top of page

Huzursuz Bağırsak Sendromu Nedir?

Huzursuz Bağırsak Sendromu Nedir? Huzursuz bağırsak sendromu fonksiyonel gastrointestinal (GI) bir hastalıktır. İngilizcesi irritable bowel syndrome (IBS) olan huzursuz bağırsak sendromu bir grup septomlarla birlikte ortaya çıkan bir hastalıktır. Hem fiziksel hem de zihinsel nedenleri vardır. IBS, genellikle bir kişinin normal dışkı kıvamına göre dört alt gruba ayrılır. Bu gruplar, kişinin semptomlarını iyileştirmek için en olası tedavi türlerini etkileyebilir çünkü bu alt tipleri önemlidir.


Huzursuz Bağırsak Sendromu Nedir?

Kabızlık ile IBS

İshal ile IBS

Karışık IBS

Nedeni Bilinmeyen IBS

IBS belirtileri nelerdir?


Yemekten sonra sık sık mide ağrısı ve krampları İshal veya kabızlık Şişkinlik Gaz Yemek yerken hızlı şekilde doyma hissi Bulantı Semptomlar genellikle yemek yedikten sonra oluşur. IBS tanımını karşılamak için, belirtilerin en az ayda üç kez gerçekleşmesi gerekir.


IBS neden olur?

IBS nedenleri tam olarak anlaşılmış değildir. Araştırmacılar, fiziksel ve ruhsal sağlık sorunlarının bir arada IBS yol açabileceğini düşünmektedir.IBS tanısı nasıl konur?

IBS teşhisi için doktor tarafından muayene yapılmalı ve tam bir tıbbi öykü alınmalıdır.


Tıbbi öykü:

Belirtiler hakkında sorular, aile öyküsü, son enfeksiyonlar, ilaçlar ve semptomların başlangıcı ile ilişkili stresli olayları içerecektir.


IBS belirtileri:

En az 6 ay önce başlamış olması ve en az ayda üç kez meydana geliyor olması gereklidir. Doktorunuz, diğer sorunların taranması için bir kan testi yapabilir ama genellikle fazla test gerekli değildir. Ek tanı testleri, tarama kan testi sonuçları sıkıntılılar ve aşağındaki belirtileri olanlar için esas gerekli olabilir.


Ateş

Rektal kanama

Kilo kaybı


Anemi, vücutta az kırmızı kan hücreleri Kolon kanseri aile öyküsü GI bölgesinde tahriş ve ülserler veya yaralar, iltihaplı bağırsak hastalığı ve uzun ömürlü hastalıkların aile öyküsü Çölyak hastalığı, anormal bağışıklık reaksiyonu, ince bağırsağın astar ve besin emilimi sorunu, buğday, çavdar, arpa ve glutene alerji IBS nasıl tedavi edilir?


İlaçlar ile IBS semptomları azaltılabilir. Stres ve endişe durumu daha da kötüleştirebilir. IBS tedavisi için yardımcı olabilecek ilaçlar:

İshali düzeltmek için ilaçlar

Kabızlığı düzeltmek için ilaçlar

Antidepresanlar

Spazm önleyici ilaçlar

Antibiyotikler


Kendinizi iyi hissedebilmeniz için yapılabilecekleriniz:

Her gün ne yediğinizi izlemeniz için bir günlük tutmaya başlayın.

Gaz yapan gıdalar, süt, dondurma ve diğer gıdaları azaltın ya da tüketmeyin.


Eğer kabızlık varsa, daha fazla lifli yiyecekler yiyin. Daha çok meyve ve sebze yiyerek bunu yapabilirsiniz.


Haftada 5 gün 20 ila 60 dakika egzersiz yapın.


Huzursuz bağırsak sendromu ile ilgili sorularınız için aşağıdaki formu doldurarak iletişime geçiniz.

50 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

コメント


bottom of page