top of page

Dövme Yaptırmanın Tehlikeleri

Dövme Yaptırmanın Tehlikeleri Dövme (tattoo) işlemi binlerce yıldır insanların uyguladığı bir işlem. Bu günlerde Amerikada erişkinlerin %21’inin vücutlarında kalıcı dövme mevcut.


Dövme Yaptırmanın Tehlikeleri

Bu dövmeleri yaptıran birçok kişi, yaptıracak tattoo uzmanını ararken ve yaptırırken bazı şeylere dikkat ediyorlar. Mesela: sanatçı eldiven giydi mi?, Tattoo merkezi malzemelerini sterilize ediyormu? Sanatçı işine başlamadan önce steril olarak yeni iğne açtı mı?, Kullanılan kremer size özel olarak mı kullanıldı? Eğer yapılan merkezde bu konular olumlu olarak değerlendirilirse, yaptıracak kişiler kendilerini güvende hissediyor.


Bazı kişilerin sanatçıya sorduğu diğer bir soru ise “ Cildime enjekte edilcek bu boyanın içinde tam olarak ne var?. Bu soru net bir şekilde uygulayıcıya sorulsa bile cevap net olarak alınamayabilir. Konsantre haldeki tattoo boyası aslında tattoo da kullanılmaması gereken konsantre edilmiş boya maddelerinden yapılabiliyor. Tattoo boya üreticileri kaligrafi mürekkebi, çizim mürekkebi hatta yazıcı mürekkebini tattoo boyası yapmak için kullanabiliyor. Bu üreticiler ürünlerini genelde internetten satıyor, hatta bu üreticilerin birçoğunun bu ürünü yapma yetki belgeleri dahi yok.Tottoo ‘da Suyun önemi


Yazıcınız ile aynı boyayı paylaşma fikri nekadar kötüyse de bir diğer kötü şey ise tattoo yapımında veya sulandırmasında kullanılan su. Sanatçı tattoo boyasını dilüe etmek için genelde su kullanır. Bazende az dilüe edilmiş ‘gri yıkama’ denen siyah boyanın türevlerini kullanarak istenen rengi bulmaya çalıır.

Bazı tattoo sanatçıları veya boya üreticileri distile suyun veya ters osmosis ile elde edilmiş suyun tattoo boyalarını sulandırmak için yeterli olduğunu düşünür. Steril edilmemiş su tattoo boyasının kontamine olmasına yani mikrop kapmasına sebep olur. Amerikada aynı dilüe edilmiş gri-boya ile tattoo yaptıran 14 kişide mycobacteria’ya bağlı cilt infeksiyonu gelişmiştir. Döküntü şeklinde başlayan bu cilt infeksiyonu yayılma yapmadan tattoo yapılan yerde kalır. Tattoo sanatçılarının veya boya üreticelirinin bu sorunu ciddiye alıp önem gösterinceye kadar bu infeksiyon uygulama gören hastalarda gelişecektir. Mycobacteriuma bağlı gelişen bu döküntün tedavisi 6 ay kadar uzun sürmektedir ve hergün ilaç içilmesi gerekmektedir.


Peki ne yapmalıyız?


Tattoo boyaları doğrudan insanların cildine uygulandığı için CDC bu boyaların steril olarak üretilmesini öneriyor. Müşterilerini korumaları için tattoo sanatçılarının şu önlemleri alması gerekli:


Tattoo uygulaması için üretilmemiş herhangi bir boya veya madde kullanmayın.

Tattoo yapmadan once boyayı seyreltmeyin, eğer seyreltmeniz gerekiyorsa steril su kullanın.

Aletleri temizlemek için steril olmamış su kullanmayın.

Tattoo uygulaması sırasında hijyene önem verin (el hijyeni, tek kullanımlık steril eldiven kullanımı gibi)

Infeksiyon olasılığını azaltmak için tüketicilerin yapması gerekenler:


Tattoo uygulama sertifikası olan yerlere döğmenizi yaptırın.

Uygulamada kullanılacak boyanın sadece tattoo yapımı için üretilmiş özel boya olmasını isteyin.

Tattoo sanatçısının hijyen kurallarına uyduğunu takip edin.

Tattoo uygulaması sonrası cilt infeksiyonu gelişebileceğini bilin ve eğer infeksiyon olursa doktora gidin.

162 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page