top of page

Çocuk Sahibi Olmak İçin İdeal Yaş Kaç?

Çocuk Sahibi Olmak İçin İdeal Yaş Kaç? Kadınların yaşı ilerledikçe yumurta sayıları azaldığı için doğurganlık da azalır. Doğurganlık, kadınlarda 32 yaşından sonra azalmaya başlar. Bu azalma 37 yaşından sonra ise daha da hızlanır.


Çocuk Sahibi Olmak İçin İdeal Yaş Kaç?

Yaşı ileri olan kadınların yumurtaları gençlerinki kadar kolay döllenmez. Yaş ilerledikçe endometriozis ve miyom gibi hastalıklar doğurganlığı etkiler. Bu nedenlerden dolayı 35 yaşından sonra çocuk sahibi olmak birçok sağlık sorununa sebep olabilir. Ayrıca doğumdan sonraki yaşamda da anne ve çocuk için risk yaratabilir.


35 yaşından sonraki hamileliklerde ne gibi sıkıntılar yaşanır?


Yaşı ileri kadınlarda gençlere oranla hamilelik esnasında daha fazla sağlık sorunu görülebilir. Örneğin, yüksek tansiyon yaşça ileri kadınlarda daha yaygındır. Eğer gebe 35 yaşından büyükse, yüksek tansiyon gelişmişe ihtimali artar ve bu da gebelikle ilgili bazı riskler yaratabilir. Gebelikte ortaya çıkan yüksek tansiyon plasenta ve fetüsteki gelişimi etkiler. Yüksek tansiyon riski ile birlikte düşük riski veya makrosomia denen iri bebek riski fetüste oldukça artar.


İleri yaş gebeliği diyabet ve gestasyonel diyabeti de arttırır. Eğer gebede diyabet varsa kalıtsal hastalıkları olan çocuk sahibi olmak için fazla risk altında demektir.

İleri yaş kadınların bebeklerinde kalıtsal hastalık olma riski artar mı?


İleri yaş kadınların kalıtsal bir hastalığa bağlı bebekleri olma ihtimali genel olarak düşüktür. Fakat, eksik kromozom, hasarlı kromozom veya fazla kromozoma bağlı kalıtsal hastalıklı bebek doğurma ihtimalleri genç yaştakilerden daha yüksektir.


Hamilelik sırasında bebek için kalıtsal hastalık açısından araştırılması için ne tür testler yapılabilir?


Tarama testleri bebeğin, bilinen bazı hastalıklara sahip olma ihtimalini değerlendirir. Tanısal testler ise bebekte belli bir hastalığın olup olmadığını kesin olarak söyler. Tanısal testler bazı kromozom hastalıklarının veya kalıtsal hastalıklarının teşhisi için kullanılır. Bu testler; hedefe yönelik ultrason muayenesi, amniosentez veya koryonik villus örneklemesi olarak sayılabilir. Tanısal testler eğer gebenin yaşı ileri ise veya ailede bilinen bir hastalık varsa tarama testleri yapılmadan önce de uygulanabilir.


Yaşlı kadınlar çoğul gebelikte risk altında mıdır?


Yaşı ileri kadınlarda çoğul gebelik ihtimali gençlere göre daha yüksektir. Ayrıca bazı kısırlık tedavilerinden kaynaklanan çoğul gebelik riski artar. Çoğul gebelik ciddi sağlık problemlerine neden olur. Gebeliğe bağlı tansiyon yüksekliği, erken doğum, bebeklerde büyüme problemleri, gebeliğe bağlı şeker hastalığı bu rahatsızlıklardan bazılarıdır.Yaşı ileri kadınlarda doğum sırasında veya sonrasında olası sorunlar nelerdir?


Yaşı ilerlemiş kadınlarda erken doğum riski daha fazladır. Erken doğan bebeklerde kısa veya uzun sürede tedavi edilebilecek sağlık sorunları yaşanır. Ölü doğum ihtimali de 35 yaş sonrası gebeliklerde normalden daha fazladır. Yaşı 30 ve üzeri kadınların sezaryen olma gerekliliği yaşı 20’lerde olan kadınlardan daha fazladır. Tüm cerrahi operasyonlarda olduğu gibi sezaryeninde enfeksiyon, organ yaralanması örneğin mesane, barsak veya anesteziye bağlı sorunlar gelişebilir.


Hamilelik öncesinde sağlıklı bebek sahibi olmak için neler yapılmalı?


Sağlıklı bebek sahibi olmak için kadınlar gebe kalmadan önce mutlaka kadın doğum uzmanı tarafından görülmelidir. Sağlıklı beslenmeli ve günde 0.4 miligram folikasit kullanmalılar. Düzenli egzersiz hem gebelikten önce hem de gebelik ve emzirme sırasında devam edilmelidir. Eğer anne adayı fazla kiloluysa gebe kalmadan önce kilo vermesi çok faydalı olur. Sigara, alkol veya diğer bağımlılık yapan maddelerden birini kullanıyorsa mutlaka bunları gebe kalmadan önce bırakmalı. Bebeğe zararlı olabilecek kimyasal maddelerden örneğin çamaşır suyundan gebelik öncesi ve sonrasında uzak durulmalı.


Bebeğin sağlıklı olması için hamilelikte ne yapmak gereklidir?


Kişi hamilelik sırasında kendine iyi bakmalı, düzenli ve erken bir şekilde gebelik kontrollerine gitmeli. Her doğum öncesi bakımda sağlık kuruluşundaki doktor annenin ve bebeğinizi kontrol eder ve oluşabilecek sorunlarla ilgili önlem alır. Gebelik sırasında egzersiz yapma imal edilmemeli. Her gün mutlaka en az 30 dakika yürüyüş yapılmalı.

657 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page