top of page

Gonore’nin size bulaşmasını engellemek için kendinizi koruyor musunuz?

Gonore’nin size bulaşmasını engellemek için kendinizi koruyor musunuz? Gonore cinsel yolla bulaşan, hem erkek hemde kadınları etkileyen bir hastalıktır. Genital organlar, boğaz, rektum yani son barsakta hastalık yapar. 15-24 yaş grubu gençlerde sık görülen bir hastalıktır.


Gonore’nin size bulaşmasını engellemek için kendinizi koruyor musunuz?

Gonore nasıl bulaşır?


Gonore mikrobu taşıyan birisi ile oral, anal veya genital seks yaptığınız zaman bulaşır. Eğer hamile bir kadında gonore varsa doğum sırasında bebeğine bulaştırır.


Gonore kapma riskinizi nasıl azaltırsınız?


Cinsel yolla bulaşan herhangi bir hastalığın size bulaşma riskini azaltmanızın tek yolu anal, genital veya oral seks yapmamaktır.

Cinsel olarak aktifseniz, doktorunuz ile dürüst bir şekilde konuşarak, size cinsel yolla bulaşan hastalıklar için test gerekip gerekmediğini danışmalısınız. Eğer gay iseniz her yıl test yapılmalısınız. Eğer 25 yaşından genç bir bayansanız veya daha büyük ama birden çok partneri olan biriyseniz veya cinsel yolla bulaşan hastalığı olan bir partnerınız varsa her yıl gonore için test edilmelisiniz.


Gonore olup olmadığımı anlayabilir miyim?


Gonore olan bazı erkekler hiç bir belirti taşımıyor olabilir. Fakat gonore olan ve belirti veren erkeklerde şu şikayetler olur:

idrar yaparken yanma hissi

penisden sarı, yeşil veya beyaz akıntı gelmesi

şiş ve ağrılı testisler (bu daha nadir olur)

Gonore olan bir çok kadında da belirti olmaz. Bazı belirtiler olsada bunlar genelde hafiftir ve genellikle idrar yolu veya vajinal iltihap gibi yanlış algılanır. Gonore mikrobu taşıyan kadınların hiç bir belirtileri olmasa da bu mikroba bağlı ciddi hastalık geçirebilirler.

Gonore olan kadınlardaki belirtiler ise:


idrar yaparken ağrı veya yanma

vajinal akıntı da artma

adetler arasında vajinal kanama

Rektal bir iltihap varsa herhangi bir belirti olmayabileceği gibi erkek veya kadında şu şikayetlere sebep olabilir;


Akıntı

anal kaşıntı

şişlik

kanama

kaka yaparken ağrı

Yukarıda saydığım belirtilerden herhangi birisi varsa mutlaka doktorunuza muayene olun. Eğer cinsel partnerınızda cinsel yolla bulaşan hastalık varsa veya belirtisi varsa mesela; akıntı, idrar yaparken yanma, iki adet arasında kanama gibi; mutlaka doctor tarafından değerlendirilmeli ve tedavi edilmelisiniz.


Doktorunuz size tanı koymak için bazı testler yapar. Mesela idrar tahlili, boğaz veya rektal sürüntüden gonore testi, erkeklerin idrar yaptığı yerden sürüntü alarak veya kadından rahim ağzından sürüntü alarak gonoreyi araştırabilir.


Gonorenin tedavisi var mı?


Gonore tedavi edilebilir. Doktorunuzun size verdiği tedaviye sonuna kadar devam etmelisiniz. Size verilen bir ilacı başka biri ile paylaşmayın. Verilen ilaçlar ile gonorenin infeksiyon yapması ortadan kalkar fakat size vermiş olduğu zarar ilaçlar ile düzeltilemez.

Malesef bakteriler ilaçlara gün geçtikçe direnç geliştiriyor, bu nedenle bazı gonore bakterilerini tedavi etmek gittikçe zorlaşmaktadır. Eğer tedaviye başladıktan sonra 2-3 gün geçmesine rağmen rahatsızlıklarınızda azalma yoksa tekrar doktorunuzla görüşmelisiniz.


Gonore tanısı ve tedavisi konduktan sonra cinsel ilişkiye ne zaman başlamalı?


Tedaviniz bittikten sonra en az 7 gün ilşkiye girmeyin. Eşinizden tekrar mikrobu almamak veya ona tekrar bulaştırmamak için, siz ve eşinizin tedaviyi tam olarak kullandığından ve tedaviyi tamamladığından emin olmalısınız. Daha önce gonore hastalığını geçirmiş ve tedavi olmuş olsanız dahi tekrar size bulaşabilir.


Eğer tedavi olmasanız ne olur?


Tedavi edilmemiş gonore infeksiyonları hem kadın hem de erkekte kalıcı hasara sebep olur. Kadında tedavi edilmezse pelvik organların iltihabına neden olur ve bunun sonucunda da;


tüplerin tıkanmasına neden olacak hasar,

dış gebelik

kısırlık

uzun süre devam eden karın ve kasık ağrısı olabilir.

Eğer erkekte tedavi edilmezse, testislere giriş yapan tüplerin ağrılı bir infeksiyonuna neden olur. Bazen bu durum erkekte kısırlığa sebep olur.

Çok nadir olsa da gonore kan yolu ile vücuda ve eklemlere yayılır ve hayati tehlikeye neden olur.


Tedavi edilememiş gonore sizin diğer cinsel yolla bulaşan infeksiyonlardan birini mesela AİDS kapmanızı kolaylaştırır.

32 görüntüleme

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page