Labioplasti (İç Dudak Düzeltme)

Labioplasti işlemi sadece iç dudakların kesilerek kısaltılması değildir. Labioplastinin hem estetik hem de fonksiyonel yapılması çok önemlidir. Op. Dr. Ebru Ünal, Vadistanbul’da ve Adana’da bulunan Ebru Ünal Kadın Sağlığı Kliniği’ nde Estetik Fonksiyonel Labioplasti uygulamasını yapmaktadır. Önce/sonra resimlerini görmek için doktor@ebruunal.com.tr adresine mail atarak istemde bulunabilirsiniz.

Labioplasti (İç Dudak Düzeltme)

İç dudakların normal boyutu nedir?

İç dudaklar, labia majora denilen dış dudakları geçmeyecek uzunlukta olmalıdır. İç dudakların genellikle 2 cm uzunlukta olması normal kabul edilir.

İç dudaklar her kadında farklı boy ve kalınlıktadır.  İç dudakların uzun olması,  iç dudakların dış genital derisinden daha koyu renkte olması ve vulvadan dışarı taşması veya iki labianın asimetrik boyutta ve yapıda olması kadında estetik kaygı yaratabilir. Labia minoranın ( iç dudakların) büyüklüğüne, klitoris kökü denilen kısmın büyüklüğü de sıklıkla eşlik eder. Bu, kadında hem estetik kaygı yaratmakta ve kendine güveni azaltmakta hem de cinsellikten alınan zevki azaltabilmektedir.

Labia minora büyüklüğü kadınlarda ne gibi şikayetler yapar?

İç dudakların büyüklük sebebiyle  sorun yaratması kadıların neredeyse %25’inde vardır. İç dudakların büyüklüğü nedeniyle  kaşıntı ve kronik mantar,  iç dudakların mayo hatta tayt veya pantolondan dahi kabarıklık oluşturarak istenmeyen görüntü yapması, iç dudakların büyük olması nedeniyle burayı temizlemede zorlanma, cinsel ilişkide ağrı ve hatta iç dudakta büyüklük nedeniyle cinsel ilişkide kendine güvende azalma, kliniğimize başvuran kadınların şikayetlerinden bazılarıdır.

Kliniğimize labioplasti işlemi için başvuran kadınların birçoğu, cinsel ilişki sırasında eşi kendisini görmesin diye sürekli karanlık ortamda ilişkiye girmek zorunda kaldığından şikayet etmektedir.

İç dudak küçültme işleminde hangi tekniği kullanıyoruz?

Kadın dış genital organının estetik görünmesi için uyguladığımız  labioplasti tekniği çok başarılı ve güzel sonuçlar vermektedir. Prof. Dr. Stefan Gress’in geliştirdiği estetik fonksiyonel labioplasti ile hem iç dudakları küçültüyor hem de klitoris kökünde (klitoral şaft)  uzama varsa buranın da estetik olarak küçültülmesini (clitoral hood reduction) birlikte yapıyoruz. Uyguladığımız estetik ve fonksiyonel labioplasti sayesinde kadının hem cinsellikten aldığı zevk artmakta hemde minoranın fonksiyonu da korunur.

Labioplasti işlemini estetik fonksiyonel labioplasti tekniği ile yapıyoruz. Uygulamalarımız sırasında  steril ve  son teknoloji cihazlar olan Femilift Lazer ve Ellman Radyofrekans kullanıyoruz. Hasta gizliliğine önem veriyoruz.

Labioplasti işlemi cinsellikten alınan zevki etkiler mi?

Estetik fonksiyonel labioplasti işlemi yapılırken belli anatomik yapılar mutlaka korunmalıdır. Böylece kadının cinsel ilişkiden alacağı zevk artar. Estetik ve fonksiyonel labioplasti işlemi yaptıran kadınların %35’i daha önce hiç orgazm olmadığı halde işlem sonrası orgazm olduklarını söylemiştir. Daha önce orgazm problemi olmayan kadınlar ise ameliyattan sonra daha kolay orgazm olduklarını söylemektedir.

Labioplastiyi yapacak hekimin tecrübesi çok önemlidir.

Op.Dr. Ebru Ünal, Kliniğinde 2009 yılından beri labioplasti işlemini yapmaktadır. Kullandığı estetik ve fonksiyonel labioplasti tekniğini, Türkiye ve diğer ülkelerden gelen kadın-doğum uzmanalarına  öğretmektedir.

Labioplasti işlemi sırasında hangi anestezi yöntemini kullanılıyoruz?

Estetik ve fonksiyonel labioplasti (iç dudak estetiği) Ebru Ünal Kadın Sağlığı Kliniği’ nde lokal anestezi ile uygulanmaktadır. Ameliyata başlamadan 30 dakika önce sakinleştirici türü bir hap veriyoruz.

Lokal anestezi yapılırken ciddi bir ağrı hissedilmez. İşlem yaklaşık 90 dakika süre. Bu süre boyunca lokal anestezinin oluşturduğu etki ameliyat için yeterlidir.

Labioplasti işleminde kullanılan teknik ve cihaz neden önemlidir?

Labioplasti işlemi sonrası alınan estetik sonuç ve iyileşme kullanılan teknik kadar kullanılan cihazlara da çok bağlıdır. Kliniğimizde yaptığımız labioplasti işlemi için,  dokuya minimal düzeyde zarar veren, Femilift Lazer ve Ellman Radyofrekans kullanıyoruz. Ellman Radyofrekans ve Femilift Lazer sayesinde, ameliyat sırasında kanama az olur, ameliyat sonrası ağrı daha azdır , ve yara yeri iyileşmesi daha hızlı olur, ayrıca estetik sonuç daha iyi olur.

Estetik ve fonksiyonel labioplasti işlemi sonrası ağrı miktarı ne kadardır ?

İşlem sonrasında gerekli ağrı kesiciler klinikte yapılmaktadır. Hastamız, işlemden yarım saat sonra klinikten ayrılabilir. Ameliyata bağlı ağrı en çok ilk gün hissedilir, bu nedenle özellikle ilk 24 saatte verdiğimiz ağrı kesicileri düzenli şekilde almalısınız.

Düzenli ağrı kesici kullanımı ve buz uygulaması sayesinde ameliyat sonrası ağrınız minimal olacaktır.

Labioplasti işlemi sonrasında şişlik olur mu?

İç dudak düzeltme yapıldığı gün ve devam eden bir hafta boyunca uygulama alanında ödem oluşur. Uygulama günü ve sonraki iki gün boyunca günde üç defa, 20 dakika buz uygulaması öneriyoruz. Bir hafta boyunca antiseptik solüsyon ve antibiyotik kremleri kullanmanız gerekmektedir. Labioplasti işleminden altı hafta sonra ödemin %90’ı geçer. Üç ay sonra ise ödemin tamamı geçer.

Estetik ve fonksiyonel labioplasti ameliyatı sonrası aktivite kısıtlaması gerekir mi?

Labioplasti uygulaması sonrası ilk hafta evde kalarak dinlenmeniz ve pansumanınızı düzenli yapmanız yara yerinizin sorunsuz iyileşmesi açısından çok önemlidir. Ameliyat yaptığımız alanı kaşımamanız, dikişlerin iyileşmesi ve açılmaması için çok önemlidir. Ameliyattan yedi gün sonra işinize, sosyal hayatınıza dönebilirsiniz.  Cinsel ilişki, bisiklet sürme, koşma gibi, bu bölgede sürtünme yapacak aktivitelere altı hafta sonra başlanmalıdır. Yürüyüş, pilates gibi egzersizlere  ise ameliyattan 10 gün sonra başlayabilirsiniz.

Eğer siz de labia minorada (iç dudaklar) sarkma, büyüklük, asimetri  sorunu yaşıyorsanız, Kozmetik Jinekolog Op. Dr. Ebru Ünal’a danışmak ve estetik fonksiyonel labioplasti işlemi planlaması için 05326324034 arayabilirsiniz.

Daha önce yapılmış kötü labioplasti sonuçları düzeltilebilir mi?

İç dudakların orantısız kesilmesi, işlem sırasında sadece klemp ile tutulup, iç dudakların sıradan koterle kesilmesi, klitoral şaft kısmının düzeltilmemesi, doğru cerrahi tekniğin kullanılmaması ve uygun olmayan cihazlar nedeniyle yara iyileşmesi kötü, düzensiz skar oluşumu, orantısız iç dudak boyları oluşabilir. Hatta bazen iç dudaklar tamamen ortadan kalkabilir.

Daha önce başka merkezlerde labioplasti operasyonu olmuş ama sonuçtan hüsrana uğramış bir çok kadın bulunmaktadır.

Daha önce başka bir merkezde yaptırdığınız labioplasti ameliyatı sonucundan memnun değilseniz,  düzeltme işlemini de başarılı bir şekilde yaptığımızı bilmenizi isteriz.

Klitoral şafttan flep çevirme, vajinal dokudan ve labia majoradan destek doku alarak yeni labia minora oluşturma işlemlerini yaparak size yardımcı oluyoruz.

Labioplasti işlemi ile birlikte aynı seansta başka uygulamalar da yapılabilir mi?

Estetik ve fonksiyonel labioplasti işlemi sırasında genital beyazlatma, lazer ile idrar kaçırması tedavisi, vajinal lazer ile vajinal daraltma, orgazm aşısı, kızlık zarı onarımı, dış dudaklara dolgu uygulaması veya dış dudaklara yağ enjeksiyonu, perineoplasti gibi uygulamaları da aynı seansta yapıyoruz.

Labioplasti işlemi bakire kızlara da yapılmaktadır.

Labioplasti işlemi sırasında kızlık zarına herhangi bir zarar oluşmaz.

Önce/sonra resimlerini görmek için doktor@ebruunal.com.tr adresine mail atarak istemde bulunabilirsiniz.