top of page

Cilt Sağlığı Derneği Lansmanı Yapıldı

Cilt Sağlığı Derneği Lansmanı Yapıldı; Cilt sağlığı dünyada yeni ortaya çıkmış bir kavram. Hastalıklar olduktan sonra cilde müdahale edilmesi bilindiği gibi deri hastalıkları olarak tanımlanıyor. Cilt sağlığı Dr. Zein Obagi tarafından geliştirilmiş bir kavramdır.


Cilt Sağlığı Derneği Lansmanı Yapıldı

Cilt sağlığı düşüncesinin temelinde cildin hastalıksız döneminde dahi korunmasını amaçlıyor. Cildin her bir tabakasının ve hücresinin sağlığının korunması için çaba gösterilmesini öneriyor.


Cilt sağlığının en büyük düşmanı güneştir. Güneşin sebep olduğu değişiklikleri inflamasyon, DNA hasarı, kolajen üretiminin azalması, elastin sentezinin artması ve nihayeti yüzde ve deride derin kırışıklar, lekeler, sarkmış bir cilttir. Cilde diğer bir zarar veren ise sebum denilen yağlardır. Bunlarda inflamasyona neden olarak ciltte sivilcelere neden olur. Diğer ciddi hasar veren unsur ise nemlendiricilerdir. Bunlar cildin her gün yapması gereken döngüyü bozar, cildin kendini yenilemesini engeller ve cildin en alt tabakasındaki yenileyici hücreleri uykuya yatırır. Bunun sonucunda ince, kuru ve mat bir cilt ortaya çıkar.


10 yaşına kadar cilt yenilenir ve tazelenir. 10 – 30 yaş arasında ise cilt yenilenmesinde artık yavaşlama olur. Eğer siz yukarıda sayılanları yani nemlendirici, güneş ve sebum maruziyetini, uygularsanız otuz yaşından sonra cildiniz sarkmış, mat, kırışıklıları olan, lekeler yani melasma veya lentigo içeren, geniş gözenekli ve sivilceli bir halde olur. Bundan sonra ise her bir sorunu düzeltmek için bir uygulama yaptırarak hataya hata katarsınız.

Kaç yaşında olursanız olun cildinizi canlandırırsanız canlı ve genç görüntünüzü tekrar elde edersiniz. Bunun için cildinizi uykuya yatıran nemlendiricileri değil uyarıcı ve canlandırıcı ürünleri kullanmalısınız.


Güneşten mutlaka korunun. Güneş kremi ve şapka kullanın. Nemlendirici kesinlikle kullanmayın. Nemlendirici bağımlılığı olan kişiler ciltlerini uyaracak ürünlerle yenebilirler. Mutlaka sebum yani yağ kontrolü yapın.

19 Aralık tarihinde Otel Seyhan’da cilt sağlığı günlerinin ilkini düzenledik. Bu toplantımıza gelerek bize destek veren Sn. Eda Çelik Aybaba, Sn. Aslı Devrim, Sn. Garo Topuzoğlu ve Sn. Tansel Turan’a çok teşekkür ederiz. Öncül Sefa ekibine toplantımızın düzenlenmesinde yaptıkları katkılarından dolayı çok teşekkür ederiz.


Cilt nasıl canlı ve genç kalır, cilt bakımı nasıl olmalı, dünyada yeni trendler nedir gibi soruları da Sn. Ebru Ünal sunumu ile açıkladı.


Medikal estetik uygulamaları olan dolgu, botolinum toxin, tattoo, lazer ve kimyasal peeling gibi uygulamaları için kesinlikle hekim ve yetkili kişilerden hizmet alın. Kuaför, estetik salonu, komşunun evine gelmiş ve ilk defa gördüğünüz kişilerden kesinlikle bu konularda hizmet almayın.


Medikal Estetik Uzmanı Ebru Ünal, cilt sağlığı ile ilgili kadın ve erkeleri ciltlerine nasıl bakmaları gerek, ne tür yeni yöntemler gelişti konusunda bilgilendirmeye kliniğinde ve Cilt Sağlığı Derneği’nde vereceği seminerler ile devam edecek


75 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page