top of page

Genital Sağlık İçin Yapılması Gerekenler

Genital Sağlık İçin Yapılması Gerekenler; Kaslarla çevrili dairesel bir yapıya sahip olan vajina sadece yıkamakla sağlıklı olmaz. Pelvik kasların da çalışmasını sağlayarak vajende oluşabilecek sorunlar engellenebilir. Mesela yapılan yürüyüşler, pilates veya pelvik taban egzersizi olan kegel egzersizi yapmak pelvik kasların çalışmasını ve bu bölgenin kanlanmasının artmasını sağlar.


Genital Sağlık İçin Yapılması Gerekenler

Vajinal salgılar ve akıntı


Menstural döneminizden sonraki periyotlarınız, temizlik amaçlı vajinanızdan gelen beyaz bir salgıdan oluşur. Yumurtalıktan salgılanan hormonlara cevap olarak salgılanan bu sıvı rahim ağzı ve vajen duvarından salgılanır.


Vaginal akıntınız eğer beyaz, şeffaf ve kokusuz ise normal bir akıntıdır. Eğer akıntınız yeşil sarı renkli ve pis kokulu ise bu enfeksiyon belirtisidir. Akıntı miktarı gebelik veya menopozda oluşan hormonal değişikliklerden etkilenir. Gebelikte estrojen hormonu fazla olduğundan vajinal akıntı artar ve daha kıvamlı beyaz bir hal alır. Menopozda ise akıntı azalır. Vajinal salgı yapısı ve miktarı, sizin menstural döngünüz boyunca değişim yaşar. Ovulasyon zamanınızda, salgılarınız genellikle şeffaf ve esnek bir şekilde, yani yumurta akı kıvamında gelir.


Sağlıklı akıntılar kuvvetli bir kokuya veya herhangi bir renge sahip değildir. Rahatsız edici bir ıslaklık hissedebilirsiniz ama vajina etrafınızda herhangi bir kaşıntı veya ağrı hissetmezsiniz. Akıntınızın renginde veya kokusunda bir değişim hissederseniz bu sizin için normal değildir, doktorunuza baş vurmanızda fayda vardır.Vajinada bakteri


Vajina içerisinde koruma amaçlı birçok bakteri bulunur. Vajina, bağırsaktan sonra en fazla bakteri bulunduran bölgedir.


Vajina içerisinde bulunan yararlı bakteriler;


Sayısal üstünlüğü sağlarlar; zararlı bakterilere oranla daha fazla bulunurlar.

Vajina PH’ını dengelemek amaçlı, asidik dengeyi sağlarlar.

Bakteriyosinler üreterek, vajinaya girecek zararlı bakterileri engellerler.

Vajinada bakteri dengesi bozulursa, bu durum enfeksiyon ve iltihaplara yol açabilir. Laktobasil denen bakteriler, vajinanın PH dengesini (4.5’ten az) korumak için bulunur. Vajina içerisinde PH değeri artarsa, laktobasil miktarı ile kalitesi düşebilir ve anormal akıntılara sebep olan bakteriyel vajinozisler ortaya çıkabilir.

Vajina yıkanması


Parfümlü sabunlar, jeller ve antiseptik ürünler vajinal temizlik, bakteri oluşumu ve vajinal PH dengesi için uygun değildir. Vajen temizliği, sadece dış tarafını temiz su ile yıkayarak sağlanmalıdır. Taharetlenirken önden arkaya doğru silinmek de çok önemlidir.


Vajinal duş


Vajinal duş, vajina içerisini su ile yıkamak ve vajinal salgıların dışarı atılmasını sağlumak için bazı kadınlar tarafından yapılmaktadır. Özellikle ilişkiden sonra vajen içini yıkama alışkanlığı olan kadınlar vardır. İlişki sonrası dahi vajen yıkanmamalıdır. Bazı kadınlar bu yöntemi vajinalarını temizlemek amaçlı kullanıyorlar ama bu yöntem, vajina içerisindeki yararlı bakterilerin zarar görmesine sebep oluyor.


Kokulu mendil ve vajinal deodorantlar


Kokulu mendil ve vajinal deodorantlar vajinanın sağlığına zarar verebilir, dengesini bozabilir. Yalnızca duru su ile vulva etrafını temizlemek, vajinal sağlığınızı korumanızda, bu tarz parfümlü ıslak mendillere göre daha yararlı olacaktır. Vajinanızın kendine has bir kokuya sahip olması normaldir. Vajinal koku sizi rahatsız ediyorsa, örneğin kokmuş balık gibi kokuyorsa veya rahatsız edici koku varsa enfeksiyon anlamına gelir. Günlük ped kullanımı vajinal akıntıyı arttırır. Pamuklu iç çamaşırı kullanmaya özen gösterin. Dar pantolon veya taytlar da vajende anaerob denen bakterilerin artmasına sebep olur ve vajinal akıntıyı arttırır.


Kliniğimizde kronik vajinit ve vulva rahatsızlıkları ile ilgili detaylı inceleme ve tedavi yapılmaktadır.

1.504 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page