top of page

Genital herpesin tedavisi var mı?

Genital herpesin tedavisi var mı? Genital herpes; vajinal, anal veya oral seks yoluyla hastalığı taşıyan kişiden bulaşır. Genital herpes uçukları genital organ, makat veya ağız etrafında ağrılı sulu kabuklanmalar olarak kendini gösterir. Su kabarcıkları patlar ve sonrasında haftalar içinde iyileşen yaralar oluşur. Bunlara atak denir.


Genital herpesin tedavisi var mı?

Tekrarlayan ataklar ilk oluşan lezyona göre daha hafif seyreder. Tekrarlayan ataklar ilk yılda daha sık olur. Bu virüs vücudu terk etmez ama atak sıklığı yıllar geçtikçe azalır.


Herpes olan birçok insanın şikayetleri hafiftir veya yoktur. Hafif şiddette olan enfeksiyonun oluşturduğu belirtileri yanlışlıkla kıl batması veya sivilce olarak değerlendirilir. Bu nedenle herpes olan birçok kişi bunun farkında değildir. Genital herpes uçuklara sebep olur ve immün sistemi zayıf olan insanlarda ise bu lezyonlar çok daha yaygın ve ağrılı olur. Lezyonlar oluştuğunda dokunulursa vücudun başka yerlerine bulaşabilir. Bu nedenle aktif uçuk lezyonuna dokunulmamalı, dokunmak zorunda kalınırsa da hemen eller sabunla yıkanmalı.

Partnerlerden birinde cinsel yolla bulaşan bir hastalık ya da partnerin genital bölgesinde değişik bir ağrı, idrar yaparken yanma, özellikle kadınlarda iki adet ortasında kanama varsa kişinin doktor muayenesi olmasında fayda var.


Genital herpes olan birinin cinsel parterine bunu söylemesi gereklidir. Görünen aktif lezyon olmasa da partnere herpes bulaşabilir. Ağrılı lezyonların olduğunda cilt koruyucu fonksiyonunu yapamayacağı için HIV kapmak daha kolaydır. Bu nedenle bu dönemlerde dikkat edilmelidir.

Atakları engellemek için ilaç kullanın


Gözle görünen lezyonu olmasa da virüsü başkasından alan kişi partnerine bulaştırabilir. Cinsel yolla bulaşan hastalığın önlenmesi için tek yol vajinal, anal veya oral cinsel ilişkiye girmemektir. Tedavisi olmayan hastalığının ataklarının engellenmesi veya kısaltılmasını sağlamak için piyasada ilaçlar bulunuyor. Her gün içildiğinde hastalığının kişinin partnerine bulaştırma ihtimalini düşürüyor.


Herpesinin bulaşma ihtimalini azaltmak için, cinsel yola bulaşan hastalığı olmayan kişi ile tek eşli ve uzun süreli olan ilişki kurulabilir. Her ilişkiye girildiğinde mutlaka lateks kondom kullanılma. Herpes enfeksiyonu kondomun kapattığı bölgelerde olabildiği gibi kondomun kapatmadığı alanlarda da olabilir. Bu nedenle kesin koruma sağlamaz.


Hamileler mutlaka herpes hastalığını doktoruna söylemeli


Hamiller genital herpes enfeksiyonu hikayesi varsa bunu mutlaka doktoruyla paylaşmalı çünkü genital herpes enfeksiyonu bazen düşüğe sebep olabilir. Aktif enfeksiyonu olan kadınlar kesinlikle normal doğum yapamazlar. Herpes virüsü bebeğe bulaştığında ölümcül hastalığa sebep olabilir. Herpes hastalığı olanlar gebeliğin son 2 ayında asiklovir denen bir hapı kullanmalı. Böylece herpes lezyonunun doğuma kadar çıkma ihtimalini düşer.

184 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page