Vajinismus Tedavi Edilir mi?

Vajinismus Tedavi Edilir mi? Vajinismus hastalığı bir kadının başına gelen en zor ve sıkıntılı hastalıktır. Depresyon, kendine güvensizlik, eşi ile boşanma riski, çocuk sahibi olamama gibi kadının hayatını alt üst eden sorunlara sebep olur.

Vajinismus Tedavi Edilir mi?

Vajinismus tedavisini Türkiyede ilk ve tek uygulayan hekimim. Hastalarımın fayda görmesi ve sorunlarından kurtulmaları beni vajinismus tedavisi için kullandığım uygulamanın ne kadar doğru bir uygulama olduğu konusunda motive ediyor.
Psikoterapi ile verilen parmak egzersizlerini kadınlar uygulayamadıkları için çok daha umutsuz hale geliyor.
Basit ve hızlı bir uygulama olan uygulamayı psikoterapi görmüş ama hastalığı yenememiş kişilere dahi başarı ile uyguluyoruz.
Vajinismus kaderiniz değil. Yalnız değilsiniz.
Vajinismusta uygulanan tedaviyi benim geliştirmediğimi, bu işlemin eğitimini Amerika’da aldığımı belirtmek istiyorum. Bu müdahale ilk İranlı bir hekim tarafından hastalarına uygulanmış ve daha sonrasında bunu bilimsel olarak yayın yapmıştır. İranlı bu hekimin ilk başlattığı ve geliştirdiği bu uygulama şu anda tüm dünyada uygulanıyor ve Amerikan Sağlık Enstütüsünde de hala çalışma olarak sürdürülüyor. Aşağıda bu makaleleri bulacağınız linkleri verdim.

https://clinicaltrials.gov/ct2/show/NCT01352546
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21556985

Benim asıl şaşkınlıkla karşıladığım ise bu tedavi ile ilgili hiçbir fikri olmayan bazı psikolog veya psikiyatristlerin, internette hastaların bu tedaviyi seçmemeleri yönündeki çabalarıdır.

Vajinismus tedavisi uyguladığım hastalarımın bana sordukları bazı iddiaları sizinle paylaşmak istiyorum:

 

• ‘Vajinismusun sebebi psikolojik bu nedenle bu uygulama önerilmez ve etkili değildir, psikolojik hastalık sadece psikoterapi ile yenilir.’
Sebep psikolojiktir fakat hastalığın belirtisi vajen etrafı kasların fazla kasılması sonucu ilişkiye girememektir. İstemsiz olarak kasılan bu kaslara uygulama sonrası kasılması engellenecektir ve ilişkiye girebilir hale gelinecektir. Vajinismus hastaları buradaki kas kasılmasını ‘sanki orada bir duvar var ’ olarak yorumlar. İşte vajinismus tedavisi bu duvarın oluşmasını engelleyecek ve kadının ilişkide ağrı hissetmesini engelleyecek.
• ‘Vajinismus tedavisi ilacı 4 ay etkili olduğu için 4 ay sonra vajinismus tekrar oluşacaktır.’ Kadının ilişkiye girmedeki korkusu uygulama sonrası tecrübe edeceği ilişkiler ile geçecektir. Bir nevi beyin artık buradaki kasları istemsiz olarak kasmayı unutacaktır. Bu nedenle tedavin etkisi geçse dahi artık kadın vajinismus hastalığını tekrar yaşamayacak. Bu uygulamanın tekrarlaması gereken hiçbir kadın olmamıştır. Bu nedenle bu tür caydırıcı ifadeler ile keyfinizi kaçırmayın.