top of page

Gebelikte Tiroid Hastalığı

Gebelikte Tiroid Hastalığı; Bu yazıdaki bilgiler American College of Obsetrics and Gynecology ve UptoDate ten derlenmiştir. Okuyuculara faydası olması dileğimle.


Gebelikte Tiroid Hastalığı

Gebelikte kanda beta-hcg olarak bilinen gebelik hormonu 12. haftaya kadar artış gösterir ve bu hormon tiroid bezinden salgı yapımını uyaran TSH hormonunun yapısına benzer. Bu nedenle gebeliği ilk aylarında kanda T3 ve T4 denen tiroid bezinden salgılanan hormon miktarı artar. Bunun sonucunda TSH oranında azalma olur. Bu geçici subklinik hipertiroidi durumu normal bir bulgudur. Beta-hcg nin bu etkisinin anne veya fetüse faydası olup olmadığı henüz bilinmemektedir.


TSH testi tiroid bezinin çalışmasını takip için kullanılır. Gebelik aylarına göre bu testin normal kabul edilen seviyesinde değişiklik olur.


İlk 3 ayda TSH: 0.1-2.5


İkinci 3 ayda : 0.2-3


Üçüncü 3 ayda: 0.3-3 arası olması normaldir.Gebelikte T4 yapımı arttığı için gebe kadının İyot alma ihtiyacı artar. Gebelikte iyotlu tuz kullanılması gereklidir.


Tiroid hastalığının bebeğe etkisi

Hipertiroidizm

Graves hastalığı olan kadınların bebeklerinin %1-5 nin bebeklerinde aynı hastalık görülür. Bu, bebeğe anneden geçen TSH reseptör stimulating antikorlarına bağlı oluşur.


Bebekte, artmış kalp hızı (160 ve üstü),fetal guatr, ileri kemik yaşı, kötü büyüme, kafa kemiklerinde birleşme olması gibi bulgular görülür.

Hipotiroidizm

En sık nedeni Hashimato hastalığıdır. Diğer sebepler arasında, iyot eksikliği, suabakut tiroidit, tiroidektomi, radyoaktif iyot tedavisi sayılabilir.


Hipotriodizm tedavi edilmediğine bebekte büyüme geriliği oluşabilir. İyot eksikliğine bağlı hipotiroidizimi olan kadınların bebeklerinde kretenizm denen yeni doğanın büyüme geriliği, zeka geriliği, ve diğer nörolojik sorunların olduğu hastalık gelişebilir.


Gebelikte tiroid hormon testinin rutin yapılması gerekmez. Gebenin tiroid hastalığı hikayesi varsa veya yeni başlayan şikayetleri mevcutsa test yapılır.

31 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page