top of page

Doğumda Vakum Kullanılması Bana veya Bebeğime Zarar mı Verir?

Doğumda Vakum Kullanılması Bana veya Bebeğime Zarar mı Verir? Doğum, her zaman planlandığı gibi gitmeyebilir. Bazen doğum yavaşlar veya durur. Bebeğin veya sizin sağlığınızla ilgili sorunlar oluşabilir. Eğer doktorunuz doğuma devam etmenin size veya bebeğinize zarar verebileceğini düşünürse başka yöntemler mesela vakum kullanmak veya acil sezaryen ile doğuma karar verebilir.


Doğumda Vakum Kullanılması Bana veya Bebeğime Zarar mı Verir?

Doğum bir kere başladı mı devam eder. Hiç kimse doğumun nasıl sonlanacağı hakkında kesin bilgi veremez. Bazen doğum hızlı bir şekilde ilerler ve kolayca bebek doğar. Bazen ise annenin saatlerce ıkınması gerekebilir. Buna rağmen değişiklik olmayabilir. Bazı doğumlarda ise doktor doğumu hızlandırmak veya doğuma yardımcı olmak amacıyla vakum kullanabilir. Buna operatif vajinal doğum denir. Bu tüm doğumların %4 ‘ünü oluşturur. Operatif vajinal doğum yapılmasının diğer sebeplerini ise şu şekilde sıralamak istiyorum:

Bebekle ilgili bir sorun oluşması (kalp atışının bozulması vs)

Herhangi bir ilerleme olmaması durumunda

Herhangi bir tıbbi sebepten dolay yeterli şekilde ıkınamıyorsanız

Epidural yapılan gebelerin ıkınamaması

Vakum, negatif basınç uygulayan bir başlık ve birde tutamacı olan bir alettir. Başlık kısmı vajenin içine ilerletilir ve bebeğin kafasına yerleştirilir. Hekim tutamaç kısmını kullanarak bebeğin başının hareket etmesini kontrol eder. Bu sırada kadın ıkınmaya devam eder.

Birçok vakada vakum kullanımı herhangi bir problem oluşturmaz. Vakum kullanımı sonucu oluşabilecek sorunlar hakkında kısa bilgi vermek istiyorum. Vakumla doğum yaptırıldığında, %20 ihtimalle vakumun yerleştirildiği alandaki bebeğin kafa derisinde hematom denen morarma olabilir. Bazen de bebeğin gözünde kızarma olabilir. Vakum ile doğan bebeklerde yenidoğan sarılığı daha sık görülür. Bu sorunların hiçbiri bebekte kalıcı bir zarara sebep olmaz. Bebeğin beyin dokusu zarar görmez.


Kadında ise vakumla doğum sırasında vajen, perine veya anüste yaralanma olabilir. Yaralanma olursa pelvik organ sarkması, idrar kaçırma veya gayta kaçırma veya gaz kaçırma doğumdan sonra oluşabilir. Bazı kişilerde bu sorunları düzeltmek için ameliyat yapılması gerekebilir. Ancak şunu bilmelisiniz ki herhangi bir vajinal doğumda da bu sorunlar görülebilir.


Doğumda vakum kullanılmadan önce mutlaka doktorunuzla bu riskleri konuşun.


Doğumdan sonra çocuk doktoruna bebeğinizin vakum ile doğurtulduğunu söylemelisiniz, böylece bazı belirtiler açısından bebeğinizi takip edebilir.

3.832 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page