top of page

Kadınlarda Cinsel İsteksizlik Neden Olur?

Kadınlarda Cinsel İsteksizlik Neden Olur? Kadınlarda cinsel isteksizlik, kadınların dile getiremedikleri ama depresyona girmelerine neden olan ve eşler arasında ciddi çatışma yaratan bir sorundur. Cinsel isteksizliğin birçok sebebi olabilir.


Kadınlarda Cinsel İsteksizlik Neden Olur?

İlişkide ağrı olması en sık görülen sebeptir. Kadının ilişkide ağrısının olması vajinismusa bağlı olabileceği gibi vajinismus isteksizliğin sonucu olarak da gelişmiş olabilir. Kadın hamile kalıp çocuk doğurmuş olsa bile cinsel ilişkide ağrı hissetmesi vajen etrafı kaslarını istemsiz olarak ilişki sırasında kasmasına bağlı olabilir. Bu tür vajinismus hastalarına vajinismus tedavisi uyguluyoruz ve kesinlikle faydası oluyor.


Cinsel ilişkide isteksizlik, kullanılan ilaçlar nedeniyle de olabilir. Özellikle doğum kontrol hapları bunun en sık sebebidir. Doğum kontrol hapı kullanan bazı hastalarım kendilerini “erkek gibi” hissettiklerini ifade ediyor. Bu tip sorunlar yaşayan kadınların korunma yöntemi olarak hormonsuz bir yöntem seçmesi gereklidir. 3 aylık iğne kullanmak da aynı şekilde isteksizlik yapabilir. Menopoza girmek için kullanılan ilaçlar mesela aromatoz inhibitörleri, GNRH agonist veya antagonistleri meme kanserinde kullanılan tamoksifen isteksizlik yapan ilaçlardandır. Alerji için kullanılan antihistaminikler de isteksizlik yapabilir. Amiltiriptilin depresyon için kullanılan bir ilaçtır ve cinsel isteksizlik yapabilir. Citalopram, nefazodone, trazodone gibi serotonerjik ilaçlar olan antidepresanlar da cinsel isteksizlik yapar.


Prolaktinoma hastalarının kullandığı bromokriptin ilacı da cinsel isteksizlik sebebidir. Bazı antibiyotikler ve steroid gibi ilaçlar da cinsel isteksizlik nedeni olabilir.

Tansiyon hastası olan kadınlarda da cinsel isteksizlik tansiyon hastalığına veya kullanılan tansiyon ilacına bağlı olabilir. Eşte ağzı koku veya sigara kokusu varsa, bu durumlar da cinsel isteksizlik sebebi olabilir. Kadının sigara ve alkol kullanımı da cinsel istekte azalmaya sebep olur. Kronik hastalıklar da kadınlarda cinsel isteksizliği ortaya çıkartabilir.


Kadınlarda cinsel isteksizlik sorununu çözmek için herhangi bir tedaviye başlamadan önce hekime kullanılan ilaçların listesi mutlaka gösterilmelidir.

303 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Commentaires


bottom of page