top of page

İdrar Kaçırmaya Ameliyatsız Çözüm

İdrar Kaçırmaya Ameliyatsız Çözüm: İdrar Kaçırma Tedavisi, İdrar kaçırma, yani mesanenin kontrolünü kaybetmek kadınların sık yaşadığı, can sıkıcı bir sorundur. İdrar kaçırma sorunu, arada sırada öksürüp hapşırınca idrar kaçırma derecesinden, ani ve kontrol edilemeyen, tuvalete yetişememe derecesine kadar değişebilen ciddiyette olabilir.


İdrar Kaçırmaya Ameliyatsız Çözüm

İdrar Kaçırma Nedenleri

Bazı kişiler arada sırada, hafif miktarda idrar kaçırabildiği gibi bazıları da iç çamaşırlarını sık sık ıslatacak derecede idrar kaçırabilir. İdrar kaçırma şikayeti altta yatan soruna göre gruplandırılmıştır.


Stres inkontinans: İdrar torbanıza basınç arttığı zamanlarda mesela öksürme, hapşırma, gülme, ağır bir şey taşınması veya koşma gibi durumlarda idrarın kontrolsüz şekilde akmasıdır.


Aşırı aktif mesane: Ani ve şiddetli mesane kasılması ve idrar yapma isteği sonucu istemsiz olarak idrar kaçırmaktır. Sık sık idrara gitme gereksinimi duyarsınız hatta geceleri idrar yapmak için uyanma sıklığı artar. Tuvalete yetişemeyerek idrar kaçırma oluşur. Bu tip idrar kaçırma enfeksiyon gibi hafif bir nedenden dolayı olabileceği gibi nörolojik veya şeker hastalığına bağlı da olabilir.


Taşma inkontinansı: Mesanenin tam olarak boşaltılamamasına bağlı mesane sürekli doludur ve sürekli damlama şeklinde idrar kaçırma vardır.


Karışık idrar kaçırma: Yukarıdaki sebeplerin birkaçı bir arada olabilir.Doktora ne zaman danışılmalı?

İdrar kaçırma problemini birisiyle paylaşmak zor bir durumdur. Fakat bu sorun hayat kalitenizi etkiliyor, sosyalliğinizi kısıtlıyorsa doktorunuza danışma zamanınız gelmiş demektir. Bu konuyu doktora danışmak önemlidir çünkü, idrara kaçırma problemi ciddi bir hastalığın belirtisi olabilir. İdrar kaçırma problemi sosyal hayatınızı, evliliğinizi veya işinizi etkileyebilir. Yaşlı hastalar tuvalete yetişebilmek koşarken kaza geçirip sakatlanabilir.


İdrar kaçırmanın sebepleri nelerdir?

İdrar kaçırma bir hastalık değil bir belirtidir. Buna sebep olan şey şeker hastalığı olabileceği gibi, pelvik taban dediğimiz mesane ve vajen dokusu arasındaki destek dokunun doğumlarda yırtılmasına veya doğum yapılmamış dahi olsa yaşın ilerlemesi, menopoz sonucu kollajen dokunun azalmasına ve destek dokunun kaybolmasına bağlı olabilir. Astım, obezite, sigara kullanımı da idrar kaçırmayı arttırır.

Geçici olarak idrar kaçırma sorunu: Herhangi bir hastalığınız yok ama bu günlerde sık idrar kaçırma problemi yaşamaya başladıysanız mesanenizi uyaran maddeleri kullanmayı arttırmış olabilirsiniz. Mesela alkol, kahve, kafein, çay, yeşil çay, kafeinsiz çay veya kahve, tatlandırıcılar, mısır şurubu, baharatlı, şekerli veya asitli yiyecekler, kalp veya tansiyon ilaçları, yüksek doz c veya b vitamini kullanımı iyi bilinen idrar torbası uyarıcılarıdır ve idrar kaçırmaya sebep olur. Enfeksiyon veya kabızlıkta idrar kaçırma sebebi olabilir.


Geçmeyen idrar kaçırma sebepleri: Gebelik, doğum,yaşlanma, menapoz, rahimin alındığı histerektomi denen operasyon, tümör, multiple skleroz, beyin tümörü gibi hastalıklar geçmeyen idrar kaçırma şikayetine sebep olabilir.


İdrar kaçırma tedavisi: İdrar kaçırmaya lazer ile hızlı ve etkili çözüm

İdrar kaçırmanın farklı çözümleri vardır. İdrar kaçırmayı tedavi etmek için ilaçlar kullanılabileceği gibi cerrahi tedavi veya lazer de tercih edilebilir. Cerrahi operasyonlar, anestezi, belli süre hastane yatışı gerektirir ve operasyon sırasında mesanenizin delinmesi, enfeksiyon ve kanama olması riski vardır. Ameliyat sonrasında en az 6 hafta ilişkiye giremezsiniz. Uygulamada kullanılan malzemeleri vücudunuz kabul etmezse tekrar ameliyat olma ihtimaliniz var.

21’inci yüzyılda gelişen tıbbi uygulamalar, artık operasyonsuz, vücutta kesi olmadan veya en az kesi ile yapılan tedavi şekillerini içermektedir. Nanoteknoloji, minimal invazif cerrahi ve lazer teknolojisi bu gelişmelerden bazılarıdır.

Femilift lazer sonrasında kişi hemen günlük hayatına dönebilir.


Femilift CO2 lazer idrar kaçırma tedavisinin etkili ve operasyonsuz bir şekilde yapılmasını sağlar. Lazer, dokuda ısı artışı sonucu işlem yapılan bölgede fibroblast denen hücrelerin artışını ve buranın kanlanmasının artmasını, kollajen dokunun artarak uygulama yapılan dokunun sıkılaşmasını sağlar. Mesane ve vajen arasında oluşan doku kaybı, doku gevşemesi veya yırtıklar bu yolla onarılır. CO2 lazer teknolojisinin kullanıldığı bu sistemde hiçbir ağrı kesici, anestezi gerekmeden lazer uygulaması vajen ön duvarına yapılmaktadır. Uygulama sadece 15 dakika sürer. İşlemden sonra kadın hemen işine veya evine gidebilmektedir ve herhangi bir ağrı hissetmemektedir. Femilift lazer idrar kaçırma tedavisi, cerrahi bir uygulama olmadığından, kan kaybı, enfeksiyon veya yukarıda cerrahiye bağlı oluşabilecek sorunların hiçbiri gelişmez.


Femilift lazer, idrar kaçırmada son derece etkili bir yöntemdir. Uygulama sonrasında etkisi ikinci haftada başlamaktadır. İşlem 1 ay arayla 3 kere tekrarlanır. Bu yöntem stres inkontinans denen, gülmek veya öksürmekle ortaya çıkan idrar kaçırmalar veya tuvalete yetişememe şeklinde beliren idrar kaçırmalarda çok etkilidir. Sık idrar yolu olan kadınlar veya idrar yolunda kronik interstisiyel sistit olan kadılar bu işlemden çok fayda görmektedir. Uygulama yapılan kadınlar sıkıntılarının ortalama yüzde 95 oranında azaldığını ve birçoğu tamamen iyileştiğini söylemektedir. Kadınların korkulu rüyası olan idrar kaçırmayı etkili ve kolay şekilde Femilift lazer ile çözülebilir.

154 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comentários


bottom of page