top of page

Genital Siğil Tedavisi ve HPV

Genital Siğil Tedavisi ve HPV; Kliniğimize başvuran bir çok hasta HPV lezyonlarından dolayı depresyona girdiklerini söylüyor. Genital siğil tedavisi mümkündür. Lütfen sakin olun. HPV virüsü kişiden kişiye cilt teması ile geçer. HPV nin şu anda bilinen 200 çeşidi var. 30 tipi kadın ve erkek genital bölgesinde infeksiyon yapar.


Genital Siğil Tedavisi ve HPV

HPV vajinal, anal veya oral seks ile yayılır. Cinsel ilişki infeksiyon oluşması için şart değildir. HPV ciltten cilde bulaştığı için bu tür lezyonu olan bir partner ile yakın temas dahi bulaşmaya sebep olur.


Ortalama olarak 12 tip HPV genital siğil yapar. En sık genital siğil yapan tip 6 ve 11 dir. Genital siğiller vajen içinde veya dışında ya da peniste veya çevre dokuda olabilir. Anüs, vulva veya rahim ağzında da genital siğiller çıkabilir.


Bu lezyonların cerrahi olarak çıkarılması yani halk arasında söylenen şekliyle yakılma işlemi için lokal anestezi yeterlidir.Kliniğimizde Ellman Radyofrekans ve Femilift Lazer ile siğil lezyonlarını ‘eritiyoruz’. Uyuşturduğumuz için işlem sırasında ağrı hissetmezsiniz.


Siğili ortadan kaldırırken, deriye çok hassas davranıyoruz. Aletlerimizin son teknolojiye uyumlu olması sayesinde, siğil eritilen deride leke veya renk açılması oluşmaz.


İşlem sonrasında hemen işinize dönebilirsiniz.


İşlem sonrası ağrı kesici ve yara merhemleri kullanılır ve 3-4 günde iyileşme sağlanır.


Gebelikte genital siğil çıktığında TCA veya radyofrekans ile ablasyon yapılabilir. HPV lezyonunun, genital siğilinin vulva veya vajende olması vajinal doğuma engel değildir.

HPV aşısının uygulaması 9-26 yaş arası kızlara yapılmaktadır ve ben tip 6,11,16,18 içeren aşıyı uyguluyorum. Yeni bir bilgi olarak şunu söyleyebilirim ki 9-26 yaş arası erkeklere de aşı uygulanabilir. Aşı yaptırmış olan kadınlar doktorlarının önerdiği şekilde rahim ağzı kanser tarama testi olan smear testi veya HPV testine devam etmelidir.


Ebru ünal Kadın Sağlığı Ünitesinde HPV siğil lezyonlarının tedavisi ve HPV aşı uygulaması yapılmaktadır.

35 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page