Kızlık Zarı Dikimi Himenoplasti

Kızlık zarı dikimi himenoplasti, ilk ilişkide kızlık zarı kanaması beklentisi kadınlara yapılan büyük bir baskıdır. Şunu baştan söylemek isterim ki bunun, kadınların toplum içinde sindirilmesinin yollarından biri olduğunu düşünüyorum aksi takdirde aynı baskıyı erkeklere de yaparlardı. Kızlık zarı onarımı için bana başvuran hiç bir kadını yargılamıyorum. Sadece empati yapıyorum…

Kızlık Zarı Dikimi Himenoplasti

Kız çocuklarına, kızlık zarını korumasını neredeyse doğdukları günden itibaren öğretiliyor. Kızlık zarı kanaması beklentisi, bazı geleneksel ailelerde o kadar güçlü oluyor ki, hiç ilişkiye girmediği halde sağlam olup olmadığını kontrol ettirmek isteyen, bunu neredeyse paranoya yapan genç kızlar var.

Genç kızlar, sevdiği ve güvendiği erkekle karşılaştıklarında ise planladıklarının ve öğrendiklerinin aksi gelişebiliyor. İki kişi ile yaşanan ilişkide nedense aşağılanan kişi kadın oluyor. Şu ana kadar bana kızlık zarı dikimi için gelen kadınların hepsi, güvendikleri erkeğin ilişki sonrası çok kısa bir süre içinde kendilerini terk ettiğini ve kızlık zarı diktirmekten başka şansları olmadığını söyledi. İster inanın ister inanmayın, şimdiye kadar yaptığım kızlık zarı ameliyatı ücretlerinin çoğunu da güven duyulmuş olan bu adamlar ödedi. İlişki sonrası terk edenin kadın olması ise neredeyse çok çok az.

Genç kızlara tavsiyem,  eğer ilk ilişkide kızlık zarı kanaması sizin veya gelenekleriniz için önemli ise ne kadar çok güven duysanızda erkek arkadaşınızla yakınlaşmada bulunmayın. Çünkü gözyaşları maalesef hep genç kızlara ait oluyor.

Kızlık zarı onarımı, zor durumda olduğunu düşünen ve içinde bulunduğu çıkmazdan kurtulmak isteyen genç kızların tercih ettiği bir ameliyattır. Eğer bu yazıyı okuyorsanız büyük ihtimalle siz de kızlık zarı dikimi ile ilgili bilgi edinmeye çalışıyorsunuz. Bu nedenle size tüm detayları doğru bir şekilde vermek istiyorum. Yazdıklarım, internette bulacağınız bir çok safsata yazı veya paylaşım ile çakışacak biliyorum ama benim söylediklerim kesinlikle gerçekler.

Kimler kızlık zarı onarımı ameliyatı yaptırabilir?

Hamile olmayan her kadın bu ameliyatı yaptırabilir.

Kızlık zarı ameliyatı yapıldığı anlaşılır mı?

Kalıcı kızlık zarı ameliyatı yapıldığı anlaşılmaz. Benim yaptığım kalıcı kızlık zarı onarımı ameliyatlarından sonraki kontrollerimde bazen ben bile ameliyat ettiğimi anlayamıyorum ve sonuç orjinal, ilişkiye hiç girilmemiş hali gibi oluyor. İlişkiye gireceğiniz kişi de kalıcı kızlık zarı onarımı yapıldığını kesinlikle anlayamaz.

Geçici kızlık zarı onarımı hekim muayenesinde anlaşılabilir ama ilişkiye girdiğinizde partnerınız anlayamaz. Önemli bir detayı paylaşmak istiyorum.  Ucuz olduğu için tercih edilen, doktor olmayan kişilerin yaptığı uygulama sonrasında  çok zor durumda kalan genç kızları  duyabiliyoruz. Çünkü işlemi yapan kişi, ne yaptığını bilmediği için erimeyen dikişler kullanıyor ve olmayacak yeri dikiyor. Böyle bir dikiş tabi ki partner tarafından hissedilecektir.  Ama uygun malzeme, steril ortam ve iyi teknikle yapılan geçici kızlık zarı onarımı kimse tarafından anlaşılamaz. Sıcak suya oturma testi gibi bir uygulama ile ilgili çok soru geliyor. Erkeklerin  kızlık zarı onarımı yapılıp yapılmadığı ile ilgili testi sanırım. Ama ne geçicide ne de kalıcı yöntemde sıcak suda kanama falan olmaz.

Kalıcı kızlık zarı onarımı yapılması mı kesin kanama yapar yoksa geçici yöntem de mi kesin kanama olur?

İkisinde de ilişki sırasında kesin kanama olur.

Kızlık zarı ameliyatı yapılırken anestezi almak şart mı, ameliyatta uyumak mı gerekiyor?

Kesinlikle şart değil. Lokal anestezi ile uyuşturulduğundan dolayı  işlem sırasında ağrı hissetmezsiniz. Uyuşturma işlemi dahi ağrılı değildir.

Sedasyon denilen uyutulan anestezinin kendine göre riskleri vardır; alerji, bulantı, kusma gibi. Ameliyat sonrası dönem ve eve gitme dönemi uyutulmayan hastalarda daha konforlu oluyor. Ben hem kalıcı hem de geçici yöntemlerin ikisini de lokal anestezi ile yapıyorum.

Kalıcı kızlık zarı için flep yöntemi mi en iyisi, başka yöntemler var mı?

Kalıcı kızlık zarı onarımı demek, ameliyattan sonra yıllar geçse de ilişkide kanama olması demektir. Yani kalıcı onarım, kızlık zarının, ilişki öncesi orjinal  haline getirilmesi işlemidir. Kullanılan çok farklı ameliyat yöntemleri var. Kızlık zarının bozukluğu bir hastalık değildir. Bu nedenle hiç bir kadın doğum uzmanına asistanlığında kızlık zarı onarımı eğitimi verilmemektedir. Kendimden örnek vermem gerekirse, ilk mezun olduğumda bu işlemi hiç bilmiyordum ama Plastik Cerrahi Uzmanı  Dr. Ersal Kaya ile yaptığımız işlemlerde geliştirdiğimiz teknik sayesinde şu anda kızlık zarını onardığımda orijinal  haline getirebiliyorum. 12 yıldır bu ameliyatı yapıyorum. Flep yöntemi olarak internette anlatılan teknikte, mukozanın bir kısmı kaldırılıyor ve tam karşısındaki uca dikiliyor. Aslında işlemin başarısı çok iyi değil. Başarısı %20’yi geçmez. Benim uyguladığım teknikte ise kızlık zarının yırtılmış alanları temizliyorum ve uçları birleştiriliyorum. Yan mukozada gevşetme ve doku yürütme yaptığımız için buna da flep yöntemi denebilir. Başarı oranı %95 tir. Ayrıca benim yaptığım teknikte skar dokusunun çıkarılması sayesinde  vajina girişinin daraltılması söz konusu. Bu nedenle, kızlık zarı dikimi ameliyatı sonucunda orijinal himen elde ediyorum.

Kızlık zarının seviyesinden önce, lebi minoraların iç kısımlarının birleştirilmesi şeklinde yapılmış ameliyatlar sonuçları görüyorum. Bu teknik anatomiye uygun olmadığı için önermiyorum.

Kalıcı kızlık zarı onarımı ameliyatından önce neler yapmalısınız?

Kalıcı kızlık zarı onarımından önce vajinal akıntınızın olmaması gereklidir. Aksi halde enfeksiyon nedeniyle ameliyat edilen dokuda açılma olacaktır. Enfeksiyon akıntısı varsa ameliyat öncesi mutlaka antibiyotik ile tedavi edilmelisiniz.

Kızlık zarı onarımı adet kanamanızdan hemen sonra veya adete 7 gün kalana kadar yapılmalıdır. Ameliyat sonrası hemen adet görmeniz yara yerinde açılmaya sebep olabilir.

Ameliyattan önce bu bölgeyi sabun, duş jeli veya genital temizleyici ile yıkamayı bırakmalısınız ve günlük pet kullanmamalısınız. Mukozada alerji ve dermatit gibi yara yerinin iyileşmesini geciktirecek sorunlar olmamalıdır.

Kızlık zarı onarım ameliyatı ile vajinal darlatma veya başka ameliyatlar aynı seansta yapılabilir mi?

İlişkide vajinal genişlik hissediliyorsa, kızlık zarı onarımından önce,  tek seans veya üç seans, ayda bir yapılan vajinal lazer ile daraltma işlemi yapabiliyoruz. Üçüncü seans lazerle aynı seansta veya bir seans vajinal daraltma planladıysak hemen aynı seansta kızlık zarı onarımı ameliyatını yapabiliyoruz. Kızlık zarı onarımı ile  aynı anda iç dudak küçültme işlemi olan labioplasti işlemini de yapabiliyoruz. Hatta bazı vakalarda vajinal daraltma lazeri, genital beyazlatma, kızlık zarı onarımı ve labioplasti işlemini bir arada yaptığımız da oluyor.  Yara yeri iyileşmesini arttırmak için bazen PRP denilen yara yeri iyileştirici serum ile destekleme yapıyoruz.

Ameliyat öncesinde şunu bilmelisiniz ki, ameliyatınız hangi teknikle yapılırsa yapılsın, kim yaparsa yapsın, kızlık zarının ameliyat sonrası iyileşmeme şansızlığı vardır. Dikişlerin açılması çoğunlukla hareket etmeye ve vajinal enfeksiyona bağlıdır.

Kalıcı kızlık zarı onarımından sonra nelere dikkat etmelisiniz?

Başka yerde ameliyat olduktan sonra işlemin başarısının kontrolü için kliniğime gelen genç kızlarla konuştuğumda, doktorlarının işlem sonrası herhangi bir istirahat önermedikleri ve normal hayatlarına hemen devam ettiklerini söylüyorlar. Bu da tabiki yapılan ameliyatta başarı şansını ciddi derecede düşürüyor.

Ben kalıcı kızlık zarı ameliyatı yaptığım genç kızlara en az yedi gün hiç kalkmadan yatmaları gerektiğini söylüyorum. Ne kadar farklı iki yaklaşım değil mi!

Bir hekim dinlen hareket etme diyor, diğeri istediğin hareketi yap diyor.

Size şu şekilde anlatayım:  Vücudumuzun en hareketli yeri orta hattıdır. Yani sağdan sola dönerken elinizi veya ayağınızı sabit tutabilirsiniz ama orta hat olan kızlık zarının da bulunduğu pelvik tabanı hareketsiz, sabit tutamazsınız. Oturup kalmak, yürümek, koşmak, tuvalete gitme sırasında bu bölge gerilir. Kızlık zarı onarımı sonrası hareket kısıtlaması mekanik ve fizyolojik sebepler nedeniyle gereklidir. Kızlık zarı onarımı için kullanılan dikişler çok incedir ve buradaki mukozanın iyileşmesi için dikişlerin bir süre burada işlevsel şekilde kalması gereklidir. İlk yedi gün, yani dikişlerin etkisinin azalıp, dokunun iyileşmeye başladığı zamana karar mutlaka hareketsiz yatmanızı öneriyorum. Hatta sık idrara çıkmamak için de yatarak dinlenirken az su içmeniz gerekir.

Ameliyattan sonra bir hafta duş almamalısınız. Ayrıca ameliyat sonrası ilk yedi gün kabız kalmamalısınız, ilaçlarınızı düzenli kullanmalısınız ve pansumanınızı sabah akşam yapmalısınız.

Kızlık zarı ameliyatından sonra 1 ay bisiklete binmemelisiniz, koşu yapmamalısınız. Pilates ve yoga gibi sporlara ameliyattan 1 ay sonra başlayabilirsiniz.

Kalıcı kızlık zarı ameliyatı planlanan ilişkiden ne kadar süre önce yapılmalıdır?

Kalıcı kızlık zarı ameliyatı için genç kızlar genelde düğünden veya planlanan ilişkiden 1-2 ay önce başvuruyor. Planlanan bir düğün varsa bu işlemi bir iki ay içinde yapmak mantıklı değildir. Çünkü  düğün öncesi dönemde yedi gün yatamazsınız. Mutlaka yapılması gereken işler  çıkar ve hareket etmeniz gerekir.

Kalıcı kızlık zarı onarımını en az üç ay öncesinde yaptırmanızı öneririm.

Kalıcı kızlık zarı ameliyatı sonrası iyileşme kötü olursa çözümü var mı?

Kızlık zarı ameliyatı oldunuz ama ameliyat tutmadıysa, 1 ay sonra ikinci ameliyatı olabilirsiniz. İkinci kez kalıcı kızlık zarı ameliyatı yaptığım ve iyileşme olan genç kızlar var. Ama ikinci ameliyatta başarı şansı %70 civarındadır.  Eğer kalıcı yaptırdınız ve başarısız olduysa, ilişkiden hemen önce yapılan yani geçici yöntemi yaptırmak sizin için daha kolay ve kesin kanama veren seçenek olabilir.

Geçici kızlık zarı onarımı sonrası ne kadar süre içinde ilişkiye girilmeli?

Geçici kızlık zarı onarımından sonra ilk  beş gün içinde ilişkiye girilmesi kesin kanama ile sonuçlanır. Yani yapıldıktan hemen sonra da girebilirsiniz, 2. 3. veya 5. günde girebilirsiniz  ve kanamanız olur ama işlemden bir hafta sonrasında işlemin etkisi kaybolur.

Geçizi kızlık zarı dikimi nasıl bir işlemdir?

Geçizi kızlık zarı işlemi 15 dakika sürer. Ben, lokal anestezi ile uyuşturarak yapıyorum. Burada kontrollü bir kesik oluşturup bunu dikiyoruz. Böylece ilişki sırasında buradaki kesiden kanama oluyor. Yani kanamayı yapan dikiş değildir. Kızlık zarında oluşturduğum yaradır. Bu nedenle ilişki sırasında kesinlikle kanama olur. İşlem günü veya sonrasındaki beş gün içinde  ilişkiye girilmesini öneriyorum. Geçizi kızlık zarı onarımından sonra yatarak dinlenmeye gerek yoktur. Çünkü oluşturulan yaranın iyileşmesini hedeflemiyoruz, kanamanın olmasını hedefliyoruz. Bu nedenle düğün günü dahi geçici kızlık zarı onarımı yapılabilir. Düğünde veya kına sırasında hareket etmek oynamak zarar vermez. İlişki sırasında ağrınız olmaz.

Bence hiçbir genç kız kızlık zarı kanması beklentisi muamelesini hak etmiyor ama maalesef toplumumuzdaki bu hastalıklı zihniyet devam ettikçe bu işlem de devam edecek.

Tekrar söylüyorum, kızlık zarı sizin için önemli ise karşınızdaki kişiye çok güvenseniz dahi ilişkiye girmeyin.