top of page

İnşallah Vajinismus Değilimdir

İnşallah Vajinismus Değilimdir! Vajinismus olma ihtimali bir çift için kabusudur. Sevdiğiniz, değer verdiğiniz birisi ile ilişkiye girememek … bir de etrafta bunca insan istemediği halde ilişkiye girebiliyor ve istemediği halde çocuk doğuruyorken, vajinismus hastalığı olan bir kadının bunları istediği halde yapamaması gerçekten acı veren bir durum.


İnşallah Vajinismus Değilimdir

Çift her başarısız denemeden sonra ‘başaramadık, gene olmadı, bu kadar kişi yapıyor, biz nasıl yapamıyoruz’ diye kendilerini suçlamaya başlar. Kadın nasıl kendini yetersiz ve suçlu hissederse erkek de zamanla kendinde yetersizlik hissetmeye başlar. İlişkiye girememenin kendinden kaynaklandığını, erkek olan kişinin bu işi kolayca yapması gerektiğini düşünür.Bazı çiftler yıllar geçse de tedaviye gitmez, kabullenir. Aslında ilginç olan ise zamanla insanlar bu hastalığı kanıksıyor, alışıyor ve artık sanki bu şekilde ilişkiye girmeden yaşamak normalmiş gibi geliyor.

Evliliğin temeli olan cinsellik olmayınca çiftin çocuğu da olmaz ve artık akraba ve arkadaşlar ‘ne zaman çocuk yapmayı planlıyorsunuz?’ soruları sormaya başlar ve çiftin sıkıntısı ikiye katlanır.


Cinsel ilişki sırasında ağrı hissetmeye bağlı veya bilinç altında kızlık zarına koruma dürtüsü nedeniyle ortaya çıkan bu hastalığın ne kadar zor ve dayanılmaz olduğunun farkındayız.

Biliyoruz ki tedavisi ne olursa olsun ama kızlık zarı tedavi sırasında mutlaka korunsun düşüncesi kadının karar vereceği tedaviyi yönlendiriyor. Uyguladığımız vajinismus tedavisinde karşılaştığımız kaygılardan biri vajene yerleştirilen dilatatör nedeniyle kızlık zarının bozulması. Bu uygulamayı anlattığımızda kadın ‘ama eşim bozmalı, onun hakkı’ diye düşünüyor. Erkek ise ‘kızlık zarı bozulmasa, veya doğumda bozulsa’ diyor. Bu düşüncelerin temelinde kızlık zarının çok kutsal ve özel olmasının bilinç altına yerleştirilmiş olması yatıyor. Toplum baskısı sonucu, vücutta hiçbir hayati önemi olmayan , cinsel ilişki de hiçbir işe yaramayan bu deri katlantısı insanların cinsel hayatları ve evliliklerini ne kadar kötü etkiliyor ve engelliyor.


Kliniğimde vajinismus tedavisi ve vajene dilatatör yerleştirilmesi yapıyorum. Bu işlem sırasında hasta sedasyon anestezisi aldığı için herhangi bir ağrı hissetmez. Bu tedavini eğitimini Amerika’da aldım ve şu anda Türkiye’de ilk uygulayan hekimim.


Psikoterapi almamış veya almış ama tedavi olamamış tüm kadınların vajinismus sorunu ile çözülüyor.Size önerim, daha fazla geciktirmeden tedavinizi olun ve ne kendinizi ne de eşinizi yıpratmayın.


İlişkide ağrısı olan kadınlarda da vajinismus bu ağrının sebebi olabilir. Bu kadınların da tedavileri yapıldığında cinsel ilişkide ağrıları geçer.

1 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page