top of page

Bel Soğukluğu ve Diğerleri Hakkında

Bel Soğukluğu ve Diğerleri Hakkında; Bu haftaki yazımda cinsel yolla bulaşan hastalıklar olan gonore, klamidya ve bel soğukluğu (sifiliz) hakkında bilgi vermek istiyorum. Bu hastalıkların bulaşma yolunun ve belirtilerinin bilmesi çok önemli.


Bel Soğukluğu ve Diğerleri Hakkında

Günümüzde cinsellik neredeyse 17 yaşına indi. Bu nedenle gençlerin de bu hastalıklar ile ilgili bilgilenmesi ve kendilerini koruması, ilerde karşılaşacakları sorunları önlemek açısından çok önemlidir. Cinsel yolla bulaşan hastalıkları engellemenin en iyi yolu ilişkiye girmemektir. Özellikle gençler, sırf çıktığı arkadaşı baskı yapıyor, diğer arkadaşları ilişki yaşamış olduğu için cinselliğe başlamamalıdır. Tedavi edilmediği takdirde vücutta kalıcı hasara sebep olur.


Biri varsa öbürü de vardır


Klamidya ve gonore bakteri tarafından oluşur. Bu bakteriler gençlerde daha sık görülmektedir. Bir kişiden diğerine ilişki yolu ile bulaşır. Bu iki hastalık genelde ikisi bir arada görülür. Bu bakteriler ağızda, üreme organlarında, idrar yolunda veya son barsakta infeksiyon yapabilir. Kadınlar da en sık infeksiyon yaptığı yer rahim ağzıdır.


Bakterinin bulaştığı kadınlarda infeksiyon hemen belirti vermez. Mikrop bulaştığında 2 gün veya 3 hafta içinde belirti verir. Bazen belirtiler çok hafif olur ve basit bir idrar yolu infeksiyonu veya vajinal infeksiyon olarak algılanır.

En sık belirtileri; sarı vajinal akıntı, ağrılı ve ya sık idarara çıkma, iki adet arasında vajinal kanama olması, makattan kanama olması, makat ağrısı veya akıntısıdır. Akıntıdan örnek alınarak veya idrar testi yapılarak teşhis konur.


Tedavileri için mutlaka antibiyotik kullanılmalıdır. Eş tedavisi de yapılmalıdır. Tedaviden 3 ay sonra tekrar test yapılarak kontrol edilmelidir. Klamidya ve gonore tedavi edilmezse pelvik infeksiyon denen rahim, yumurtalık ve tüplerin iltihaplanmasına neden olabilir. Böyle bir hastalık sonucunda da kadında kısırlık gelişebilir.

Bel soğukluğu: Sifiliz


Sifiliz, gonore ve klamidyadan farklı bir bakteri tarafından oluşur. Sifiliz evreler şeklinde belirti verir. Bazı evrelerde bulaştırma daha kolay olur. Genital bölgede şankır denen sivilce gibi ağrısız bir lezyon yapar. Burayla temas eden sağlam olmayan deriden bakteri bulaşır. Kanla da bulaşabilir.


Sifilizin 3 evresi vardır. Birinci evresi: genital bölgede ağrısız sivilce benzeri ülser olması ki bu tedavi edilmez ise 3-6 haftada geçer ve ikinci evre oluşur. İkinci evrede el ve ayak tabanında döküntü oluşur. Grip benzeri bir kırgınlık olur. Bu dönemde kişi çok bulaştırıcıdır. Sifilizin üçüncü evresinde ise döküntü ve diğer belirtiler geçer ama bakteri hala vücutta bulunur. Eğer tedavi edilmezse yıllar sonra kalp hastalığı, körlük, felç, bunama, hatta ölüme neden olur. Tanı ilk evrede yaradan alınan sürüntüden, diğer evrelerde ise kan testi ile konur. Sifiliz mutlaka antibiyotik ile tedavi edilmelidir.


Nasıl korunacaksınız


Cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korunmak için; prezervatif kullanın, cinsel eş sayısını azaltın. Tek eşlilik korunmanın temelidir. Cinsel eşiniz hakkında bilgi sahibi olun, daha önce geçirdiği hastalıkları öğrenin, daha önce cinsel yolla bulaşan hastalığı olup olmadığını sorun. Genital bölgede yara olması durumunda kesinlikle ilişkiye girmeyin.

80 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Bình luận


bottom of page