top of page

Gebeler, Sağlıklı Nesiller İçin Yürüdü

Gebeler, Sağlıklı Nesiller İçin Yürüdü, Hamilelik sırasında hareket etmenin çok önemli olduğunu belirten Doğal Doğum Derneği, hamilelikte hareketin önemine dikkat çekmek için hamilelerin de katıldığı bir yürüyüş düzenledi.


Gebeler, Sağlıklı Nesiller İçin Yürüdü

Kadınların sağlıklı gebelik ile normal doğum hakkında güncel ve seviyeli bilgilendirilmesi amacıyla 2013 yılında kurulan Doğal Doğum Derneği, hamilelikte hareketin önemine dikkat çekmek için hamilelerin de katılım sağladığı bir yürüyüş gerçekleştirdi. Doğal Doğum Derneği Başkanı Operatör Doktor Ebru Ünal, düzenli yürüyen, spor yapan gebelerin daha kolay doğum yaptığını vurgularken bu gebelerin çocuklarında obezite görülme oranının çok düşük olduğunu ifade etti. Ünal, “Sağlıklı gebelik, sağlıklı doğum ve sağlıklı bebekler için düzenli olarak yürüyüş yapılmalı” dedi.Yürüyüş öncesinde gebeleri Doğal Doğum Derneği ve doğal doğumun önemi konusunda bilgilendiren Dr. Ünal şunları kaydetti: “Türkiye’de sezaryen oranı yüzde 60 civarında. Gelecek nesillerin sağlıklı olması için normal doğum ile bebeklerin doğması önemli. Doğal Doğum Derneği olarak kadınlara, normal doğum haklarının olduğunu ve doğumlarıyla ilgili neler isteyebileceklerini anlatmaya çalışıyoruz.”


Gebelerin her gün yürümesi gerektiğini ifade eden Dr. Ebru Ünal, “Gebelik sırasında egzersiz yapmak hem anne sağlığını olumlu etkiliyor hem de bebeğin daha sağlıklı olmasını sağlıyor. Gebelikte yürümek çok faydalı bir egzersiz. Gebeler hareket etmekten korkmasın. Yapılan araştırmalarda doğumu beklerken sancılar arasında yürüyüş yapmanın doğumu 1.5 saat kadar hızlandırdığı görülmüştür” diye konuştu.

5 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comentarios


bottom of page