top of page

Gebe Kalmadan Önce Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Gebe Kalmadan Önce Nelere Dikkat Etmelisiniz? Gebe kalmayı Planlayan Kadınlar Neler Yapmalı? Gebeliğin planlı olması sağlıklı bir gebelik süreci geçirmek için çok önemlidir. Bu videoda Gebelik planlamadan önce mutlaka yapmanız ve yapmamanız gerekenler hakkında bilgi vermek istiyorum.


Gebe Kalmadan Önce Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Gebelik planlamadan önce yapılması gereken en önemli şeylerden birisi sigarayı bırakmaktır. Sigara gebe kalmanızı zorlaştırır, gebelikte sizde ve bebeğinizde sağlık sorunlarına neden olur. Sigara kadar önemli diğer maddeler ise alkol ve marihuanadır. Alkol kullanımı kesinlikle gebeliğinize ve gebe kalmanıza zarar verir.


Alkolün azı çoğu yoktur. Eğer madde bağımlılığınız varsa mutlaka bırakmalısınız. Bu konuda kendinize yetemiyorsanız yardım alabilirsiniz.


Kahve tüketimi de gebe kalmayı zorlaştırabilir. Günde 1 fincan türk kahvesi veya 160 mg dan fazla kafein tüketmemeye çalışın. Kaçak çay olarak bilinen ceylon çaylarını da gebelik planlayan kadınların tercih etmemesini öneririm.

Gebelikten önce aşılarınızın tam olduğundan emin olun. Kızamık, kızamıkçık, hepatit b, su çiçeği gibi hastalıkları geçirip geçirmediğinizi bilmiyorsanız bağlı olduğunuz sağlık ocağından bu hastalıkları ile ilgili test yaptırabilirsiniz.


Gebelikten önceki kilo gebeliğin sağlıklı olması açısından önemli bir etkendir. Gebelikten önce çok kiloluysanız yani vücut kitle indeksiniz 26 üzerinde ise zayıflamalısınız.

Aynı şekilde eğer çok zayıfsanız yani vücut kitle indeksiniz 19 altında ise kilo almanız gereklidir. Bu konuda yardım alarak hedef kilonuza ulaşmak ve gebelikte hedef kilonuzda olmak bebeğin sağlığı açısından önemlidir. Çünkü çok zayıf kadınların gebeliklerinde bebekte büyüme geriliği olabilir. Şişman olan kadının gebeliğinde ise şeker hastalığı veya tansiyon yükselmesi olma ihtimali bebeğinin buna bağlı sorun yaşama şansızlığı oluşur.


Sizin sağlığınız kadar eşinizin sağlığı da önemlidir. Cnisel yolla bulaşan hastalığınız varsa gebe kalmanız zorlaşabilir veya erken doğum yaşayabilirsiniz. böyle bir şüpheniz varsa mutla eşiniz ile birlikte tedavi olmalısınız.


Genital bölgesinde uçuk olan kadınlarında gebeliklerinde doktorlarına bununla ilgili bilgi vermesi çok önemlidir.


Eğer vejeteryansanız gebelik öncesi bazı kan değerlerinizin meseal d vitamini, b 12, pridoksin, demir gibi bakılması gereklidir. Gebelikten önce bu değerlerin normale getirilmesi için bazı takviye ilaçlar kullanmanız gerekebilir.


Ayrıca gebelikten 3 ay önce tüm kadınların folik asit desteği almalarını öneririm.


Kronik hastalığı olan veya sürekli ilaç kullanan kadınlarında bu konuda hekimleri ile görüşmeleri ve kullandıkları ilacın gebeliğe olabilecek etkisi varsa değiştirilmesi gereklidir. Mesela cilt hastalığı nedeniyle a vitamini tedavisi gören kadınlar ilacı bıraktıktan sonra bir ay içinde gebe kalmamalıdır.


Tiroid hastalığı olan kadınların tiroid fonksiyon testlerinin gebelikten önce düzeltilmiş olması çok önemlidir. Tiroit iyi çalışmazssa gebe kalmada sorun veya düşük oluşabilir.


Vajinal infeksiyon, sık idrar yolu infeksiyonu, vajinal mantar hastalığı gibi şikayeti olan kadınalrında gebelikten önce tedavilerini mutlaka almış olmalarını öneririm.


Son olarak eklemek istediğim tavsiyelerden biri her yıl mutlaka kadın doğum mauyenenizi yaptırmanız bir diğeri de smear testi denilen rahim ağzı kanser testinin düzenli yaptırmanızdır. Önceden olan bir sorunun gebelikte tespit edilmesi emin olun sizi ve bebeğinizi strese sokar.


Sorularınız olursa bize videonun altında yorum olarak yazabilirsiniz.


Sağlıkla kalın.

11 görüntüleme

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page