top of page

Doğum Sonrası Egzersizle Forma Girin

Doğum Sonrası Egzersizle Forma Girin! Hamileliğin en güzel zamanlarından biridir aş ermek. Canının istediğini, istediğin kadar yemek. Bu zamanlarda anne adaylarının aklını “Doğumdan sonra nasıl forma gireceğim?” sorusu kurcalar. Bebek doğduktan sonra tekrar forma girmek hiç de zor değil. Doğumdan sonra yapılacak düzenli egzersizler annelerin eski formlarına dönmelerinde çok yardımcı olacaktır. Gebelikte egzersiz yapmayanlar hafif egzersiz ile başlayıp zamanla daha sıkı egzersiz yapabilir. Gebelik sırasında egzersiz yapmış olanlar eski düzenlerinde devam edebilir.


Doğum Sonrası Egzersizle Forma Girin

Doğum sonrası egzersizin faydaları nelerdir?


Kişi yaptığı egzersizlerin etkisine göre egzersizlerin şiddetini arttırabilir. Doğum yaptıktan sonra egzersiz yapmak kasları güçlendirir ve vücudun şekle girmesini sağlar. Egzersiz yapmak yorgunluk hissinizi azaltır, enerji seviyenizi arttırır, sağlığı iyileştirir. Gebelik sırasında karın kasları gerilir ve uzar. Kas sertliğinin düzelmesi zaman alır. Yapılan egzersiz ile bu kasların sıkılığı artar.Yürümek tekrar şekle girmek için iyi bir başlangıç egzersizidir. Hızlı yürüme ile başlamak daha sonra yapılacak sıkı egzersiz programı için iyi bir hazırlık olur. Yürümek iyi bir egzersizdir çünkü sadece bir çift spor ayakkabısı gereklidir Ayrıca günün neredeyse her saatinde ve her yerde yapılabilir. Yürüyüşleri daha renkli hale getirmek için bebekler de bu yürüyüşlere dahil edebilir. Bu sayede bebek ile anne evden çıkarak temiz hava ve sadece güneşten elde edilebilen D vitamin alabilir. Ayrıca bebeğe bakacak birini aramak zorunda da kalınmaz.


Egzersiz öncesi ısınma hareketleri yapılmalı

Egzersiz sırasında serin tutacak, terlemeyi engelleyecek rahat kıyafetler giyilmeli. Mutlaka su tüketilmeli. Emzirilen dönemde yapılan egzersiz için göğüslere tam uyan ve destek veren sütyen seçilmeli. Egzersize başlamadan önce mutlaka 5 – 10 dakika ısınma hareketleri yapılmalı. Yavaş yürüyüş gibi bir ısınma kasların egzersize hazır olmasını sağlayacaktır. Isındıktan sonra germe hareketleri yaparak kaslar esnetilmeli. Her bir germe hareketinde 10 – 20 saniye kadar beklenmeli. Zıplama hareketi yapılmalı.


Egzersizden sonra hareketler yavaşlatılarak soğuma safhasına geçilmeli. Soğuma safhası kalp hızının normal seviyeye dönmesini sağlar. Ayrıca germe egzersizleri de yaparak oluşabilecek kas ağrıları engellemiş olunur.

23 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

コメント


bottom of page