top of page

Bakteriyel vajinozis her kadında görülebilir

Bakteriyel vajinozis her kadında görülebilir, vajinit yani vajinal enfeksiyon diğer adıyla bakteriyel vajinozis, vajenin normal florasının değişerek kötü bakteri hakimiyetine dönüşmesi ile oluşur.


Bakteriyel vajinozis her kadında görülebilir

Yani vajende bulunan ‘iyi’ ve ‘kötü’ bakterilerin dengesinin kötüler tarafına değişmesi ile oluşur. 15 – 44 yaş arasındaki kadınlarda en sık görülen vajinal enfeksiyon nedenidir. Kadının nasıl bu hastalığı aldığı veya geliştirdiği hakkında net bir bilgi yok. Yeni bir cinsel partner veya birden fazla cinsel partnerin olması, vajina içini yıkama, bakterilerin çoğalmasını sağlayacağı için vajinitin oluşmasına sebep olur.


Maalesef cinsel ilişkinin bakteriyel vajinozise ne tür etki ettiği bilinmemektedir, bakteriyel vajinozis cinsel yolla bulaşan bir hastalık değildir, fakat herhangi bir cinsel yolla bulaşan hastalığın karşı taraftan geçme ihtimalini arttırır. Hiç cinsel ilişkiye girmemiş kişilerde dahi bakteriyel vajinozis oluşabilir.


Bakteriyel vajinozisin klozetten, yataktan veya havuzdan geçme ihtimali yoktur. Bakteriyel vajinozisin nasıl geliştiği ile ilgili kesin bir bilgi olmadığı için önlenmesi için net bir tavsiye de yok. Fakat bazı asgari davranışlar ile hastalığın görülme sıklığını azaltılabilir:

Cinsel ilişkiye girmemek

Cinsel ilişkiye girilen partner sayısını azaltmak

Vajinayı su veya sabun ile yıkamamak

Gece yatarken bol iç çamaşırı giymek

Önden arkaya doğru taharetlenmek

Tayt veya dar pantolon giymemek

Hamilelikte etkisi var mı?Hamilelik sırasında da bakteriyel vajinozis oluşabilir. Erken doğum veya düşük doğum ağırlıklı bebek doğurma ihtimalini arttırır. Bu nedenle hamilelikte tedavi olmak çok önemlidir.


Belirtileri nedir?


Bakteriyel vajinozisi bulunan birçok kadında belirti yoktur. Beyaz, gri ince bir akıntı, koku, ağrı, kaşıntı ve vajende yanma hissi bakteriyel vajinozisin tipik belirtileridir. İdrar yaparken yanma hissi, vajenin dış kısmında yanma hissi de olabilir.


Tanısı nasıl konur?


Hastayı muayene ettikten sonra akıntından yapılacak bazı laboratuvar testleri ile tanı koyulabilir.


Tedavisi nasıldır?


Bakteriyel vajinozis bazen tedavi olmadan da geçebilir. Ama eğer semptomlar varsa doktora görünmeli ve tedavi olunmalıdır. Verilen tedavi mutlaka tamamlanmalıdır. Hastalık belirtileri geçse de tedavisi erken bırakılmamalıdır. Antibiyotik ile tedavi olduktan sonra tekrar hastalık nüks edebilir. Tedavi sayesinde cinsel yolla bulaşan diğer hastalıkların bulaşma ihtimali azaltmış olur.


Eğer bakteriyel vajiozis tedavisi olunmazsa:


HIV hastalığı olan bir cinsel partner varsa HIV bulaştırma ihtimali artar.

Eğer kişi HIV pozitif ise partnerine HIV bulaştırma ihtimali artar.

Hamilelikte tedavi olmazsa bebek beklenenden çok daha erken doğabilir.

Klamidya veya gonore olarak bilinen hastalıkları kapma ihtimali artar.

5.672 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

留言


bottom of page