top of page

Labioplasti

Zevk vermesi için yaratılan tek organ cinsel organlardır. Genital cerrahinin değeri abartılamaz. Başarılı bir prosedür cinsel ilişkiden alınan zevki artıracaktır. Öte yandan, başarısız bir ameliyat hayatınızın geri kalanında acı çekmenize neden olabilir.

İç dudaklar vajinal bir uzantıdır veya vajinanın dış dünyaya doğru uzamasıdır. Vajinal bölgeyi kirden korur ve vajinal nemin tutulmasına yardımcı olur. İç dudakların şekli ve dokusu hem estetik hem de fonksiyonel tatmin sağlar.

Cinsel sağlığınız, yaptırdığınız ameliyatlarla doğrudan ilişkilidir. Dr. Ünal, labioplastiyi titizlikle uygulayan ve başarılı sonuçlar alan en iyi doktorlardan biridir.

Labioplasti.jpeg

İç dudakların normal boyutu nedir?

İç dudaklar (labia minora), dış dudakları (labia majora) geçmeyecek uzunlukta olmalıdır. İç dudakların genellikle 2 cm uzunlukta olması normal kabul edilir.

 

İç dudaklar her kadında farklı boy ve kalınlıktadır.  İç dudakların uzun olması, dış genital deriden daha koyu renkte olması, vulvadan dışarı taşması veya iki dudağının asimetrik boyutta ve yapıda olması kadında estetik kaygı yaratabilir. İç dudakların büyüklüğüne, klitoris kökünün büyüklüğü de sıklıkla eşlik eder. Bu, kadında hem estetik kaygı yaratmakta ve kendine güveni azaltmakta hem de cinsellikten alınan zevki azaltmaktadır.

Labia minora büyüklüğü kadınlarda ne gibi şikayetlere sebep olur?

Kadınların neredeyse %10’u iç dudaklarının büyüklüğünden şikayetçidir. İç dudakların büyüklüğü nedeniyle kaşıntı ve kronik mantar, mayo, tayt, pantolon giyince oluşan kabarık görüntü, cinsel temizlikte zorlanma, cinsel ilişkide ağrı ve özgüven eksikliği, yaygın şikayetlerden bazılarıdır.

 

Labioplasti işlemi yaptıran kadınların birçoğu, cinsel ilişki sırasında eşi kendisini görmesin diye karanlık ortamda ilişkiye girmek zorunda kaldığından şikayet etmektedir.

 

 

İç dudak küçültme işleminde hangi tekniği kullanıyoruz?

 

Kadın dış genital organının estetik görünmesi için uyguladığımız labioplasti tekniği çok başarılı ve güzel sonuçlar vermektedir. Prof. Stefan Gress’in geliştirdiği estetik fonksiyonel labioplasti ile hem iç dudakları küçültüyor hem de klitoris kökünde (klitoral şaft) uzama varsa burasının da estetik olarak küçültülmesini (clitoral hood reduction) yapıyoruz. Uyguladığımız estetik ve fonksiyonel labioplasti sayesinde kadının hem cinsellikten aldığı zevk artmakta hem de labia minoranın fonksiyonu korunmaktadır.

 

 

Labioplasti işlemi cinsellikten alınan zevki etkiler mi?

 

Estetik fonksiyonel labioplasti işlemi yapılırken belli anatomik yapılar mutlaka korunmalıdır. Böylece kadının cinsel ilişkiden alacağı zevk artar. Estetik ve fonksiyonel labioplasti işlemi yaptıran kadınların %35’i daha önce hiç orgazm olmadığı halde işlem sonrası orgazm olduklarını dile getirmiştir. Daha önce orgazm problemi yaşamayan kadınlar ise ameliyattan sonra daha kolay orgazm olduklarını söylemektedir.

 

 

Labioplastiyi yapacak hekimin tecrübesi çok önemlidir.

 

Op. Dr. Ebru Ünal, kendi kliniğinde 2009 yılından beri labioplasti işlemini yapmaktadır. Kullandığı estetik ve fonksiyonel labioplasti tekniğini, Türkiye ve diğer ülkelerden gelen jinekoloji uzmanlarına öğretmektedir.

 

 

Labioplasti işlemi sırasında hangi anestezi yöntemi kullanılıyor?

 

Estetik ve fonksiyonel labioplasti kliniğimizde lokal anestezi altında uygulanmaktadır. Lokal anestezi yapılırken ciddi bir ağrı hissedilmez. İşlem yaklaşık 90 dakika sürer. Bu süre boyunca lokal anestezinin oluşturduğu etki ameliyat için yeterlidir.

 

 

Labiaplasty işleminde kullanılan teknik ve cihaz neden önemlidir?

 

Labioplasti işlemi sonrası alınan estetik sonuç ve iyileşme kullanılan teknik kadar kullanılan cihazlara da bağlıdır. Kliniğimizde yaptığımız labioplasti işlemi için dokuya minimal düzeyde zarar veren, FemiLift Lazer ve Ellman Radyofrekans kullanıyoruz. Bu iki cihaz sayesinde, ameliyat sırasında kanama az olur, ameliyat sonrası ağrı daha azdır ve yara yeri iyileşmesi daha hızlı olur.

 

 

Estetik ve fonksiyonel labioplasti işlemi sonrası ne kadar ağrı hissedeceksiniz?

 

İşlem sonrasında gerekli ağrı kesiciler klinikte yapılmaktadır. Hastamız, işlemden yarım saat sonra klinikten ayrılabilir. Ameliyata bağlı ağrı en çok ilk gün hissedilir, bu nedenle özellikle ilk 24 saatte verdiğimiz ağrı kesicileri düzenli şekilde almalısınız.

 

Düzenli ağrı kesici kullanımı ve buz uygulaması sayesinde ameliyat sonrası ağrınız minimal olacaktır.

 

 

Labioplasti işlemi sonrasında şişlik olur mu?

 

İç dudakta düzeltme yapıldığı gün ve devam eden bir hafta boyunca uygulama alanında ödem oluşur. Bu ödem için buz uygulaması öneriyoruz ve kullanmanız için bazı ilaçlar ve kremler vereceğiz. Labioplasti işleminden altı hafta sonra ödemin %90’ı geçer. Üç ay sonra ise ödemin tamamı yok olacaktır.

 

 

Estetik ve fonksiyonel labioplasti ameliyatı sonrası aktivite kısıtlaması gerekir mi?

 

Labioplasti uygulaması sonrası ilk hafta evde kalarak dinlenmeniz ve pansumanınızı düzenli yapmanız yara yerinizin sorunsuz iyileşmesi açısından çok önemlidir. Ameliyat yaptırdığınız alanı kaşımamanız, dikişlerin iyileşmesi ve açılmaması için çok önemlidir. Ameliyattan yedi gün sonra işinize ve sosyal hayatınıza geri dönebilirsiniz. 

 

 

Daha önce yapılmış kötü labioplasti sonuçları düzeltilebilir mi?

 

İç dudakların orantısız kesilmesi, işlem sırasında sadece klemp ile tutulup iç dudakların sıradan koterle kesilmesi, klitoral şaftın düzeltilmemesi, doğru cerrahi tekniğin kullanılmaması ve uygun olmayan cihazlar nedeniyle kötü yara iyileşmesi, düzensiz skar oluşumu, orantısız iç dudak boyları oluşabilir. Hatta bazen iç dudaklar tamamen ortadan kalkabilir.

 

Daha önce başka merkezlerde labioplasti yaptırmış ama hüsrana uğramış birçok kadın bize başvurmaktadır. Daha önce yapılmış labioplasti ameliyatı sonucundan memnun değilseniz, düzeltme işlemini de başarılı bir şekilde yapabiliriz.

 

Klitoral şafttan flep çevirme, vajinal dokudan ve labia majoradan destek doku alarak yeni labia minora oluşturma işlemlerini yaparak size yardımcı oluyoruz.

 

 

Labioplasti işlemi ile birlikte aynı seansta başka uygulamalar da yapılabilir mi?

 

Estetik ve fonksiyonel labioplasti işlemi sırasında genital beyazlatma, lazer ile idrar kaçırması tedavisi, vajinal lazer ile vajinal daraltma, orgazm aşısı, kızlık zarı onarımı, dış dudaklara dolgu uygulaması veya dış dudaklara yağ enjeksiyonu, perineoplasti gibi uygulamaları da aynı seansta yapıyoruz.

 

Labioplasti işlemi bakire kızlara da yapılmaktadır. Labioplasti işlemi sırasında kızlık zarına herhangi bir zarar oluşmaz.

Barbi labioplasti nedir?

Barbie labioplasti terimi ticari amaçlarla kadınları ve özellikle genç kızları cezbetmek için kullanılmaktadır. İç dudak olmaması ve klitoral başlığın çok küçük olmasına Barbi labioplasti ismi verilmektedir.

 

Neden kompozit redüksiyon labioplasti uyguluyoruz?

Dr. Ünal, labioplasti ameliyatlarını kompozit redüksiyon labioplasti tekniği ile gerçekleştirmektedir. Bu operasyonda klitoral başlık ve iç dudaklar uyumlu bir şekilde onarılır. Dr. Ünal, labioplasti için düzeltme yaklaşımının veya kama rezeksiyon tekniğinin kullanılmamasını tavsiye ediyor. Düzeltme yönteminde frenillum bırakıldığı için ameliyat sonrasında klitoris daha büyük görünecek ve klitoris başlığından iç dudaklara geçiş tam olmayacaktır. Bu, görünüm üzerinde olumsuz bir etkiye sahiptir. Wedge rezeksiyon sonrası dehisens veya skar gelişme olasılığı vardır. Bunun sonucunda iç dudaklarda bir delik oluşur.

Dış dudakları küçültme işlemi benim için uygun mu?

Dış dudaklar, iç dudakları kaplayan bölgedir. Deri altı yağ dokusu ve deride kıllar bulunur. Yaşlanma ve kilo değişimi ile yağ atrofisi ve cilt gevşekliği nedeniyle bölge sarkabilir ve bu da çekici olmayan bir görünüme neden olabilir. Büyük dudakların büyüklüğünden şikayetçiyseniz bölgenin küçültülmesi sizin için uygun olacaktır.

 

Dış dudak küçültme nasıl yapılır?

Dr. Ünal, kliniğinde labia majora küçültme işlemini gerçekleştiriyor. Ameliyat lokal anestezi enjeksiyonu ile yapılır. Sarkan deriyi kesmek için radyofrekans cihazı kullanıyor. Kullandığı teknikler yara izini gizlemeye yardımcı olacaktır. Alt dudak küçültme ameliyatı 2 saat sürer.

 

Dış dudakların küçültülmesinden sonra hastanede kalacak mıyım?

Büyük dudakların küçültülmesi ayakta tedavi edilen bir prosedürdür. Büyük dudak küçültme işleminden sonra otelinize gidecek ve otelinizde dinleneceksiniz. Size ağrı kesici ilaçlar ve yara pansuman ürünleri reçete edilecektir.

Dış dudakların küçültülmesinden sonra ne zaman eve dönebilirim?

Ameliyattan 2 gün sonra evinize gidebilirsiniz.

Kan sulandırıcı ilaç kullanıyorum, labia majora küçültme yaptırabilir miyim?

İç dudak küçültme işleminden 2 hafta önce aspirin, omega, zencefil hapı, giseng gibi kan sulandırıcı ilaçları kesmeniz gerekir.

Küçültme sonrası iç dudaklara yağ transferi yaptırmak istiyorum, aynı seansta yaptırabilir miyim?

Evet. Aynı ameliyat seansında iç dudak küçültme tamamlandıktan sonra karnınızdan veya iç bacağınızdan yağ alabilir ve büyük dudaklara transfer edebiliriz.

Alternatif tedaviler mevcut mu?

Labioplasti, iç dudakların boyutunu küçültmek için yapılır. Daha küçük iç dudaklar ancak labioplasti ile sağlanabilir.

Riskleri ve yan etkileri nelerdir?

Labia minora çok iyi bir kan kaynağına sahiptir. Bu, iyileşmenin daha hızlı olmasına yardımcı olur ve enfeksiyon riskini azaltır. Tüm ameliyatlarda olduğu gibi labioplasti sonrasında da iz oluşacaktır. Bu da iç dudaklarda asimetriye neden olabilir. Bu olasılığı azaltmak için Dr. Ünal size yol gösterecektir.

Operasyondan önce

Ameliyattan önce 5 gün cinsel aktiviteden uzak durmalısınız. Labioplastiden 14 gün önce omega, multivitaminler, ginder tabletleri, E vitamini ilaçları ve aspirin dahil tüm kan sulandırıcı ilaçlar kesilmelidir. Ameliyattan bir gün önce vulva bölgesindeki tüyleri tıraş edin.

Bu işlem kimler için uygundur?

18 yaşın üzerindeyseniz kliniğimizde labioplasti yaptırabilirsiniz. Büyük bir iç dudağa veya klitoral başlığa sahipseniz veya spor, cinsel ilişki veya dar kıyafetler giymekte sorun yaşıyorsanız veya vajinal enfeksiyon çok fazlaysa ve genital bölgenizi temizlemekte zorlanıyorsanız, labioplasti sizin için gerçekçi bir seçim olabilir.

Bu işlemi destekleyici başka tedaviler mevcut mu?

İç dudak küçültme işlemi sırasında iç dudak yağ transferi, mons pubis büyütme, femilift vajinal lazer, orgazm iğnesi, G noktası enjeksiyonu veya Aptos vajinal daraltma ipleri, vajina daraltma ameliyatı, perineoplasti gibi diğer kozmetik jinekolojik işlemleri yaptırabilirsiniz. İç dudak küçültme için randevunuzu alırken lütfen bize diğer işlemler hakkında bilgi veriniz.

Operasyondan sonra?

Labioplasti tedavinizden sonra en az 3 gün otelinizde kalmanızı öneriyoruz. Dördüncü gün evinize dönebilirsiniz. Dr. Ünal labioplasti işleminizin ertesi günü sizi muayene edecektir. Eve döndüğünüzde, WhatsApp üzerinden sizinle yakın temasta olacağız.

Ameliyattan 5 gün sonra günlük aktivitelerinize başlayabilirsiniz. 6 hafta cinsel perhiz yapmanız önerilir. Ameliyattan sonra 6 hafta hafif ödem hissedebilirsiniz. Ameliyattan 3 hafta sonra spora başlayabilirsiniz.

İşlem sırasında hangi anestezi tipi kullanılıyor?

Labioplasti kliniğimizde en sık yapılan işlemdir. Dr. Ünal, lokal anestezi altında labioplasti yapıyor. Lokal anestezikler sayesinde ameliyattan sonra 4 saat ağrı duymazsınız. Bu, otelinize gitmeniz için yeterli bir zaman dilimi. İşlem sonrasında size ağrı kesici ilaçlar için bir plan verilecektir. Ameliyat sonrası ilk günde hastalarımız 2/10 düzeyinde bir ağrı bildirmektedir.

Labioplasti sonrası ilk 24 saat en ağrılı dönemdir. Ancak ağrı kesici ilaç planımızla tüm ağrılardan kurtulacaksınız.

Ancak daha fazla ağrı kesiciye ihtiyacınız olsa bile, rahatsızlığınızı kontrol etmekte zorlanıyorsanız, otelinizde size yardımcı olmak için her zaman hazırız.

Sigorta tarafından karşılanıyor mu?

Bu işlem sigorta tarafından karşılanmıyor fakat talep etmeniz halinde kliniğimizden aldığınız hizmetleri belgeleyen bir doküman verebiliriz. Bu dokümanı sigorta şirketinize ibraz ederek bazı işlemler için geri ödeme alabilirsiniz. Unutmayın ki, hiçbir şekilde geri ödeme için garanti veremiyoruz.

Sonuçları ne zaman göreceksiniz ve ne kadar süre kalıcı olacak?

Labioplasti kalıcı bir işlemdir. İç dudakların boyutları ömür boyu aynı kalır. Ameliyat sonrası en iyi görünüme 6. haftada kavuşacaksınız.

Operasyon sırasında

Operasyon öncesi size danışmanlık hizmeti veriyoruz. Başka bir ülkeden seyahat ediyorsanız konsültasyon muayeneniz ameliyattan önceki gün veya ameliyatla aynı gün gerçekleşebilir. Sorusu olan hastalarımız için sanal bir konsültasyon seansı da düzenleyebiliriz.

Lokal anestezik ilaçlar iç ve dış dudakları kolayca uyuşturabilir. Labioplasti sırasında lokal anestezik enjekte edeceği için herhangi bir rahatsızlık hissetmezsiniz. Labioplasti yaklaşık 2-2,5 saat sürer. Lokal anestezinin etkisi 4 saat sürer.

Güvenli mi?

Labioplasti işlemini sizler için kliniğimizde oldukça güvenli hale getirerek uyguluyoruz. Labioplasti için en iyi tıbbi hizmeti kliniğimizde alacaksınız. Herhangi bir kan transfüzyonuna ihtiyaç yoktur, ağır kanama riski hiç yoktur.

Bu işlemin fiyatı nedir?

En güncel fiyatlarımız ve size özel sunabileceğimiz avantajlı paketlerimiz için lütfen bizi arayın veya WhatsApp üzerinden bize yazın. +90 532 632 40 34

bottom of page