Suni sancı ile doğum uygulaması nedir?

Suni sancı ile doğum uygulaması nedir? Doğumu başlatmak için ilaç veya diğer metodların kullanılmasına suni sancı uygulaması denir. Suni sancı ile doğum uygulaması ile rahimin kasılması ve böylece vajinal doğum yapılması sağlanır.

Suni sancı ile doğum uygulaması nedir?

Bebeğin veya annenin sağlığını etkileyen bir sorun olduğunda suni sancı verilir. Bazı özel durumlarda, mesela annenin hastaneye uzak yerde yaşaması gibi, suni sancı verilir. Buna keyfi suni sancı uygulaması denebilir. 39 hafalık gebelikten önce keyfi suni sancı uygulaması yapılmamalıdır. Çünkü bebeğin barsak, karaciğer ve beyin gelişimi son haftalarda dahi devam etmektedir.

Suni sancı verildikten sonra doğumun başarılı şekilde başlaması ve sonlanması için bazı gereklilikler vardır. Rahim ağzı denen serviksin yumuşak olması ve açılmaya hazır olması başarı şansını arttırır. Bu değişiklikler aslında kendiliğinden başlayacak olan doğumdan 2-3 gün önce başlar. Yumuşama veya açılma olmayan rahim ağzının suni sancı için hazırlanması gereklidir. Bunun için vajinal olarak yerleştirilen bazı haplar vardır. (ilişkiye girildiğinde semende bulunan prostaglandin de rahim ağzında yumuşama yapar.)

Rahim ağzı sıyırma işlemi denen doktorun veya ebenin rahim ağzından parmağını ilerleterek hafifçe genişlemesini sağlamak da işe yarayabilir.
Oksitosin hormonu içeren ilaç, damardan belli dozda verilerek rahimin kasılmasını sağlar. Bu kasılmalar normal doğum anında kendiliğinden başlayan sancılarından farklı değildir. Yapılan doz ayarı ile fizyolojik cevap taklit edilmeye çalışılır.

Su kesesinin bir alet ile delinmesini sağlamak da doğumu başlatabilir. Bunun için rahim ağzının biraz açık, ince olması ve bebeğin başının aşağı yerleşmiş olması gereklidir.

Suni sancı ile doğum uygulamasının az da olsa bazen yan etkileri olabilir. İlaca hasasiyet olduğunda rahim sık ve uzun süre kasılır ve bu da bebeğin kalp atışında düşmeye ve bebeğin beslenmesinde azalmaya neden olabilir. Diğer bazı sorunlar da anne veya bebeğin infeksiyonu, rahim yırtılması, sezaryen gerekmesi, bebek ölümü veya başarısız suni sancı uygulaması olarak sayılabilir. Gebeye suni sancı uygulaması yapılmasının neden yapıldığı bu sorunların oluşmasını etkiler.

Eğer suni sancı ile doğum gerçekleştirirlirken suni sancı almanıza ragmen doğumun başlaması sağlanamadıysa buna başarısız suni sancı uygulaması denir. Bu durumda uygulama ya birkaç gün sonra tekrarlanır veya sezaryen olur. Eğer ilk kez doğum yapacaksanız ve rahim ağzı hazır değilse sezaryen ihtimali artar.