top of page

Günlük Hayatta Güneş Işınlarının Etkileri

İnsan cildi, dıştan içe epidermis, dermis, hipodermis olmak üzere 3 katmanlı bir yapıya sahiptir. Dermis tabakası cilde genç görünümünü veren kolajen, elastin ve diğer lifleri içerir. Bu tabaka, güneş ışınlarının zararlı etkilerine en çok maruz kalan bölgedir. Cilt üzerinde etkisini gösteren güneş ışınları UVA ve UVB olarak bilinen iki dalga boyundan oluşmaktadır. Cilt, UV ışınlarına maruz kaldığında hücre DNA’sı olumsuz olarak etkilenmeye başlar ve dermiş tabakasındaki hücreler bu hasarı önlemek için epidermiste melanin üretimine geçerler. Günümüzde bronzlaşma olarak bilinse de, bu durum aslında cildin kendini zararlı güneş ışınlarından koruma işlemidir.

Bahsettiğimiz UVB ışınları, UVA ışınlarından daha kısa dalga boyuna sahiptir ve güneş yanıklarının ardındaki asıl etmendir. UVA ışınları, daha uzun dalga boyu ile foto-yaşlanma sürecinin sorumlusudur. UVA ışınları dermise kadar ulaşarak kolajen tabakasına zarar vermekte ve bu hasar, elastin üretiminin artmasına neden olmaktadır. Bu normal olmayan miktarlarda elastin üretimi ise metalloproteinaz enzimlerinin üretilmesine neden olmaktadır. Metalloproteinaz, hasar görmüş olan kolajenlerin yıkımından sorumludur ve bu artış da cildin esneklik, bütünlük ve sıkılığını olumsuz anlamda oldukça etkiler. Böylece günlük olarak UVA ışınlarına maruz kalan ciltte kırışıklıklara ve kalınlaşmaya sebebiyet verir. Güneş ışınlarına maruziyetin azaltılmasında en temel koruyucu yöntemlerden birisi bilinçli güneşlenmedir.


Günümüzde güneş koruyucuları ile birçok bilgi vardır. Bu ürünlerin kullanımı ya da etkinlikleri uzmanların görüşlerine göre değişmektedir. Güneş kremleri, düzenli kullanımı ile yüksek anti-oksidan, anti-enflamatuar etkinlik göstermekle beraber, erken yaşlanmaya sebebiyet veren güneş maruziyetinin etkilerini azaltmada oldukça iyidir. Güneş ışınlarına maruz kalan cildin üretmeye başladığı serbest radikallerin hasarını azaltarak DNA’yı korumaya yardımcı olan ürünlerden cildinize en uygun olanı keşfetmek için bana danışabilirsiniz!

9 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Kommentare


bottom of page