Vajinismus Çözümsüz Değil

Vajinismus Çözümsüz Değil; Vajinismus, içinde yaşadığımız ortamın kadınların cinsel yaşamlarında oluşturduğu bir etkidir. Kızların sürekli bakireliğini koruması için uyarılması (bu açık olarak ebeveynleri tarafından ihtar edilmesi veya laf altından uyarmalar ile de olabilir) ya da etraftan duydukları abartılı hikayeler sonucu kadınların bilinçaltında kızlık zarını koruma refleksi gelişir.

Vajinismus Çözümsüz Değil

İlk gecede kadınlar bu koruma duygusu nedeniyle ya eşlerini iter ya da ilişkiye girerken şiddetli korku yaşar. Her ne kadar eşlerini seviyor ve ilişkiye girmek istiyor olsalar da ilişki anında kendilerini istemsiz olarak kasar. Bu kasılma sonucunda penisin vajen içine girmesi mümkün değildir.

Vajinismus, genelde psikiyatrinin gördüğü ve tedavi ettiği bir hastalıktır. Fakat psikolojik destek ile tedavi olamayan kadınların sayısı çok fazladır. Bu hastalığın tedavisinde bir alternatif yöntem kullanılmaktır. Ebru Ünal Kadın Sağlığı Ünitesi’nde vajinismus tedavisi yapılmaktadır.

Vajinismur tedavisi yapılırken hastanın ilişkiye girmesini engelleyen ve “sedasyon” adı verilen kaslarına injeksiyon yapılırken hasta uyutulur. Uyanmadan önce hastaya vajinal dilatatör yerleştirir. Kadın uyandığında bu dilatatör içinde olduğu için aslında vajeninin ne kadar geniş olduğunu fark eder ve yaklaşık 40 dakika boyunca vajeni içinde bu alet ile muayenehanede kalır. Sonrasında aleti kendisi çıkarır ve eğer denemek isterse en küçük boydan başlayarak, dilatatörü vajenine ilerletme uygulaması yapar. 15 gün sonra ilişkiye artık rahatça girebilir. Eğer kendini hazır hissetmez ve ilişkiye hemen giremezse de sorun değildir. Etkisi 4 ay devam eder. Bir önemli nokta ise dilatatör yerleştirildiğinde kızlık zarı yırtılır.

Ebru Ünal Kadın Sağlığı Ünitesi’nde vajinismus tedavisi olan kadınların hemen hemen hepsi uygulaması sonrasında sorunsuz bir şekilde ilişkiye girebilmiştir. Psikolog veya psikiyatristlerin bu tedavi hakkında olumsuz yaklaşımları vardır. Fakat öncelik kadına yardım etmek ve sorununu çözmek olmalıdır.

Sadece ilk ilişkide vajinismus olması dışında çocuğu olan kadınlarda dahi ilişkide ağrı ve kasılma hissedilebilir. Bu hastalara da uygulama yapılabilir. Kadınlar ağrıyı normal kabul edip yıllar boyunca ilişkiyi eziyet gibi görebilir. Ağrısız cinsel ilişki her kadının hakkıdır. Cinsel ilişkide ağrı kader değildir ve vajinismus kolay ve etkili bir şekilde çözülür.

Başarı şansı yüzde 97 olan bu uygulama hakkında bilimsel olarak çalışma yapılmış ve kanıtlanmıştır. Daha ayrıntılı bilgi almak isteyenler clinicaltrials.gov adresinden bilgi alabilir.

Dr. Ebru Ünal’ın vajinismus tedavisi ile ilgili hazırladığı videoyu izleyin.