top of page

Ebola’nın Gebelikte Etkisi

Ebola’nın Gebelikte Etkisi, 2014 Sağlık Bakanlığının verilerine göre Türkiye’ de henüz görülen bir Ebola virusü infeksiyonu vakası yok. Doğu Afrikada Ebola virüsü ile olan infeksiyonlar giderek artmakta. Bu nedenle dünyadaki sağlık gönüllüleri ve The Centers of Disease Control and Prevention gibi kuruluşlar global bir kriz olacağı konusunda bilgilendirmek için çalışmalar yapıyorlar.


Ebola’nın Gebelikte Etkisi

Sınırlı kanıtlara gore ebola virüsü ile infekte olan gebe kadınlarda hastalık daha ciddi gelişiyor ve ölüm riski yüksek. Gene de gebeler Ebola virüs infeksiyonuna daha duyarlı denilemez. Ebola virüsü ile infekte olan gebelerde düşük yapma ve gebelikte kanama olması daha fazla görülüyor. Türkiye’de hastalık henüz görülmese de kadın doğum hekimleri şüphelendikleri kadınlara bu infeksiyonun görüldüğü ülkelere ( örneğin; Nijerya, Gana, Liberya ) yolculuk yapıp yapmadıkları sormalıdır.Ebola virüsünün bulaşması ile infeksiyon 2-10 gün içinde ateş ile ortaya çıkar. İnsandan insana temas ile ve kan ile geçer. Halsizlik, titreme ve kas ağrısı gelişir. Gastrointestinal sistem rahatsızlığı ishal, bulantı kusma, karın ağrısı da görülür. Beyin ödemi, çoklu organ yetmezliği, epilepsy nöbeti ve ölüme kadar ilerleyen tablo gelişebilir.


Gebelikte bu hastalığa yakalanıldığında canlı bebek doğurma olasılığı neredeyse yoktur. Bu hastalığa yakalanan gebelerin Afrikadaki takibinde kanama, koagülopati denen kan pıhtılaşma sorunları çıkmış erken doğum görülmüştür. Anne sütü ile bulaşma olabildiğinden emziren anneler virüsü bebeklerine bulaştırabilirler. Bu nedenle emzirme hemen kesilmelidir.

Hastalığa yakalanan kişiler hastanede yatırılarak destek tedavisi verilir ve pıhtılaşma sorununu ve yeni oluşan diğer enfeksiyonların tedavisi yapılır. Ebola hastalığının herhangi bilinen bir tedavisi yoktur. Aşılar geliştirilmeye çalışılmaktadır fakat hernüz başarılı bir sonuç elde edilememiştir.


Ebola virüsü ile infekte kişi hemen karantina altına alınmalı ve destek tedavisine başlanmalıdır. Bu hastalar ile ilgilenen kişilerin yüksek güvenlik önlemi almaları gereklidir.

29 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page