Vajinismus; suistimale açık hastalık

Vajinismus; suistimale açık hastalık Nerden çıktı böyle bir başlık? İşte detayları… Bu hafta tedavi ettiğim bir Vajinismus yani pelvik miyofasiyal ağrı hastalığı olan bir hastamın anlattıklarını duyunca resmen dudağım uçukladı.

Vajinismus; suistimale açık hastalık

Sizi bu hastalığı tedavi edeceğini iddia eden suistimalcilere karşı uyarmak istiyorum.

Vajinismus hastalığı olan kişi ve eşi zaman geçtikçe kendilerini çaresiz hisseder. Zamanın onlara kattığı duygu sabır olmaktan öte artık keder ve içe kapanma olur. Bu nedenle her duydukları çare veya tedavi imkanını değerlendirmek isterler.

Bu çiftin  gittikleri kadın doğum uzmanının ‘senin hiçbir şeyin yok’ demesi ile yıkılır çünkü aslında büyük bir sorunları var ama ‘yok’ diye yorumlanmıştır.

Pozitif bilim olan tıbbın işe yaramayacağını düşündükleri için bu sefer de psikologlara veya psikiyatriste giderler. Öyle ya sorun kafanın içinde, sorunun sadece ilk gece korkusu olduğu, vücutlarında herhangi bir sorun olmadığı tıbben ortadadır. Psikolojik destek çok önemli. Ama psikoloğunuzu sevmek de önemli. Olumlu geri bildirim alamadıkları bir psikolog çiftin artık çaresiz olduklarını pekiştirir.

Zaman hızla geçer ve paralar bu uğurda paralar harcanmaya devam ederken birileri bir HOCA’dan bahseder. Ve çaresiz çift bu sefer üfürükçünün tedavi edeceğini umar.

HOCA bahsettiğim çiftin tam bin beş yüz lirasını alır.  En acısı da artık kadının kısmetinin ve bedeninin bağlandığını ve asla ilişkiye giremeyeceğini kadına ve eşine kesin bir dille ve emin bir tavır ile söyler.Bundan sonra bu çiftin nasıl bir bunalıma girdiğini tahmin etmek zor değil. Kadın artık asla elini vajinasının girişine dahi değdiremez.

Eşini çok seviyordur hatta severek belki de kaçarak evlenmiştir ama hem kendini hem de eşini yakmıştır. Asla normal şekilde çocukları olmayacak, kadınlık nedir, birliktelik nedir, evlilik nedir bilemeyecektir.

Çocuk olması için belki de anestezi almalı ve böylece eşi ile bu şekilde birlikte olacak, kızlık zarı bozulacağı için belki de artık ilişkiye girmeyi başarabilecektir. Hatta belden iğne yapılarak uyuşturulma bile çifte çok iyi bir çözüm gibi görünmeye başlar. Biraz daha zengin olsalardı tüp bebek yaptırır ve  en azından çocukları olabilirdi.

Bu hastamız bana bir doktorun alkol almasını önerdiğini, inancına ters olmasına rağmen alkol bile içtiğini ama işe yaramadığını söyledi. (Böyle bir şeyi kesinlikle yapmayın, işe yaramaz.)

Neden sonra internetten kliniğimi ve vajinismus tedavisini gören hasta belli bir süre düşünür, değerlendirir, ‘nasılsa gene üzüleceğiz’ diye düşünür ama denemekten vazgeçmez.

Kliniğimde yaptığım tedavi ile içindeki dilatatörün hiç acıtmadığını ve başarabildiğini gören kadının sevinç göz yaşlarını ile anlattıkları beni de ağlattı. Parmaklarını vajenine ilerletti ve içerideki ağrı yapan şeyin aslında istemsiz kasılan kaslarından kaynaklandığını gördü. Benim için en güzel kısım ise ‘size ölünceye kadar dua edeceğim ‘ demesi idi. Para kadar duaya da ihtiyacımız var.

İğnenin etkisi ile gevşeyen pelvik taban kaslarının ağrımaması sonucu on gün sonra ilişkiye girmeyi başardılar.

Lütfen her duyduğunuz tedaviye inanmayın. Vajinismus hastalığı resmen bazıları için para kaynağı oldu. Bunu suistimal eden o kadar çok kişi var ki. Hele bu üfürükçüler. Hem para almış hem de kadını yerin dibine geçirmiş. Sakın bu yöntemlerden  medet ummayın. Para kolay kazanılmıyor. Paranızı kaybetmeyin.

Daha ne diyebilirim ki…