top of page

Kadının Sağlığı, Toplumun Sağlığını Etkiler

Kadının Sağlığı, Toplumun Sağlığını Etkiler; Kadının sağlıklı olmasının sadece kadın için değil, toplum içinde çok önemli olduğuna dikkat çeken Doğal Doğum Derneği Başkanı Ebru Ünal, “Kadın hasta olduğunda tüm ailede işler aksar, kadının sağlığı toplumun sağlığını etkiler” dedi.

Kadının Sağlığı, Toplumun Sağlığını Etkiler

Kadının ailenin temelini oluşturduğunu söyleyen Doğal Doğum Derneği Başkanı Ebru Ünal, “Kadın hasta olduğunda tüm ailede işler aksar, kadının sağlığı toplumun sağlığını etkiler” dedi. Kadınların sağlığının toplum için çok önemli olduğunu belirten Ünal, “Kadınların sağlığını iyileştirmek için birçok politika uygulansa da maalesef hala birçok ülkede cinsiyet nedenli farklı hizmet devam etmektedir. Temel sağlık hizmeti, korunma yöntemleri ve doğumla ilgili konularda hala kadınlar yeterli hizmet alamamaktadır. Her yıl dünyada 10 milyon kadın gebeliğe ve çocuk doğurmaya bağlı sorun nedeniyle sakatlık yaşamaktadır. Kadınların hem korunma yöntemlerine ulaşabilmelerinin sağlanması hem de gebelik öncesi, gebelikte ve doğum sonrası aldıkları hizmetin iyileştirilmesi ile kadınların yaşadığı birçok sorun ortadan kalkar” diye konuştu.


“Kadın ve erkeğin aldığı sağlık hizmetinin de eşit olması şarttır”

“Sağlıkta eşitlik sadece zengin ve fakir insanların aldıkları sağlık hizmetindeki eşitlik değildir” diyen Başkan Ünal, “Kadın ve erkeğin aldığı sağlık hizmetinin de eşit olması şarttır. Her kadın her yıl, kadın doğum uzmanı tarafından bir kere kontrol amaçlı muayene edilmeli ve üç yılda bir rahim ağzı kanser taraması için örnek aldırmalıdır. Şu anda hedeflenen sayının çok altında kadın bu hizmeti alabiliyor. Kadınların birçoğu hastalıkları son noktaya gelinceye kadar doktora gidememektedir. İstenmeyen gebelikler azalmamakta, hatta artmaktadır. Kadınların korunma yöntemlerine ulaşması kolaylaştırılmalıdır” dedi.

5 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Kommentare


bottom of page