top of page

Eyvah CİN Çıktı!

Eyvah CİN Çıktı! Kadınların korkulu rüyalarından rahim ağzı kanseri, artık smear testi ile belirlenebiliyor. Smear testi, jinekolojik muayene sırasında bir smear fırçası ile rahim ağzına dokunularak buradaki hücrelerin fırçaya bulaştırılmasıyla yapılır.


Eyvah CİN Çıktı!

Bu hücreler daha sonra patalog tarafından mikroskop altında değerlendirilir. Değerlendirme yapmaktaki amaç HPV virüsü nedeniyle çıldırmış olan hücreleri tespit etmek. Smear testi sayesinde rahim ağzındaki problemler tespit edilebiliyor ve kanser oluşmadan bazı müdahaleler yapılabilir. Smear testi 21 yaşını geçmiş kadınlarda yapılıyor. 20 – 30 yaş arasında 2 yılda bir ve 30 yaşından sonra 3 yılda bir yapılıyor. 30 yaşından sonra smear ile birlikte HPV testi yaptıranve sonucu normal çıkan kadınlar hastalık riski düşük olduğu için 5 yılda bir smear ve HPV testini yaptırabilir. Önceki smearleri normal gelmiş kadınlara 65 yaşından sonra veya rahmi tamamen alınmış kadınlara smear testi yapılmamaktadır.


Smear testinin bazı dereceleri vardır. Bu dereceler:


ASCUS: Bir sorun var ama ne kadar önemli karar verilemiyor.


LGSIL: HPV bulaşmış bir rahim ağzı var ve HPV burada hücreleri çıldırtmaya başlamış. Bu sonuçlar çıkan hastalara kolposkopi yapılır ve alınan örneklerin sonucu şu şekilde yorumlanır.CİN1: HPV değişiklikler yapmaya başlamış.


CİN2: Hücrelerde çıldırma seviyesi artmış.


CİN3: Hücreler çok değişmiş, 5 – 10 yılda kansere dönüşebilir.


Sonuçların değerlendirmesi yaşa göre ve HPV testine göre değişir. Nasıl müdahale edileceği, tedavide neler yapılacağı kişinin yaşına ve lezyonun derecesine göre değişir. Hastaların ilk aklına gelen “Rahim ağzı kanseri oldum ve rahmim alınacak” düşüncesidir.

Yapılan smear testinin amacı bu sonuçları tespit etmek ve kadınların rahimlerini almamak veya kanserin ilerlemesini engellemek için tedavi etmektir. Smear aldıran ve sonucunda bu gibi tanılar alan hastalarımıza artık rahim aldırma operasyonu yapılmamaktadır. 40 yaşında ve kolposkopi sonucu CİN2 çıkan bir hastaya artık LLETZ denen rahim ağzının küçük bir kısmının loop denen bir aletle kesilmesi tedavisi uygulanmaktadır. Hasta olan doku incecik kesilir ve alttaki sağlam doku ortaya çıkar. Bu işlemin yapıldığı hasta takiplerinde artık her yıl smear aldırır ve HPV testi yaptırır. Eğer 3 kere yapılan test negatif gelirse bundan sonra normal takiplere döner.


CİN çıktı diye rahminizi aldırmayın. Muayenehane şartlarında yapılan küçük müdahaleler ve yakın takip ile bu hastalıktan kurtulabilirsiniz.


Muayenehanemizde smear testi, kolposkopi ve LLETZ; LEEP uygulamaları yapılmaktadır.

532 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page