top of page

Epizyotomi

Epizyotomi, normal doğum her kadının doğal olarak yapabileceği bir doğum yöntemi olsa da kadınları bu yöntemden uzaklaştıran birçok olumsuz etken var. Epizyotomi yani doğum sırasında perineye yapılan kesi birçok kadının normal doğum kararını olumsuz yönde etkiliyor.


Epizyotomi

Yapılacak kesi nedeniyle cinsel hayatının etkileneceği kaygısı ve yakın çevrelerinden duyduğu olumsuz hikayeler kadında ciddi kaygıya ve nihayetinde de sezaryen kararı almaya sebep oluyor.Son 100 yıl içinde geliştirilen ve uygulanan bu perine kesisi nedeniyle doğum yapmış kadınların, doğumdan sonra 3 veya 4 hafta popolarının üstüne oturamadıklarından yakındıklarını hepiniz duymuşsunuzdur. Normal doğum sırasında bebeğin başının perineden çıkarken ki süreyi kısaltmak ve burada oluşacak yırtıkları azaltmak amacıyla ve oluşabilecek yırtığın kontrollü şekilde olması sayesinde daha kolay onarılması için geliştirilen epizyotomi artık tarihteki yerini alıyor. Epizyotomi, doğumun hızlı, bebeğin iri olduğu veya doğum sırasında vakum kullanılması gereken doğumlarda yapılıyor.


Bebeğin çıkış sırasında burada geçireceği zaman bebeğe zarar vermeyeceği gibi bu bölgenin esnemesini ve böylece doğum sırasında oluşacak yırtıkların daha az olmasını sağlar. Normal doğum sırasında kendiliğinden oluşan yırtıklar bu bölgenin en zayıf yerinden olacağı için iyileşmesi daha hızlı ve kolay olur. Ben kadın doğum hekimliğimin son 8 yılında epizyotomiyi hiç uygulamadım. Şuna dikkat ettim ki yaptırdığım doğumlarda derin veya makata kadar ilerleyen yırtıklar hiç oluşmuyor.


Amerikan Kadın Doğum Derneği’nin üyesi olarak Amerika’daki uygulamaları yakından takip ediyorum. Amerikan Kadın Doğum Derneği de artık epizyotomi uygulamasının her kadına yapılmasını önermiyor.

Doğumunuzu yaptıracak hekiminizle doğum sırasında yapılmasını istemediğiniz uygulamalar ile ilgili doğumdan önce mutlaka görüşün. İstemediğiniz bu uygulamayı her kadına yapıp yapmadığı konusunda hekiminizin tercihini öğrenin. Eğer size yapılmasını istemiyorsanız hekiminizin bu konuda size desteği olup olamayacağını konuşun.

6 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page