Gebelik ve Doğum

Gebelik ve Doğum Türkiye koşullarında kadınların gebeliklerinde aldıkları muayene hizmeti süresi ortalama 5-8 dakikadır. Kadın Hastalıkları ve Doğum Doktoru Op. Dr. Ebru Ünal’a göre bu süre gerek gebenin sağlıklı muayene edilebilmesi, gerekse soru ve sorunlarına cevap alabilmesi için yeterli değildir.

Gebelik ve Doğum

Türkiye koşullarında kadınların gebeliklerinde aldıkları muayene hizmeti süresi ortalama 5-8 dakikadır. Kadın Hastalıkları ve Doğum Doktoru Op. Dr. Ebru Ünal’a göre bu süre gerek gebenin sağlıklı muayene edilebilmesi, gerekse soru ve sorunlarına cevap alabilmesi için yeterli değildir.

İstanbul Kadın Doğum Kliniğimizin amacı kadınların sağlıklı bir gebelik süreci yaşamaları, Avrupa standartlarında gebelik muayenesi olabilmeleri ve sağlıklı doğum yapmalarıdır.

Gebelerin muayene sırasında rahat hissetmeleri, tüm sorularına yanıt alabilmeleri, aldıkları cevaplardan tatmin olmaları bizim için çok önemlidir. Gebelerin  kliniğimiz çalışanları ve hekimimizden gerekli ilgiyi görmelerinin yanısıra,  onların özel isteklerine karşı saygılı bir ortamda tedavi olmaları da bizim için büyük önem taşımaktadır.

Kliniğimizde gebeliğin 6- 8. haftasında  gebelik takibine başlanır ve 4 hafta arayla gebelerimiz kliniğimize gelerek gebelik takipleri yapılır. İkili test, üçlü test gibi tarama testleri ve kan tahlillerinin yanı sıra, NIPT test (Harmony test ve diğerleri ) ve 18-20. gebelik haftasında detaylı fetal anatomik ultrason taraması ve dört boyutlu ultrason değerlendirmesi kliniğimizde yapılmaktadır.

Her muayenede gebelerimizin normal doğum ve sezaryen ile ilgili doğru bilgileri edinmesini hedefliyoruz. Amacımız sağlıklı hamilelik ve sağlıklı bebek için anne adaylarına yardımcı olmaktır.

 

Bu amaca bağlı olarak tüm sağlıklı kadınlarımıza normal doğum yapmalarını öneriyoruz. Ancak kişisel tercihlere uygun tedavi planlamamız da bulunmaktadır. Normal doğum ve sezaryen müdahelelerini hastanede yapmaktayız.

Normal doğumu tercih eden kadınlara bir müjdemiz var; Op. Dr. Ebru Ünal normal doğum sırasında epizyotomi denen perineyi kesme işlemini uygulamamaktadır. Doğum sonrasında anne ve bebek arasındaki ten tene temas sağlıyor ve göbek kordonunu en az 3 dakika bekledikten sonra kesiyor.

Yapılan çalışmalar doğumun son evresini kısaltmak için geliştirilen bu müdahalenin kadına ve bebeğe faydası olmadığı gösterilmiştir. Dr Ebru Ünal’da American College of Obstetrics and Gynecology’nin ve Dünya SAğlık Örgütünün (WHO) rutin epizyotomi kullanılmaması önerisine uymaktadır.

 

Lamaze International ve American College of Obstetrics and Gynecology üyesi olan Dr. Ebru Ünal Doğal Doğum Derneğinin kurucu başkanıdır.

İstanbul Kadın Doğum Doktoru Ebru Ünal, Kadın Sağlığı Ünitesinde normal doğum, lohusalık dönemindeki sorunlar ile baş etme ve emzirme eğitimleri ile kadınlarımıza yardımcı olmaktadır.

Amerika ve Avrupa standartlarında gebelik takibi yaparak, kaliteden taviz vermeden sunduğumuz hizmet sayesinde, gebelik süreci boyunca anne adaylarını mutlu görmek bizi de mutlu ediyor.

Her kadın sağlıklı doğumu hak eder.