top of page

Avrupalı Kadınların Korunma Yöntemi Şimdi Adana’da

Avrupalı Kadınların Korunma Yöntemi Şimdi Adana’da! Avrupa ülkelerinde güvenle kullanılan Gynefix Spiral, Doktor Ebru Ünal tarafından Adanalı doktorlara tanıtıldı.


Avrupalı Kadınların Korunma Yöntemi Şimdi Adana’da

Gynefix Spiral uygulama eğitmeni olan Doktor Ebru Ünal, Adana’daki kadın doğum doktorlarına “Gynefix Spiral uygulama eğitmeni” verdi. Ünal’ın kliniğinde gerçekleşen eğitimde doktorlara Gynefix’in diğer bakırlı spirallerden farkı ve uygulama yöntemi anlatıldı.

İstenmeyen gebeliğin önlenmesi için çiftlerin korunmasının çok önemli olduğunu belirten Dr. Ebru Ünal, başta Avrupa ülkeleri olmak üzere birçok ülkede kullanılan ve Türkiye’ye yeni gelen Gynefix Spiral’in diğer bakırlı spirallerden daha sağlıklı olduğunu belirtti. Ünal, “Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ndeki hekim arkadaşlarımızın uygulamayı öğrenmeleri için eğitmen olarak görevlendirildim. Bu bölgede şu an için tek eğitmen benim. Gynefix sadece eğitim almış hekimler tarafından takılabilir. Takılmadan önce ve sonra ultrason değerlendirmesi gerektiği için uygulama ebe veya hemşireler tarafından yapılamaz. Uygulama tekniğini bilmeyen hekim de uygulama yapamaz” diye konuştu.


Gynefix’i her kadının kullanabileceğini söyleyen Ünal, “Yıllardır kullanılan bakırlı T spirallerin aksine Gynefix, rahim içinde kaymaz veya yer değiştirmez. Gynefix adet kanamalarını değiştirmez ve ilişki sırasında T spiralin oluşturduğu gibi kramp veya ağrı yapmaz.

Doğum yapmış veya yapmamış tüm kadınlara uygulanabilir. Gynefix’in etkisi 5 yıldır ve çıkarıldıktan sonraki ay gebe kalınabilir” dedi. Dr. Ebru Ünal, “Daha önce üç aylık iğne denen, sadece pogesteron içeren iğneleri kullanarak korunmuş olan kadınların rahim duvarı inceleceğinden Gynefix uygulaması için 6 ay beklemeleri gerekiyor. Ayrıca Gynefix aktif olarak rahim enfeksiyonu olan kadınlara da enfeksiyon geçinceye kadar uygulanamıyor” diye bilgi verdi.


126 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comentários


bottom of page