top of page

Kadın ve Alkol Kullanımı

Kadın ve Alkol Kullanımı; Muayene ettiğim bir hastamın hikayesini alırken alkol kullanımını ve detaylarını öğrenince, alkol bağımlılığı ile ilgili sorunu olabileceğini söyledim. 25 yaşlarındaki bayan hastam buna o kadar şaşırdı ki, neredeyse inanmadı ve bana da biraz kızdı.


Kadın ve Alkol Kullanımı

Bu bayanın tutumundan, kadınların alkol kullanımının tehlike oluşturan boyutu hakkında daha önce bilgilendirilmediğini düşündüm. Bu nedenle kadınların alkol tüketiminin ciddi bir halk sağlığı sorunu olduğunu ve bununla ilgili önlemler almaları gerektirdiğini anlatan bir yazı hazırladım.


Bir çok kadın tükettikleri alkol miktarını kontrol altında tutsa da bir kısmı güvenli olan miktarı aşmaktadır. İçilen miktarı sınırlamayı öğrenmelisiniz. Risk seviyesinde alkol tüketmek kısırlığa, adet düzensizliğine, bir çok kanser tipinde artışa ve yaralanmalara sebep olur. Aşırı alkol tüketimi nedeniyle kontrolünüzü kaybedeceğinizden istemeyeceğiniz bir cinsel ilişkiye girebilirsiniz ki bu da cinsel yolla bulaşan hastalık veya istenmeyen gebelik oluşmasına neden olur.


Riskli alkol tüketimi nedir?


(1 kutu bira= bir kadeh şarap= bir kadeh karışık kokteyl)

Kadınların her gün bir adet içki tüketmesi orta derecede alkol tüketimidir. Riskli alkol tüketimi ise haftada yedi adet içkiden fazla veya bir seferde üç içkiden fazla alkol tüketmektir. Kör kütük sarhoş olmaya sebep olacak seviyede içki ise bir seferde üç kadehten fazla içmektir. Amerikada18 yaşından küçük 5 kızdan birisi en az bir kere bu şekilde alkol tükettiğini söylemiştir.


Bazı kadınların alkolü tüketmeleri miktara bağlı olmadan başlı başına riskli içici sınıfına girmelerine neden olur, bu kadınlar:

Hafif içme sınırında kendilerini durduramayanlar

21 yaşından küçükler

hamile veya hamilelik planlayanlar

araba kullanacak olanlar

alkol ile etkileşen ilaç kullananlar

Alkol sağlığınızı nasıl etkiler?


Kadın ve erkek vücudu alkole farklı cevap verir. Kadınların vücudundaki alkolü parçalayan madde erkeklerdekinden daha azdır, sonuç olarak erkeklere göre daha çok alkol kan dolaşımlarına geçer. Kadınlar erkeklerden daha hafiftir ve vücutlarında daha az su bulunur. Bu da erkeklerdeki gibi kanlarına alkol seyrelmez. Buna bağlı olarak kadının alkolden zehirlenmesi aynı miktar içen erkeğe göre daha kolay olur.


Düzenli bir şekilde riskli alkol tüketmek alkol bağımlılığı yani alkolizmdir. Alkol bağımlısı olan kadınlar sağlıkları, ilişkileri veya işlerinde sorun oluşturmasına rağmen alkol tüketmeye devam eder. Alkolizm bir hastalıktır.


Belirtileri :


içmek için büyük bir istek duymak.

kontrolü kaybetmek- içmeye başladıktan sonra durduramamak.

bağımlılık- alkol kesilme belirtileri örneğin; bulantı, terleme, titreme ve sinirlilik olması ve alkol içilince bunların geçmesi.

tolerans; aynı etkiyi elde etmek için daha çok alkol içilmesi gerekir.

Kendinizi test edin:


Alkol tüketme sorununuz mu var? Bunu öğrenmek için şu sorulara cevap verin:


ortalama olarak, bir haftada kaç kadeh içki içersiniz?

Eğer cevabınız 7 üzeri ise tehlikeli oranda alkol tüketiyorsunuz.


İçtiğiniz zaman, bir seferde en fazla kaç kadeh tüketiyorsunuz?

Eğer cevabınız üç ve fazlası ise tehlikeli oranda alkol tüketiyorsunuz.


T Kaç kadeh içki sizi çakır keyfi yapar?


K İnsanların içki alışkanlığınızı eleştirmesi sizi Kızdırıyor mu?


A İçtiğiniz miktarı Azaltmanız gerektiğini düşündünüz mü?


İ sabah uyandığınızda sinirlerinizi gevşetmek ve rahatlamak için İlk yaptığınız şey içki içmek oldu mu?


Puanlama:


Eğer T yazan soruya ikiden fazla olarak cevap veriyseniz, kendinize 2 puan verin. Eğer iki veya daha az ise 0 puan verin

Diğer harflerdeki her evet cevabı için 1 puan verin. (K, A ve İ)

İki veya daha fazla puan almanız alkol içme sorununuz olduğunu gösterir.

2.421 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page