top of page

Doğumdan sonra cinsellik ne zaman başlamalı?

Doğum sonrası cinsel ilişkiye girilmesi ile ilgili tavsiye edilen kesin bir zaman dilimi yok. Doğumdan 2 hafta sonra kanama bitir ve enfeksiyon oluşmaz. Bu süreden sonra ilişkiye girilebilir.


Doğumdan sonra cinsellik ne zaman başlamalı?

Birçok doktor doğumdan sonra 6 hafta beklenmesi gerektiği konusunda kadınları bilgilendiriyor fakat bununla ilgili herhangi bir net çalışma yok. Bence en önemli olan şey eşinizle cinsel ilişkiye tekrar başlamadan önce doğum kontrol yönteminizi belirlemiş olmanız ve kullanmaya başlamış olmanızdır.


Doğum sonrası ilk ilişki hakkında biraz endişeli olabilirsiniz, biraz rahatsızlık hissi ilk ilişki için normaldir. Size bu rahatsızlık hissinin azalması için birkaç önerim olacak:

Rahat bir zamanda ilişkiye girin. Bebeğinizin derin uykuya daldığından emin olun ya da bebeğinizi birkaç saatliğine bakacak bir arkadaşınıza veya akrabanıza bırakın.

Eğer emziriyorsanız vajinal kuruluk olabilir. Bu vücudunuzdaki düşük estrojen yani kadınlık hormonu nedeniyle oluşur. Vajinal kuruluk için bir kayganlaştırıcı kullanabilirsiniz. Birçok kayganlaştırıcı mevcut, su bazlı olanlar daha az yapışkan yani daha çok akıcıdır. Su bazlı olanlar cilt tarafından emildiği için birkaç kere uygulamak gerekebilir. Silikon bazlı olan kayganlaştırıcılar daha uzun süre gider ve daha kaygan his verir. Bebek yağı, yemek yağı veya vazelin içeren kayganlaştırıcıları kullanmayın. Bunlar vajina dokusunda irritasyon denen rahatsızlık ve kızarıklık yapabilir. Lateks kondom kullanıyorsanız yağ bazlı kayganlaştırıcı kullanmamanız gereklidir. Çünkü yağ bazlı kayganlaştırıcılar lateks incelip kondomun delinmesine neden olur. Sıcaklık verici olarak bilinen bazı kayganlaştırıcılar cinsel isteği arttırır düşüncesi ile kullanılıyor ama bunları lateks kondom ile kullanmayın.

İlişkide ağrı hissettiğiniz bir nokta varsa değişik pozisyonlar deneyin. Böylece bu noktadaki basıncı azaltırsınız. Eşinizin üstünde olduğunuz pozisyonlar sizin için daha rahat olabilir.

Aslına bakılırsa haftalar geçmiş olsa da seks ile ilgili en ufak bir isteğinizin olmaması gayet normaldir. Bunun sebepleri şöyle sıralanabilir:


Yorgunluk

Stres

Ağrıyacak korkusu

Kadınlık hormonunun azalması

Cinsel ilişki için gereken zaman şansının azalması

İlişkiye giremediğiniz dönemlerde eşinize sarılarak veya öperek de duygusal eksikliğinizi giderip eşinizle yakınlaşabilirsiniz. Kendinizi seks için hazır hissettiğiniz zaman da şunları aklınızdan çıkarmayın lütfen:

Eşinizle sadece ikiniz hakkında konuştuğunuz (çocuk veya evle ilgili değil) zaman yaratın.


Eğer cinselliğe henüz hazır olmadığınızı düşünüyorsanız mastürbasyon veya oral seks gibi size aynı zevki verecek diğer yöntemleri kullanabilirsiniz.

Eğer cinsellikle ilgili sıkıntınız ve kaygınız varsa dürüst bir şekilde eşinizle bunu paylaşın.

Devam eden süreçte hala ilişkide ağrı hissediyorsanız doktorunuzla görüşün. Doktorunuz rahatsızlık hissini azaltacak ek önerilerde bulunabilir. Eğer estrojen eksikliğine bağlı kuruluk hissiniz çoksa veya doğumdaki vajinal yırtıklara bağlı ağrınız oluyorsa estrojen içeren krem kullanmanız sizi rahatlatabilir. Bu tür kremleri emzirirken kullanmanızda sakınca yoktur çünkü süte geçmez.

1.711 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

コメント


bottom of page