması, iyi bir başlangıç olacaktır.

Korku gerginliği gerginlikte ağrıyı getirir. Anne ne kadar rahat olursa o kadar doğal bir doğum yaşama ihtimali artacaktır. Bu bağlamda ilaç dışı rahatlama tekniklerini: nefes egzersizleri, masajlar, gevşeme vb. öğrenmesi hem doğum sırasında hem de öncesinde rahatlamasına yardımcı olur.

Doğal doğum; anne adayının doğumda kendini rahatlatarak korkularından arınmasını ve ağrısız bir doğum yapmasını hedefleyen bir doğum olmasını amaçlar.

DOĞAL DOĞUMUN AVANTAJLARI NELERDİR?

 1. Korku nedeniyle gerginlik sonucu ağrı duyma doğum öncesinde, sırasında ve sonrasında yaşanmaz.
 2. Kimyasal ağrı kesicilere çok az miktarda veya hiç ihtiyaç duyulmaz. Anne ve bebek daha uyanık olur.
 3. Doğumun birinci fazı (açılma fazı) birkaç saat kısalır. Böylece doğumun toplam süresi kısalır.
 4. Sancı sırasında yorulma önlenildiğinden asıl doğum anı için gerekli olan enerji, uyanıklık ve tazelik sağlanır.
 5. Kısa ve sık nefes alımı sonucu annede oluşabilecek, bebeğe de zararlı olan hiperventilasyon önlenir. 6. Bunun sonucunda bebeğin kalp hızında oksijen eksikliği nedeniyle bir sorun oluşmaz.
 6. Anne-bebek-doğum eşi (baba) arasındaki ilişkiyi güçlendirir.
 7. Daha hızlı iyileşme ve daha kısa süre hastanede kalış sağlar.
 8. Doğumdan sonra anne ve bebek arasındaki ciltten cilde temas bebeğin ağlamasını azaltır, anne-bebek etkileşimi artırır ve annelerin başarıyla emzirmesine yardımcı olur.

American College of Obstetrics and Gynecology’nin önerisine göre göbek kordonu hemen kesilmemeli ve bebek rahat nefes alıncaya kadar mutlaka sağlam olmalıdır. Epizyotomi denen doğumun son fazını hızlandırmak amaçlı yapılmış olan perineyi kesme işlemini kesinlikle doğumlarımızda uygulamıyoruz.

HAMİLELİK PLATESİ

Hamilelik döneminde egzersizin yararları yıllardır bilinir ve önerilir. Son yıllarda bu egzersizlere bir alternatif olarak pilates de yaygınlaşmaktadır.

Pilates, vücudu güçlü, esnek ve dengeli olması için eğitiyor. Bu sizin güç ve koordinasyonunuzu geliştirmek için bir dizi yardımcı hareketler ve pozisyonları içerir. Derin nefes ve gevşeme egzersizleri,  doğal bir doğum için büyük bir rahatlama sağlamaktadır. Hamilelik  döneminde yapılan pilates egzersizleri kasılmaları rahatlatır , ağrıları aza indirir , göğüs kaslarını kuvvetlendirir , el ve ayak bileklerindeki, bacaklardaki ödemin dağılıp vücuttan atılmasına yardımcı olur.

HAMİLELİKTE EGZERSİZİN ÖNEMİ

Hamilelikte enerji düzenli egzersiz ile baş edilebilecek bir durumdur. Egzersiz kardiyovasküler sisteminizi güçlendirir. American College of Obstetrics and Gynecology’e göre, herhangi bir tıbbi durum ya da komplikasyon olmadığı sürece, her gün 30 dakika orta düzeyde egzersiz hamilelik ve sonrası için büyük fayda sağlamakta.

DOĞUMA HAZIRLIK

Doğum, gebelik ve emzirme gibi doğal bir olaydır. Gebeliğinizin başlangıcından itibaren bedeniniz doğum ve emzirme için hazırlanır. Sizlerde bu değişikliklere alışmak, enerjinizi, moralinizi kaybetmeden ayakta kalabilmek ve bebeğinize en iyi şekilde bakabilmek için hazırlıklı olmanız gerekir. Bu hazırlıklar içinde gebeliğinizin 4. ayından itibaren Hamile Eğitim Programı’ndan yararlanmanız fayda sağlar.

Doğum, sadece hamileliğin fizyolojik olarak bitmesi demek değil; kadının vücuduyla, zihniyle ve ruhuyla yaşadığı, hayatındaki en önemli deneyimdir. Ancak doğum sırasında annenin rahminde oluşan şiddetli kasılmalar bu mutluluğu biraz gölgeleyebiliyor. Ne yazık ki annelerin doğum korkusu, komşuların ve arkadaşların anlattıkları dramatik doğum öyküleriyle iyice büyüyor. Bu korkuda başlı başına bir stres kaynağı oluyor. Stres de organizmada birtakım sistemleri aktive ediyor ve stres hormonlarını devreye sokarak koruyucu bir mekanizma geliştiriyor. Tüm bu olanlar anne ve bebeği olumsuz etkileyebiliyor.

Kursa katılan gebeler, doğum sırasında kendine ve bebeğine yardımcı olacak becerileri öğrenip, doğuma aktif bir şekilde katılarak, hem sağlıklı bir bebek dünyaya getirmeye yardımcı olacak hem de anne olmanın keyfine varacaklardır.

DOĞUM VE BEBEĞE HAZIRLIK DERSLERİMİZ

Bizce doğurmak ve bebek yetiştirmek için gereken güç her annenin içinde var. Eğitimlerimizin amacı bu gücün ortaya çıkmasına yardım etmek. Bu eğitimlere katılarak;

● Varsa doğumla ilgili korkularınızın üstesinden gelebilir, kendinize olan güveninizi artırabilir,

● Bebeğinizle olan iletişiminizi şimdiden kuvvetlendirebilir,

● Doğum öncesinde ve doğum sırasında olduğu kadar hayat boyu da kullanabileceğiniz beceriler kazanabilirsiniz.

Olumlu bir doğum deneyimi sizi ruhsal olarak dönüştürürken bebeğinizin hayattaki ilk adımlarının güvenli ve mutlu olmasını sağlar.

DOĞUM SONRASI BAKIM: EMZİRME VE BEBEK BAKIMI

Emzirme, hem siz hem de bebeğiniz için ile birlikte geçirilen sevgi dolu bir zamandır. Herhangi bir sağlık sorunu olmayan kadınlarda doğumdan sonra en az ilk 6 ay için bebeklerini emzirmeleri önerilir. Doğumdan hemen sonra kolostrum denilen bir besin madde üretilir ve bu bebeğiniz için inanılmaz faydalıdır.

Emzirme eğitimlerimiz ile gebelere emzirmenin önemi, süt arttırma yöntemleri, meme bakımı, memede çatlak veya infeksiyon önlenmesi ile ilgili bilgiler verilmektedir.

TIBBİ DANIŞMANLIK

● Hangi doğum şekli daha sağlıklıdır?

● Sizin için en uygun doğum şekli var mıdır?

● Doğum ile ilgili korkularınızın nelerdir ve çözümleri var mı?

● Bebeğiniz doğumda ne hisseder?

● Doğumda hastane seçimi nasıl yapılabilir?

● Hastanelerde sizleri neler bekliyor ve seçenekleriniz nelerdir?

● Doğumda tercihleriniz olabilir mi? Doğum tercihlerinizi nasıl yapabilirsiniz?

● Doğum sonrası için bir hazırlık gerekli mi?

● Emzirme eğitimi ve sonrasında desteği için seçenekleriniz nelerdir?

Doğuma hazırlık kurslarımız ile ilgili sorularınız ve randevu için aşağıdaki formu doldurun veya 0322 458 458 9 nolu telefonumuzdan bizi arayın.


Adınız (gerekli)

Emailiniz (gerekli)

Konu

İletiniz