top of page

Gebelikte seyahat etmek güvenli mi?

Gebelikte seyahat etmek güvenli mi? Gebelik kadının sağlığının sürekli değiştiği bir süreçtir. Bu nedenle seyahat etmeden önce bazı seyahat hazırlıklarının yapılması ile hamilenin seyahati daha güvenli olur.


Gebelikte seyahat etmek güvenli mi?

Uçak seyahati yapacak gebelerin 36, gemi seyahati yapacak gebelerin ise 28 haftalık hamilelikten daha küçük olması gereklidir. Uçak seyahati sırasında kabin hava basıncı 1829 m – 2438 m deniz seviyesinden yüksekliğe göre ayarlanır ve kabin oksijen seviyesi sağlıklı bir hamilede bebeğe zarar vermez. Fakat gebenin kalp hastalığı, Akdeniz anemisi veya orak hücreli anemi gibi bir hastalığı varsa bu hamilelerin kan oksijen seviyesi düşük olabilir ki bu da bebeği etkiler. Uçak yolculuğu sırasında maruz kalınan kozmik radyasyon gebeler için herhangi bir risk oluşturmaz. Ama çok sık uçak yolculuğu yapan kişiler mesela hostesler için risk olabilir. Hava alanlarındaki X – ray cihazlarından verilen ışınların oluşturduğu risk çok çok azdır.Seyahat öncesi yapılması gerekenler

Gebeliğinizin ilk zamanlarında yapılmış olan ultrason değerlendirme raporunu yanınıza alın.

Hepatit A ve B, kızamık, suçiçeği, boğmaca, kabakulak gibi hastalıklara karşı aşı olduğunuzu gösteren aşı kartınızı da yanınıza alın.

Gidilecek yer ile ilgili riskleri değerlendirin. Enfeksiyon hastalıkları, sıtma, canlı virüs aşısı gerektiren salgın hastalık, gidilecek yerde aşısı olmaya herhangi bir salgın hastalık, cinsel yolla bulaşan hastalık, yiyecek ve içecek ile ilgili önlemler, gidilecek yerde tıbbi hizmetler gibi konuları mutlaka araştırın.

Yolculuk sırasında gebeliğiniz ile ilgili problemleri de kapsayacak sağlık sigortasını yaptırın.

Yolculukla ilgili riskler neler;

Yolculuğun tipi, gidilecek yer, yolculuk süresidir. Tatilde yapılması planlanan tırmanma ve su sporları hamileler için riskli olabilir.


Acil servise başvurmanızı gerektiren belirtiler

Kasık veya karın ağrısı

Kanama

Gebelik kesesinin yırtılıp suyunuzun gelmesi

Kasılma veya erken doğum sancıları

Preeklampsi belirtileri (Normalden farklı şişkinlik, ciddi baş ağrısı, bulantı, kusma, görme bozukluğu)

Kusma, ishal, susuz kalma belirtileri

Bacaklarda derin ven trombozu belirtileri yani kızarıklık, ağrı ve şişlik

Öneriler

Gidilecek yerdeki hastalıklara yönelik aşıların doğru şekilde uygulanması önemlidir. Orada lazım olabilecek ilaçları yanınızda götürün. Eğer Afrika gibi bir bölgeye gidecekseniz mutlaka sıtma için önlem alın. Yolculukta gerekli olacak evrakları önceden hazırlayın. Gideceğiniz hava yolu veya denizyolu şirketinin gebeler ile ilgili kurallarını inceleyin. Yanınızda gebeliğiniz ile ilgili doktor takip kağıdı olsun.

Tatile gidilen yerde gebelik ile ilgili problem olduğunda nereye başvuracaksınız?

Mutlaka sigorta şirketi ile bu konuları konuşun. Gidilen yerde gebelik ile ilgili hangi hastanelere başvurabileceğinizi öğrenin. Acil servislerin olup olmadığını netleştirin.


Yolculukta nasıl rahat edersiniz?

Kıyafetiniz bol olmalı ve daha geniş olan spor ayakkabı veya terlik tercih edin. Yanınıza yastık almayı ihmal etmeyin. Mutlaka su şişesi alın. Eğer imkanınız varsa uçaktaki yolculuk için koltuk derecenizi yükseltin. Eğer planladığınız aktiviteler size fazla gelecekse yapacaklarınızı biraz azaltın.


Hamilelerin yolculuk yapmasına engel olan sebepler nelerdir?

Eğer bebeğin eşi olarak bilinen plasenta aşağı yerleşimli ise, doğum başlamışsa, rahim ağzı yetmezliği hikayesi varsa, erken doğum belirtisi veya suyun erken gelme belirtisi, dış gebelik şüphesi, düşük tehlikesi veya anormal kanama, zehirlenme hikayesi gibi sorunlarınız varsa kesinlikle yolculuğa çıkmayın.

25 görüntüleme

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page