Genital Siğil Tedavisi

Genital siğil tedavisi, Human Papilloma Virüsü (HPV) deri ve mukozal dokularda oluşan siğilin sebebidir. Kondüloma aküminata olarak da bilinen anogenital siğil kişilerin infeksiyonu kapmaları sonucu gelişir. Vulva, perine, anüs etrafı, kasık gibi bölgelerde oluşan siğil lezyonu yumuşak kabarcıklar şeklinde veya karnabahar gibi görülebilir.

Genital Siğil Tedavisi

Genital bölgenizde siğil var, ‘ama nasıl bulaştı?’

Siğil virüsü olan HPV’ nin bilinen 200 kadar çeşidi vardır ve anogenital bölgede infeksiyon yapan ise bunlardan 40 tanesidir. HPV virüsünün kanser yapma özelliğine göre virüsleri düşük veya yüksek riskli olarak ikiye ayırıyoruz.  HPV’ nin 6 ve 11’inci tipleri siğile en sık sebep olan tipleridir.  Genital bölge siğillerinin %90 ı HPV tip 6 ve 11 ile olur. Herhangi bir HPV tipi ile enfekte olmak diğer düşük veya yüksek riskli virüslerinde kişide bulunma ihtimalinin olduğunu gösterir. Yani bir virüs tipini almanız diğerlerini de almış olmanızı düşündürür. Yüksek riskli olarak gruplandırılan yani kanser yapan HPV tiplerinin 16, 18, 52, 56 tipleri, siğili olan kişilerin %33’ünde tespit edilmiş.

Siğil virüsü nasıl bulaşır?

HPV virüsü hasta olan cilde veya mukozaya direk temas ile bulaşır. Virüs, minik sıyrık veya travma sonucunda ekilme şeklinde cildin üst tabakasının derininde bulunan hücrelere yerleşir. Anogenital siğillerin hemen tamamı cinsel deri teması ile bulaşır. Size bulaşmanın olması için, cinsel partnerınızda siğilin olması şart değildir. Ama siğil varlığında, çok fazla HPV virüsü taşıdığı için  HPV virüsünin partnera bulaşması ihtimali artar.

Virüs deriye girdikten sonra inkübasyon dönemi olarak bilinen, vücuda saldırıya hazırlık, yani hastalık oluşturma ortamı hazırlama dönemine girer. Bu dönemde kişide herhangi bir belirti olmaz. Bu dönem 3 hafta ile 8 ay arasında sürebilir.

Yapılan bir çalışmada üniversite öğrencisi erkeklerde HPV 6 veya 11 tipi virüs ile temas sonucu siğil gelişmesi için geçen zaman ortalama 2.9 ay olarak izlenmiştir. Aynı çalışmada üniversiteli genç kızlarda HPV ile temastan 36 ay sonrasında dahi siğil çıktığı görülmüştür.

HPV infeksiyonu en sık cinsel yolla bulaşan hastalıktır. Amerikada cinsel aktif erişkinlerin %75’i, visürün en az bir tipi ile karşılaşmıştır. Kondiloma aküminata denen siğil ise en sık genç erişkinlerde görülür ve her yıl 100.000 kişiden 290 kadarı yeni siğil oluşturur.

Siğili oluşturan ortamlar nedir?

Anogenital siğil oluşumunu tetikleyen en önemli risk faktörü, tek eşli olmayan cinsel aktivitedir.

Kişinin bağışıklık sistemi ile ilgili hastalığının olması oluşan siğillerin daha büyük ve tedaviye daha dirençli olmasına neden olur. Örneğin şeker hastalığı olan veya AİDS hastası olan birinin tedavisi daha uzun sürer.

Sigara içmek de siğilin oluşumunu kolaylaştıran bir tehlikedir. Erkeklerin sünnet olması peniste oluşabilecek siğillerin az olmasını sağladığı söyleniyor ama bunun henüz bilimsel bir temeli yoktur.

Siğil nerelerde oluşabilir ve nasıl belirti verir?

Siğil vulva, vajina, penis, kasık, perine, makat etrafı, veya suprapubik denen üst tüylü bölgelerde çıkabilir. Tek, birden fazla, yassı, kubbe gibi, karnabahar gibi, ince uzun, mantar gibi, saplı, düzgün yüzeyli, parçalı yüzeyli gibi bir çok şekilde olabilir.  Rengi de değişiklik gösterebilir, beyaz, deri renginde, kırmızımsı, morumsu, kahverengi, veya deriden daha koyu renkli olabilir.

1mm den başlayarak birkaç santimetreye kadar değişik boyutlarda olabilir. Siğiller genellikle rahatsızlık verecek bir ağrı vs. yapmaz ama kaşıntı yapabilir.

Kondüloma aküminata,  vajen, rahim ağzı ve hatta idrar yolu yani üretrada çıkabilir. Bazen de rektumun son kısmı olan anal kanalda yanı makatın içinde çıkar ve eğer fazla yoğun ise kaka yapmayı dahi engelleyebilir. İdrar yolunda çıktığında cinsel ilişki sonrası idrar yaparken kanama şeklinde belirti verebilir.

Siğilin psikolojik etkilerini de göz ardı etmemek gereklidir. Siğili olduğunu öğrenen kişinin köşeye sıkışmışlık hissi, sinirlilik, panik, depresyon, suçluluk veya gelecek ile ilgili kanser olma korkusu, kısır kalma korkusu oluşabilir. Oluşan bu duygusal sıkıntılar çiftler arasında sorun yaşanmasına neden olabilir, güvensizlik, ilişkide çatışma, hatta ilişkinin sonlanması dahi söz konusu olabilir. Siğil çoğalmasını arttıran en önemli faktör ise, kişinin bu lezyonlara çok yoğunlaşması ve sürekli negatif düşüncede olmasıdır.

Siğil geçiren kadın normal doğum yapabilir mi?

Siğil sorununu gebelikten önce yaşamış biri veya hamilelikte siğili yeni çıkan kadın normal doğum yapabilir. 10 yıl önce siğili olan kadınlara sezaryen öneriliyordu ama şimdi normal doğuma teşvik edilmektedir.

Siğil oluştuktan sonra ne ile karşılaşabilirsiniz?

Siğillerin bir veya birkaçı çıktıktan sonra sayısı kısa sürede çok artabilir. Siğili olan kişilerin 1/3’inde tedavi olmadığında dahi 4 ay içinde siğilleri kendiliğinden geçer.

HPV enfeksiyonu siğil geçtikten sonra dahi deride devam edebilir ve tekrarlayan siğil oluşumuna yol açabilir. Kimde ne sıklıkta çıkabileceği kesin olarak bilinemez. Daha önce siğil olan bölgede yara oluşması, derinin sert bir cisim mesela epilatöre maruz kalması, bağışıklık sisteminin bozulması, iltihap, gebelik gibi farklı etmenler virüsün deride artmasını kolaylaştırarak siğilin tekrar çıkmasını sağlayabilir.

Siğilin kansere sebep olur mu?

HPV 6 ve 11 tipleri anogenital siğillere sebep olur. Bu tipler kanser yapmaz. Ama bir virüsün olması diğerlerinin de vücutta olmasını düşündüreceğinden yüksek riskli virüs de vücuda geçmiş olabilir.

Genital, anal, boyun veya baştaki kanserlerden sorumlu olan yüksek riskli virüs tipleridir.

Kansere ilerleme bağışıklık sistemi baskılanmış kişilerde daha sık oluşur.

Siğil tedavisinin hangisi kesin olarak geçirir?

Şunu net bir şekilde söyleyebilirim ki siğil olmaması virüsün deride olmadığı anlamına gelmez. Siğilin tedavi amacı lezyonları ortadan kaldırarak virüs yükünü azaltmak, hayat kalitesini yükseltmek, kendine güveni sağlamak, ve eğer vajen veya makatı tıkıyorsa buraların açılmasını sağlamaktır.

Tedaviden bir iki hafta veya ay sonra dahi tekrar siğil çıkabilir.

Siğil tedavisinin en iyisinin hangisi olduğuna  siğilin sayı ve büyüklüğüne ve hamile olup olmamanıza, siğilin yerine göre karar verilir.

İlaçla tedavi:

Bazı tip asitler ve kremler siğil tedavisinde kullanılmaktadır. Böylece vücudun buradaki savunma mekanizması arttırılması ve siğilin büyüklüğünün azaltılarak vücudun deriyi iyileştirilmesi hedeflenir. Yukarıda sayılan ilaçların her biri kızarıklık, yanma, yara oluşumu, deride iz kalması gibi sorunlar yapabilir.

Siğilin Eritilmesi;

Siğilin ellman radyofrekans ile veya lazer ile eritilmesi işlemleri tedavide hızlı sonuç verir.

İlaç tedavisi başarısız olmuşsa, geniş alanda veya büyük boyutta olan siğiller varsa, vajen, üretra veya anüsteki siğillerin tedavisinde, kansere yatkınlık olan alanların olduğu bir bölgede siğil varsa, çabuk sonuç alınmak istendiğinde eritilme düşünülmelidir.

Kliniğimizde siğil tedavi işlemi uygulanmaktadır. Hamile olmayan kadınlar için kliniğimizde uygulanan lazer ve/veya ellman radyofrekans ile eritme tedavisinde hastanın siğilleri olan bölge lokal anestezi ile uyuşturulur. CO2 lazerimiz ile siğil lezyonları cildin derin katlarına zarar vermeyecek şekilde eritilir. Lazer ve ellman radyofrekans ile siğili eritmenin kryoterapi veya klasik koterizasyona üstünlüğü ise lazer ve ellman radyofrekans ile eritme sırasında oluşturulan deri hasarının minimal olmasıdır.  Böylece deri iyileşmesi 5 günde oluşur. İyileşme sonrasında deride kesinlikle iz kalmaz. Hamile olan kadınlarda da lokal anestezi uygulandıktan sonra ellman radyofrekans ile eritme işlemi güvenli bir şekilde yapılabilir.

GenitalSiğil, kondülom tedavisi için kliniğimizden randevu alabilirsiniz. 05326324034

El ve yüz bölgesinde veya vücudun diğer bölgesindeki siğilleri de lokal anestezi ile uyuşturarak lazer ve ellman radyofrekansla eriterek tedavi etmekteyiz.