top of page

Ebola’ya Karşı Tüm Anneler Dikkatli Olmalı!

Ebola’ya Karşı Tüm Anneler Dikkatli Olmalı! Dünyaya büyük bir korku salan “Ebola Virüsü” ile ilgili Operatör Doktor Ebru Ünal, hamileleri ve emziren anneleri çok dikkatli olmaları konusunda uyarıyor. Dr. Ünal, “Ebola virüsü ile infekte olan gebe kadınlarda hastalık daha ciddi gelişiyor ve ölüm riski yüksek” diyor.


Ebola’ya Karşı Tüm Anneler Dikkatli Olmalı!

Son günlerde Ebola hastalığı ile ilgili vaka sayısının artması tüm anneler gibi bebek bekleyen annelerin aklına, “Dünyayı saran Ebola hastalığından bebeğimi ve kendimi nasıl koruyabilirim?” sorusunu getiriyor. Op. Dr. Ebru Ünal, “Ebola’ya karşı tüm kadınlar ve anne adayları çok dikkatli olmalı” diye uyarıyor.


Henüz her hangi bir tedavisi olmayan ve Afrika ülkelerinden dünyaya yayılan Ebola virüsü; ateş, vücut ağrıları, ishal bazen de kanamaya neden olan bir virüs tipi. Ciddi bir infeksiyona sebep oluyor ve sıklıkla ölümle sonuçlanıyor. Virüsün bulaşması ile infeksiyon 2 – 10 gün içinde ateş ile ortaya çıkıyor, ilk belirtiler grip ile benzeşiyor. Bu hastalık insandan insana temas veya kan ile geçiyor. Hastalarda ilk olarak; ani ateş yükselmesi, titreme, güçsüzlük, iştah kaybı, ciddi baş ağrısı, vücutta ve sırtta ağrı, kusma, ishal görülüyor. Hastalık daha da ağırlaştığında beyin ödemi, çoklu organ yetmezliği, epilepsi nöbeti ve ölüme kadar ilerleyen tablo gelişebiliyor.Ebola, emzirme yoluyla bulaşır mı?


Gebelikte bu hastalığa yakalanıldığında canlı bebek doğurma olasılığının neredeyse yok olduğunu söyleyen Doktor Ünal, “Sınırlı kanıtlara göre Ebola virüsü ile infekte olan gebe kadınlarda hastalık daha ciddi gelişiyor ve ölüm riski yüksek. Bu hastalığa yakalanan gebelerin Afrika’daki takibinde kanama, koagülopati denen kan pıhtılaşma sorunları çıkmış erken doğum görülmüş. Türkiye’de hastalık henüz görülmese de kadın doğum hekimleri şüphelendikleri kadınlara bu infeksiyonun görüldüğü ülkelere yolculuk yapıp yapmadıkları sormalı” diyor.


Bebek emziren anneleri de uyaran Ünal, “Anne sütü ile bulaşma olabildiğinden emziren anneler virüsü bebeklerine bulaştırabilir. Bu nedenle Ebola olan anne, emzirmeyi hemen kesmeli” diye vurguluyor.

Ebola virüsünün yaygın olarak görüldüğü ülkülere gitmesi gereken hamilelerin kendilerine çok dikkat etmesi gerektiğini söyleyen Doktor Ünal hamilelere şu uyarıları yapıyor: “Sabunla ellerinizi sık sık yıkayın. Ebola olduğunu bildiğiniz kişilerden uzak durun. Ter idrar gibi vücut sıvılarına dokunmayın. Ebola hastalığından ölmüş birine dokunmayın. Çiğ et tüketmeyin. Bölgedeki yarasa, maymun, şempanze gibi hayvanlara kesinlikle dokunmayın. Bu hayvanlar Ebola virüsünü bulaştırabilir.”

13 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page