top of page

Günde bir sigara dahi bebeğinize zarar verir

Günde bir sigara dahi bebeğinize zarar verir. Sigaranın zararları ile ilgili yazmaya karar verdiğimde içinden aslında zararını bilmeyen yoktur diye geçirdim. Ama gebelikte sigaranın size ve bebeğinize hatta doğum sonrasında da bebeğinize vereceği zararları bilmeniz belki daha erken ve etkili davranmanızı sağlar diye düşündüm.


Günde bir sigara dahi bebeğinize zarar verir

Gebelik sırasında sigara içen bir kadın, bebeğinin çok çok değişik kimyasal maddelere maruz kalmasına sebep olur. Nikotin, bebeğinizin sigara nedeniyle maruz kaldığı 4000 kimyasal maddeden sadece bir tanesidir. Nikotin kan damarlarında büzüşmeye sebep olan bir maddedir, bu nedenle bebeğinizi besleyen plasenta damarlarında büzüşme yapar ve bebeğinize giden oksijen ve besinlerde azalmaya sebep olur (bu bebeğinizin zeka düzeyini ciddi düşürmek demektir).


Gebelikte içilen sigara bebeğinizde hangi sorunlara sebep olabilir?


Gebelik sürecinde sigara içen kadınların karşılaşacağı problem bir değil birden fazladır. Erken doğum en sık görülen sorundur. Anne karnında bebeğin ölümü ise en ciddi sorundur ve bu durum doğumdan sonra da olabilir. Yani beşikte ani bebek ölümü riski sigara içen kadının bebeğinde 2 kat artar.


Bebek, çocukluk çağına ulaşabilmiş ise sigaraya maruz kalmış olması nedeniyle çocukta astım ve obezite artar.


Gebelikte sigarayı azaltsanız yeter mi?Bir çok gebe hastamın en sık söylediği söz; gebelikten önce günde 1 paket içiyordum şimdi beş taneye düştüm. Aslında günde bir veya iki sigara içseniz dahi bebeğinizin karşılaşacağı, yukarıda saydığım riskleri yok etmiş olmuyorsunuz. Her sigara etki ediyor. Sigarayı azaltmak sadece ehveni şer bir durum, ama iyi ve yeterli anlamına gelmiyor. Bu nedenle her yaktığınız sigaranın bebeğinizdeki zararını düşünerek için derim.

Gebeliği öğrendikten sonra bırakmak etkili midir?


Gebeliğin ilk üç ayında sigara içen kadınlarla hiç içmeyen kadınlar kıyaslandığında ani bebek ölümünün, gebeliğin ilk üç ayında sigara içen ve sonra bırakan kadında %50 daha fazla olduğu görülmüştür. Hem nasıl olmasın ki. Bebeğin organlarının en hassas olduğu bu dönemde kimyasala maruz kalması bebekte tabi ki kalıcı ve önlenemez sorunlara neden olacaktır. Lütfen gebelik planlıyorsanız gebelikten önce sigarayı bırakın.


Sigara bırakmayı sağlayan ürünleri gebelikte kullanabilir misiniz?


Gebelikte sigarayı bırakmak için kullanılan maddeler sigaradan daha az zararlı olabilir. Gebelik sürecinde kullanılması kesinlikle tehlikeli olan sigara bırakma ürünü Chantix tir. Bupropion, nikotin bantları veya sakızları sigaraya göre daha az zararlı oldukları için gebelik döneminde kullanabilirsiniz.


Gebelikte elektronik sigara kullanılabilir mi?


Elektronik sigarada nikotin, koku verici maddeler ve propellantlar vardır. Bunlarında bebeğe zararlı etkisi vardır. Bu nedenle gebelik sürecinde elektronik sigara kullanmamalısınız.


Sigara içme ataklarını atlatmak için;


Sigarayı bırakmaya karar verdiniz. Bu muhteşem. Şimdi karşılaşacağınız zorlukları yönetmelisiniz. Stres olacak ortamlara girmeyin. Kahve, kola, soğuk çay gibi sigara isteğini arttıracak içecekler tüketmeyin. Su içmeyi çook arttırın. Günde sadece 3 litre değil neredeyse 5 litre su için. Sigara içme atağı geldiğinde derin nefes alın ve başka işlere odaklanın. Yürüyüş yapın. Eşiniz veya arkadaşınız yanınızda sigara içmemeli. Unutmayın ilk gün çok zor geçse de her gün daha kolay geçecek ve zamanla alışacaksınız.

1.727 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page