top of page

Gebelikte Neler Yapılmamalı?

Gebelikte Neler Yapılmamalı? Gebelik birçok kişi için karantinaya alınmış insan muamelesi görmek olarak algılanıyor. Gebeyken aman iyi beslen, aman yürüme, merdiven çıkma gibi birçok kısıtlamalar toplum tarafından uygulanır. Bir de üstüne hekimlerin yeni uyarısı; 20 haftalık oluncaya kadar ilişki yasak. Bu kısıtlamalar gereksizdir.


Gebelikte Neler Yapılmamalı?

Gebelikte cinsel ilişkiye girilebilir mi?

Gebelik sırasında kadınlık hormonu ve buna bağlı olarak kadınların cinsel istekleri artar. Gebelik döneminde kadınlar daha sık ve kolay orgazm olur. Gebeler istedikleri zaman istedikleri kadar cinsel ilişkiye girebilir. Bunun bebeğe bir zararı veya erken doğum gibi bir sorun oluşturma ihtimali yoktur. Gebelerin prezervatif ile ilişkiye girmeleri öneriliyormuş. Bu da tamamen yanlış ve anlamsız bir uygulama. Bu tür bir uygulama tıp literatüründe yoktur. Bu nedenle gebelerimize önerim prezervatif kullanmak için kendilerini ve eşlerini sıkıntıya sokmamalarıdır. Gebeliğin son haftalarında ilişkiye girmek kadının doğumunun başlamasına yardımcı olur ve doğumu kolaylaştırır. Doğum yapacağınız güne kadar ilişkiye girebilirsiniz ve bu konuda bebeğinize herhangi bir zarar gelmez. Hatta salgılanan hormonlardan dolayı bebeğiniz mutlu bile olur.

Beslenirken ölçüyü kaçırmayın

Gebelikte her şeyi ve normalden fazla yemek doğru değildir. Normal kadınlara göre yemeniz gereken miktar artar. Fakat bu tatlı, hamur işi, bal, pekmez gibi yüksek kalorili yiyecekleri tüketmenizi serbestleştirmez. Yediğiniz karbonhidrat sizde ve bebeğinizde kilo olarak kalacaktır. Bu nedenle makarna, pilav, ekmek, tatlı, pasta tüketirken lütfen ölçüyü kaçırmayın.

Hareket ettiğinizde daha sağlıklı olursunuz

Sürekli dinlenmek, yürümemek gebeliğinizin sonlanmasını veya düşük yapmanızı engellemez. Hareket ettiğinizde daha sağlıklı olursunuz. Ev işinizi yapabilirsiniz. Gebelerin her gün en az 30 dakika yürümesi gereklidir. Bu yürüyüşler sizin ve bebeğinizin sağlığını düzeltir, fazla kilo almanızı engeller, gebelikteki duygusallığı azaltır ve depresyonun olmasını önler, normal doğumu kolaylaştırır, elinizdeki ve ayağınızdaki şişlikleri azaltır. Merdiven çıkabilirsiniz, yüzebilirsiniz, arabayla seyahat edebilirsiniz. Erken doğum veya düşük sizin veya eşinizin yaptığı veyahut yapmadığı şeylere bağlı olmaz. Bunun altında enfeksiyon, genetik sebep gibi pek çok farklı sorun olabilir. Bunlar da sizin önceden önleyebileceğiniz sebepler değildir.

62 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page