top of page

Domuz gribi kapıda, hazır mısınız?

Domuz gribi kapıda, hazır mısınız? Domuz gribine neden olan H1N1 virüsü gene aktive oldu ve birçok kişiyi etkiliyor. Bazılarının hayat kalitesini düşürürken bazılarının hayatını tehdit ediyor.


Domuz gribi kapıda, hazır mısınız?

Risk grubu dediğimiz tehdit altındaki kişiler: 2 yaş altı ve 65 yaş üstündekiler, astım veya koah gibi kronik akciğer hastalığı olanlar ve hamileler. Bu senenin başında grip aşısı için tüm gebelerimi uyardım ve aşı yaptırmaları konusunda destek oldum. Ayrıca internet kullanarak diğer hamilelerin de aşı yaptırarak korunmaları konusunda uyarılarda bulunmuştum. Ama nedense grip aşısına karşı değişik bir önyargı var. Aslında aşının hamileye ve bebeğine hiçbir zararı yok. Hatta grip salgınında hamileyi koruyarak ölüm veya zatüre olmasını engeller. Bu nedenle grip aşısı olanların şu an içleri rahat. Peki aşı olmayan ve grip geçiren yada geçirme riski olanlar nelere dikkat etmeli. Eğer domuz gribi olan birisi ile temas halindeyseniz doktorunuzu hemem ziyaret edin.


Domuz gribinin belirtileri: Ateş, öksürük, boğaz ağrısı, burun akıntısı, vücutta ağrı, baş ağrısı, üşüme, halsizlik ve ishal veya kusma.

Şunu söylemek istiyorum ki her grip olan kişinin ateşi olmayabilir.

Eğer bu belirtileriniz varsa evde kalın ve başkalarına bulaştırmayın ve doktorunuza gidin. Doktorunuz antiviral bir ilaç olan Tamiflu veya enfluvir yazabilir. Eğer ateşiniz varsa bu bebeğinizi etkileyerek doğumsal kusur dediğimiz şeylere sebep olabilir. Bu nedenle mutlaka ateş düşürücü olan parol veya minoseti, allerjiniz yoksa düzenli olarak bu dönemde kullanın. Verilen antiviral ilacı en az 5 gün kullanmanız gerekli. Böylece gribi daha kısa ve hafif atlatabilirsiniz. ‘Benim immune sistemim sağlıklı, doğsl tedavi ile hastalığı yenebilirim’ diye düşünerek ilacınızı almayı geciktirmeyin. Ne kadar erken başlarsanız o kadar etkili olur. Antiviral ilaçların bebeğinize veya size bir zararı olduğu görülmemiştir. Fakat grip çok ciddi hastalık ve zatüreye hatta ölüme sebep olabilir. Ayrıca bilmelisiniz ki antiviral ilaçlar gebeliğin hangi ayında olursanız olun gene de kullanabilirsiniz.Eğer domuz gribi olan biriyle temas ettiniz fakat hastalıktan korunmak istiyorsanız antiviral ilacı düşük dozda kullanamaya başlayabilirsiniz ve en az 10 gün kullanmalısınız.


Acil servise başvuranız gereken veya 112 yi aramanız gereken belirtileri şu şekilde sıralamak istiyorum:


Nefes almakta zorlanıyorsanız

Karın veya göğüs kafesinizde ağrı varsa

Aniden başlayan bir baş dönmesi ve halsizlik

Bilinç bulanıklığı

Ciddi ve devamlı olan, geçmeyen kusma

Bebeğinizin hareketinin azalması veya hareket etmemesi

Minoset ile düşmeyen ateş yüksekliği

Eğer doğum yapmış ve emziren bir anneyseniz ve domuz gribi olduysanız emzirmeye devam edebilirsiniz. Anne sütü bebeğiniz için en mükemmel besindir. Emzirmek ve anne sütü bebeğinizi grip dahil birçok hastalıktan korur. Emen bebekler daha az infeksiyona yakalanır. Bebeğinizi emzirirken gribi bebeğinize bulaştırmamak için önlemler almalısınız.

456 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

댓글


bottom of page