Suni sancı almak korkunç olmalı?

Suni sancı almak korkunç olmalı? Hamile kadınların en korktukları doğum şekli suni sancı alarak normal doğumun denenmesidir. Kadınların bundan korkmalarının temelinde olayı yanlış veya eksik bilmeleri yatıyor. ‘Suni sancı olmaktansa sezaryen olurum’ düşüncesi nedeniyle normal doğurma şansını yitiriyorlar. Hamilelerin kararlarını daha rahat vermeleri için bu konu hakkında kısa bilgi vermek istiyorum.

Suni sancı almak korkunç olmalı?

Doğumun suni sancı denen ilaç ile başlatılması doğum indüksiyonudur. Normal doğurmak için gerekli olan rahim kasılmalarının başlaması sağlanır. Doğumu tetikleme işlemi anne veya bebeğin sağlığı ile ilgili bir sıkıntı varsa veya hamilenin 42 haftalık gebeliği tamamlanmışsa yapılır. Bazı ülkelerde kadınlar 39 haftada suni sancı alarak doğumlarını planlı zamanda yapıyorlar. Buna keyfi suni sancı uygulaması denebilir. Bu benim onayladığım bir uygulama değil, sancıların kendiliğinden başlaması her zaman normal doğum şansını arttırır.

Doğumun olabilmesi için rahim ağzının yumuşak, ince ve açık olması gereklidir. Aslında bu değişiklikler doğum başlamadan bir iki hafta önce başlar. Suni sancı almak rahim ağzı yumuşak ve açılmaya hazır ise etkilidir. Etkili olup olmayacağı doktorun yapacağı Bishop değerlendirmesine göre belirlenebilir.

Suni sancı planlanan gebenin rahim ağzında bu değişiklikler yoksa, yumuşamayı sağlayacak ilaçlar bir iki gün öncesinde vajinal yoldan uygulanır. Suni sancı genellikle damardan oksitosin yani kasılma hormonunun verilmesi ile yapılır. Bu ilaç eskiden yüksek dozda kalçadan iğne şeklinde yapılıyordu ve vücutta bir anda fazla kasılma hormonu olması, rahimi şiddetli bir şekilde kastığı için çok ağrı yapıyordu. Artık oksitosin ilacı, neredeyse fizyolojik doza yakın veriliyor. Bu nedenle normal kasılmaları taklit ediyor. Kasılmaların durumu değerlendirilerek, en düşük dozdan başlanıyor ve 15 dakika da bir arttırılarak en etkili doz ayarı yapılıyor.

Vajinal olarak yerleştirilen haplar da kasılmalara sebep oluyor ve 4 saatte bir uygulanıyor. Bu ilaçların yan etkileri; rahimin faza kasılması ve bebeğe giden kan akımının geçici azalması, rahim yırtılması, acil sezaryendir. Suni sancı almanın zararı veya yan etkisi sezaryen olmaya göre çok daha azdır.

Eğer ilaç verildikten sonra kasılmalar başlamazsa kadın eve gidip, bir iki gün sonra tekrar deneme yapılabilir. 1. veya 2. suni sancı denemesinden sonra doğum olmaz ise sezaryen yapılır.