top of page

HPV Nedir?

HPV (Human Papillomavirus) insanlar tarafından bulaşan bir virüstür. HPV vücudun belirli bölgelerinde (örneğin gıdalar, ağız veya cinsel yolla) bulunan ve çoğunlukla belirtisiz olarak kalabilen bir virüstür. Bazı HPV tipi hastalıklara neden olabilir, örneğin serviks kanseri veya genital siğil.


HPV tedavisi hastalığın seviyesine ve tipine göre değişebilir. Şu anda HPV için kesin bir tedavisi yoktur, ancak belirtilerin kontrol edilmesine yardımcı olabilecek tedaviler bulunabilir:

HPV-nedeni genital siğil tedavisi: Genital siğil çoğunlukla krioterapi (buz tedavisi) veya elektrokoterapi (elektrik tedavisi) ile tedavi edilir.

  1. Serviks kanseri tedavisi: HPV-nedeni serviks kanseri cerrahi, radyoterapi veya kemoterapi gibi tedavilerle tedavi edilebilir.

  2. HPV aşısı: HPV aşısı belirli HPV tiplerine karşı koruyucu bir önlemdir ve hastalık oluşmadan önce yapılması tavsiye edilir.

Bu tedaviler arasından en uygun olanı, hastalık seviyesine ve kişisel durumuna göre hekimin belirleyecektir. Ayrıca, HPV'den korunmak için cinsel partner sayısını sınırlamak, kondom kullanmak ve düzenli olarak serviks tarama testleri yapmak gibi önlemler de alınabilir.

19 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page