Exem Testi

Exem Testi, Tüplerin değerlendirilmesinin kolay testi: Exem foam test- HyCoSy testi İnfertilite yani kısırlık, 12 ay boyunca düzenli ilişkisi olmasına ve korunmamasına rağmen çiftin bebeğinin olmamasına denir. Bu çiftlerde araştırılması gereken bir sorundur. İnfertilitenin araştırılmasında emel testler ovulasyon testi, sperm testi ve rahim içi ve tüplerin açık olup olmadığının değerlendirilmesidir.

Exem Testi

Rahim ve tüplerin değerlendirilmesinde kullanılan HSG denilen rahim filmi XRAY ile çekilen ve rahim içine bir kateder ile kontrast medde olarak radyoopak madde kullanılan bir testtir. Kadınların bir çoğu bu test sırasında ciddi ağrı yaşadığını ifade etmektedir. Rahim filmindeki ağrıyı oluşturan bir kaç faktör vardır. Bunlardan en önemlisi kontrast maddenin tüplerden geçtikten sonra  batına yani karın içine değdiği anda oluşturduğu ağrıdır. Eğer kullanılan kontrast madde 10cc den fazla olursa  veya hızlı olarak inmekte edilirse batında yayıldığında çok ciddi ağrı oluşturur. Bu ağrı genelde 1-2 dakika sürer. Tamamen geçmesi bir saat sürebilir. Kullanılan kontrast maddenin allerji yapma ihtimali ise 1/1000 dir. HSG testinde kullanılan kontrast madde çok nadir de olsa batın içinde allerjik reaksiyon yapabilmektedir. Bu da karın içinde yapışıklıklara neden olur. HSG yani rahim filmi uygulamasında yaşadığımız bir diğer sorun ise hem uygulayıcı hekim ve/veya teknisyenin hem de kadının rahim filmi uygulaması sırasında radyasyona maruz kalması. Verilen radyasyonun belli bir dozu aşmaması gerekiyor ve bu da bazen test için gerekli atış sayısının yapılmasını engelleyebiliyor.

 HSG filminin uygulamasındaki  bu zorluklar nedeniyle yeni bir rahim filmi testi gerekiyordu ve bunu da Exem Foam test sayesinde artık hastalarımıza uygulayabiliyoruz.

Exem foam testini muayenehanede ultrason eşliğinde yapıyoruz. Kadın daha önceden bildiği bir ortamda ve kendi hekimi ile testi yaptırdığı için son derece rahat hissediyor. Exem Test, adet döneminin bitişinden sonraki ilk 7 gün içinde yapmayı tercih ediyoruz ama daha sonra da yaılabilmektedir. Exem testi için kullanılan Exem Foam kit içinde köpük ve su içeren iki enjektör bulunmaktadır. Bu enjektörlerdeki sıvıları birbirlerine karıştırdığımızda milyonlarca hava kabarcığı oluşur. Bu sayede rahim içini ve tüplerideki geçişi ultrasonda görebiliyoruz. Exem test kitinde verdiğimiz madde hava kabarcığı olduğu için herhangi bir allerji riski bulunmaz. Ayrıca karın içine yani batına hava kabarcıkları geçtiğinde herhangi bir ağrı oluşturmaz. Fertility and Sterility dergisinde yayınlanan bir yayında HSG ve HyCoSy  testlerinin kadındaki ağrısı kıyaslanmış ve HyCoSy oluşturduğu ağrının, HSG nin en az yarısı kadar olduğu görülmüştür.

Vadistanbuldaki kliniğimizde uyguladığımız Exem testi sırasında hemen tüplerinizin açık olup olmadığını söyleyebiliyoruz. Tüplerin hava kabarcıkları ile yıkanması da gebeliğin oluşmasına destek olmaktadır. Bu nedenle test sonrasındaki yumurtalama günü mutlaka ilişkiye girilmesini öneriyoruz.

Vadistanbul 2A ofis, Sarıyerdeki kliniğimizden randevu almak için 05326324034 arayabilirsiniz.