top of page

Hamileler Grip Aşısı Olmalı mı?

Hamileler Grip Aşısı Olmalı mı? Kış mevsiminin gelmesi, insana ister istemez kış hastalıklarını da hatırlatıyor. Özellikle kış aylarında sık sık ortaya çıkan grip ve benzeri hastalıklar küçük bebekleri, hamileleri ve yaşlıları daha fazla tehdit ediyor. Peki hamileler grip aşısı olmalı mı?


Hamileler Grip Aşısı Olmalı mı?

Bu dönemde kendilerine normalden çok daha fazla ilgi göstermesi gereken hamileler için büyük risk oluşturan gripten, korunmanın en kolay ve etkili yolu “grip aşısı” olmak. Hamile kadınlarda, grip belirtileri daha hızlı ve ağır bir şekilde olur. Normal populasyona göre grip olan gebe kadın, hastalığı ağır geçirebilir ya da ölüm gibi istenmeyen sonuçlar ortaya çıkabilir. Grip, tedbir alınmadığı taktirde gebelikle ilgili problemler yapabileceği gibi, anne karnındaki bebeğin yaşamı için tehlike oluşturur. Grip mevsiminde gebelik planlayan ya da gebe olan tüm kadınlar, gebelik haftasına bakılmaksızın grip aşısı yaptırmalıdır.Grip Aşısı Ne Zaman Yaptırılır?

Grip aşısı olmak sadece sizi değil, sevdikleriniz de gripten korumaya yardımcı olur. Kış sezonu başlamadan 6 aylık bebekler dahil, herkes, her yıl grip aşısı olmalıdır. Türkiye’de, aşı için ideal ay, “Ekim” ayıdır.


Grip Aşısı Grip Yapar Mı?

Grip aşısı olurken akıllardaki sorulardan biri de “Ya aşı olduğum için grip olursam?”dır. Bu konuda içiniz rahat olabilir, grip aşısı, gribe neden olmaz. Bazı insanlar aşıyı yaptırdıktan sonra kendisini hasta hissedebilir. Bunun nedeni, hastanın aşı öncesinde grip veya başka bir virüsü almış olmasıdır. Ayrıca grip aşısı yıllar içinde oluşacak grip vakalarını ve salgınlarını önlemeye yardımcı olur.


Grip virüsünün yıldan yıla farklılık göstermesinden dolayı bazı yıllarda aşıların etkisi, diğer yıllara göre daha etkili olabilir.

Grip Aşısının Yan Etkileri Nelerdir?

Koruyucu önlem olarak uygulanan grip aşısının, çok fazla olmamakla birlikte bazı yan etkileri de vardır. Bunlar;


1. Vurulduğu yerde ağrı, hafif şişlik, kızarıklık


2. Hafif ateş


3. Deride hafif döküntü


4. Baş ağrısı ya da vücut ağrısı


Çok nadir olmakla birlikte aşılar bazen ciddi alerjik reaksiyonlara da neden olabilir.


Bu hassas dönemlerinde kendilerine daha fazla dikkat etmeleri gereken hamileler gripten korunmak için grip aşısı yaptırmak dışında, şunları yapabilir:


Ellerini su ve sabunla sık sık yıkamak ya da alkollü el losyonları kullanmak.

Grip olan insanlardan mümkün olduğunca uzak durmak.

Antiviral ilaçlar hamileleri gripten koruyabilir ancak bu ilaçlar herkes için uygun değildir.

Evde istirahat etmek.

17 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Kommentare


bottom of page