Vajinismus Tedavisi

Vajinismus Tedavisi, Op. Dr. Ebru Ünal, Vajinismus Hastalarını Botulinum Toksin uygulaması ile tedavi ediyor. Vadi İstanbul 2A Ofis’te bulunan kliniğinde hem bir çok farklı ülkeden ve hem de Türkiye’nin farklı şehirlerinden gelen kadınları başarı ile tedavi etmektedir.

Vajinismus Tedavisi

Vajinismus tedavisi mümkün bir hastalıktır.

1850 yıllarında vajinismusun kadının beyninde yani düşünme ve algı sistemindeki bir sorundan kaynaklandığı düşünülüyordu. Yıllar içinde bu şikayet sebebiyle takip ve tedavi edilen kadınların şikayetlerinin aslında  vajina girişini engelleyem istemsiz kas kasılması olduğu ve bu kas kasılmasının çözüldüğünde kadının ilişkiye girebilmesinin mümkün olduğu gözlendi.

Psikoterapi, fizik tedavi, hipnoterapi gibi tedavilerin amacı, ilişki sırasında oluşan istemsiz kas kasılmasının engellenmesini sağlamaktır. Yani kadının, pelvik taban kaslarını gevşetmeyi ve kontrol etmeyi hedeflemektedir.  Biz ise kliniğimizde yaptığımız botulinum toksin uygulaması ile vaden girişi kasların gevşemesini sağlıyoruz.

Biz kliniğimizde en kolay ve en etkili tedaviyi sunuyoruz.

Vajinismusun sebebi vajina etrafındaki kasların istemsiz kasılması ve ilişkiye olanak vermemesidir. Tedavide amaç buradaki kasların gevşemesini sağlamaktır. Biz de Ebru Ünal Kadın Sağlığı ünitesinde, vajinismusa sebep olan kasların gevşemesini sağlamak için buradaki kaslara Botulinum Toksin ilacı uyguluyoruz. Bu tedavi dünyada bir çok merkezde uygulanmaktadır. Avusturalya’da Sağlık Bakanlığı hastanelerinde  vajinismus şikayeti olan kadınlara uygulanmaya başlanmıştır.

Vajinismus nedir? Kimlerde görülür?

Vajinismus pelvik taban kası yani vajina etrafındaki kasların fazla ve istemsiz olarak kasılması nedeniyle ilişkiye girememektir.

Hastalığın belirtisi vajen etrafındaki kasların kasılması ve penisin vajen içine girişinin engellenmesidir. Vajen girişi kaslarının kasılması sonucu,  kadın burada şiddetli bir ağrı duyar.

Buradaki kas kasılması  o kadar şiddetli olabilir ki kadın ve eşi ilişki denemelerinde, vajina giriş kısmında duvar gibi bir yapı var ve giriş kapalı olarak yorumlar. Hatta bir çok çift, duvar gibi vajina girişini kapatan yapının kızlık zarı olduğunu düşünerek,  kızlık zarının ameliyat ile alınma işlemini yaptırır. Ama bu tür işlemler maalesef kas kasılmasını ortadan kaldırmayacağı için şikayetlerde düzelme sağlamaz.

Bir çok platformda sosyoekonomik durumu düşük kadınlarda vajinismusun daha sık görüldüğünü duymuş olabilirsiniz. Ama avukat, öğretmen veya başka eğitimler almış kadınlarda dahi vajinismus gelişebilir. Bunun sosyoekonomik seviye ile herhangi bir ilgisi yoktur.

Botulinum Toksinin etki mekanizması nedir?

Botulinum Toksin bir nöromodülatördür. Yani sinir hücrelerinde etki eder.  Kadının beyninden çıkan ve  yaşadığı istemsiz kasılma emrini veren  uyarı, sinire gelir ama sinirdeki iletim ilaç ile durdurulduğu için vajina etrafı kaslara iletilmez ve kasta kasılma olmaz. Yani kadın istese dahi bu kasları kasamaz.

Ve böylece soruna sebep olan DUVAR, ortadan kalkar.  Botulinum toksinuygulaması sonrası, kadın ağrısız ve kolay bir şekilde ilişkiye girebilir hale gelir.

Botulinum toksin ile Vajinismus tedavisi nasıl yapılır?

Vajinismus tedavisini,  hafif sedasyon altında yapıyoruz. Uygulama yapılırken, kadın uyuduğu için herhangi bir ağrı hissetmez. Botulinum toksin uygulamasını,  vajen etrafındaki kaslarda birçok noktaya yapıyoruz. Kullanılan ilacın dozu tedavinin başarısı için çok önemlidir. Bu nedenle yeterli doz, eksiksiz bir şekilde yapılmalıdır.

Botulinum toksin injeksiyonundan sonra aynı kaslara lokal anestezi ilacı yapıyoruz. Böylece buradaki kaslar 2-3 saat uyuşmuş oluyor. Son olarak, kadın uyanmadan önce vajinaya dilatatör yerleştiriyoruz.  Vajinismus tedavisi yaptığımız hasta, anesteziden uyandığında bu dilatatör yani plastik protez ile egzersiz yapmaya başlıyor. Burası lokal anestezi ile uyuşturulduğu için dilatatörle egzersiz sırasında ağrı hissetmiyor. Dilatatör egzersizi yaklaşık 30 dakika yapılıyor.  Böylece kadın,  vajeni kapatan herhangi bir duvar ya da zar olmadığını algılayabiliyor.  Bu kapanıklığın sebebinin kasları olduğunu fark ediyor.  Bu egzersiz ile kadın korku ve kaygılarından kurtuluyor.

İşlem sonrası ilk ilişki ne zaman olmalı?

Vajinismus tedavisinden yaklaşık 10 gün sonra kadın artık bu pelvik taban kaslarını kasamadığını hisseder. Bu süreden sonra ilişkiye girmeyi deneyebilir. Kadının daha önce yaşadığı ağrılı ilişki denemesiden dolayı ilk ilişkilerde kaygılı ve heyecanlı olması gayet normaldir.

Kadın 15 günden sonra mutlaka her gün eşi ile ilişkiyi denemelidir. Eşlere bu dönemdeki tavsiyemiz, karısını sakinleştirip ilişkiye devam etmesidir. İlişkiyi durdurmamasını öneriyoruz. Bazı erkeklerde ise, eşi ile daha önce yaşadığı olumsuz denemelerden dolayı anksiyete gelişiyor ve bu da ereksiyon kaybına neden oluyor. Bu durumda ereksiyonu arttırıcı veya uzatıcı ilaçların kullanılmasını öneriyoruz.

Vajen etrafında gevşeme oluştuktan sonra kadın hem eşi ile her gün ilişkiye girmeli hem de  her gün en az 1 saat dilalatör ile çalışma yapmalı ve böylece korku veya kaydısı varsa yenmelidir. Tedavi edilen çiftlerin %90’ı birinci ayın sonunda  ilişkiye girmektedir. Diğer çiftler ise genelde 3. Aya kadar ilişkiye girmeyi başarabilir.

Vajinismus tedavisi

Vajinismus kadın hastalıkları denilince akla ilk gelen teşhistir demek yanlış olmayacaktır. Çünkü bu hastalık ülkemizdeki kadınların genelinde ne yazık ki sıklıkla görülüyor. Genel olarak bu rahatsızlığı tanımlamak gerekirse de; kadınların cinsel ilişkiye grimek istemelerine rağmen, fiziksel olarak bedenin kendini kasarak penisin vajinaya girmesini engelleme durumu olarak tanımlanabilir. Bu durum ilişkilerde büyük sorunlar yarattığı gibi hastalığı geçiren kadınların da psikolojik anlamda ciddi düzeyde olumsuz etkilenmesine neden oluyor. Ancak hastalığın teşhis edilmesi ve tedavi edilmesi artık eskisi kadar zor değildir. Kontrolsüz ve istem dışı daralan ve kapanan vajina kaslarının ilişkiyi reddetme hali olan Vajinismus tedavisi için doğru bir hekime başvurmanız yeterli olacaktır. Ayrıca hastalığa ilişkin ve tedavisine ilişkin merak ettiğiniz soruların ayrıntılı yanıtlarını sizler için derledik.

Vajinismusun botulinum toksin ile tedavisinin süresi ne kadar devam eder?

Botulinum toksinile vajinismus rahatsızlığın tedavisi kalıcı çözüm sağlar. İlaç etkisi vücuttan kalktığında dahi, kadın için artık ağrılı ilişki veya ilişkiye girememe diye bir problem söz konusu değildir. Çünkü uzun bir  süre boyunca ilişkiye giren kadının beyni ,istemsiz kasmayı unutur. Ayrıca kadın artık korkma ya da kaygı yaşamadığı için hastalık tekrar oluşmaz.

Botulinum toksin etkisinin vücuttan kalktığı 4. Aydan sonra asla vajinismus tekrarlamaz.

Uygulanan tedavi kadının ilerde gebe kalmasını veya yumurtalıklarını etkiler mi?

Vajinismus tedavisi için kullandığımız botulinum toksini uygulama yapılan kas içinde kalır. Yani vücuda yayılmaz. Rahim veya yumurtalıklara ilerlemez. Dolayısı ile de yumurtalıkları veya rahmi etkilemez ve oluşacak gebelik ile ilgili bir sıkıntı yaratmaz. Adet düzensizliği yapmaz.

Vajinismus tedavisi için botulinum toksin enjeksiyonu yapılan kadınların işlemden 4 ay sonra gebe kalmalarında hiç bir sakınca yoktur. Gebeliğe veya bebeğe zararı yoktur.

Kimler vajinismus tedavisi olabilir?

Daha önce hiç ilişkiye girememiş yani prime vajinismusu olan, yada ilişkiye başlarken ağrısı olan ve bu nedenle ilişkiden kaçınan tüm kadınlara uygulanabiliyor.

Daha önce psikoterapi veya başka tedaviler almış, belden uyuşturma yapılmış ama hastalığı geçmemiş, kızlık zarı alınmış ama çözüm olmamış ve başarılı olamamış kadınların hepsi botulinum toksin ile vajinismus tedavisinden fayda görür.  Çaresiz değilsiniz.

Vajinismusu olan kadınlar vajen girişlerinde bir duvar olduğunu, bu nedenle çok canları yandığını ve eşlerini içlerine alamadıklarını söylüyor. Aslında canlarını yakan buradaki kas dokusudur. Bu kasın gevşetilmesi ile ağrıları geçer.

Türkiye’de Vajinismus şikayeti olan kadınlar,  botulinum toksin tedavisi  ile ilgili maalesef yanlış yönlendiriliyor!
Kliniğimizi arayarak vajinismus tedavisi hakkında bilgi almak isteyen kadınların sorduğu sorular şu şekilde oluyor:
  • İlacın etkisi kalktıktan sonra vajinismus rahatsızlığım tekrarlar mı?
  • İlaç rahim veya yumurtalıklarıma zarar verir mi?
  • Uygulanan Botulinum toksintedavisi orgazm sorununa sebep olur mu?
  • Uygulanan Botulinum toksintedavisinden sonra idrar veya gaz tutamama şikayeti gelişir mi?
  • İnternette bu tedavinin etkili olmadığı söyleniyor.
  • Doktorum bu tedavinin faydası olmadığını söyledi.
  • Gittiğim psikolog ve psikoterapist Botulinum toksintedavisinin etkisiz olduğunu söyledi.
  • internette yaptığı genel yorum vajinismusun tedavi edilemeyeceği yönünde.

Gibi sorular ile kafası karışan kadınlarımız çok.

Biz vajina girişinizdeki kasları gevşeterek ağrınızı ortadan kaldıracağımıza eminiz.

Vajinismusun botulinum toksin ile tedavisi, etkili, pratik ve yan etkisi olmayan bir uygulamadır. Rant kaybı yaşamamak için söylenmiş yanlış yorumlara lütfen kanmayın.

Daha önce başka tedavilere rağmen hala sorununuz geçmediyse dahi bu tedavi size çok iyi gelecek ve artık karı koca olabileceksiniz ve gebe kalabileceksiniz. Lütfen asılsız, farazi söylentilerin çözüme ulaşmanızı engellemesine izin vermeyin.

Vajinismus tedavisinin başarı oranı nedir?

Vajinismus tedavisi yapılan kadınların yüzde 97’si ilişkiye girebilir. Mart 2020 ye kadar, Kliniğimde 200’den fazla kadına botulinum toksin ile vajinismus tedavisini uyguladım.

İlişkiye giremeyen %3 çiftin, boşanma, eşler arası sevgi ve iletişim sorunu, erkekte ereksiyon kaybı gibi sıkıntılardan dolayı ilişkiye giremedikleri gözlemlenmiştir.

Vajinismus tedavisinin herhangi bir yan etkisi var mı?

Botulinum toksin ile vajinismus tedavinin herhangi bir yan etkisi yoktur. Tedavinin oluşturduğu tek etki, vajinada ağrı yapan kasları gevşetmesidir.

Vajinismus hastalarına hangi tedavileri önermiyorum?

Kızlık zarının çıkarılması işlemi vajinismusu tedavi etmez. Çünkü buradaki sorun kızlık zarından kaynaklanmamaktadır. Vajinismus sebebi vajen etrafındaki kas dokusu ile ilgili bir hastalık.  Kızlık zarı çıkarıldıktan sonra ilişkiye giremediğinde, kadın, umutsuzluğa düşüyor ve bu durum eşlerin ilişkisini daha da olumsuz etkiliyor.

Anestezi uygulaması ile ilişkiye girilmesini veya belden aşağısının uyuşturularak ilişkiye girilmesini de önermiyorum. Bu sırada kadın ilişkiye girse dahi, uyuşturma etkisi geçince tekrar pelvik taban kaslarını kasar ve sorun devam eder.  Yani bu tedavinin hiçbir kalıcı etkisi yoktur. Lütfen yaptırmayın.

Vajinismusun Botulinum toksin ile tedavisi bilimsel bir tedavidir. Aşağıdaki linki tıkladığınızda Amerika’da yapılan çalışmaya ulaşabilirsiniz ve tedavinin etkisini, başarı oranını, yan etkileri hakkında sonuçlara ulaşabilirsiniz.

https://clinicaltrials.gov/ct2/show/NCT01352546

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21556985